3.1 C
Czech
Neděle 7. prosince 2025
Protext ČTKNOVATOP rozšířil výrobní portfolio o standardní CLT pro vícepodlažní dřevostavby

NOVATOP rozšířil výrobní portfolio o standardní CLT pro vícepodlažní dřevostavby

Praha 16. května 2024 (PROTEXT) – Společnost AGROP NOVA, sídlící na Moravě, spustila výrobu konstrukčních panelů CLT STANDARD (Cross Laminated Timber ) na zbrusu nových profesionálních linkách Weinig a Hundeger, tím doplnila produktovou řadu NOVATOP. Panely CLT STANDARD mají největší potenciál v nepohledových, vysoce staticky a požárně namáhaných konstrukcích vícepodlažních dřevěných budov, které se konečně začínají ve větší míře projektovat a stavět i v České republice.

V horizontu 2-3 let plánuje společnost vyrábět každoročně až 10.000 m3 panelů CLT STANDARD v souladu s přirozeně rostoucí poptávkou a očekává, že většina této produkce zůstane v ČR. V současné době dodává do České republiky přibližně 25 % své výrobní kapacity stavebních prvků NOVATOP a předpokládá, že u panelů CLT STANDARD to bude až 75 %. Na zahraničních trzích lze nyní pozorovat přebytek výroby, a tak další zvýšení výrobní kapacity se bude zvažovat až po vyrovnání nabídky a poptávky. Již dnes je ve výrobním areálu v Ptení u Prostějova připravený pozemek a technické řešení pro další výrobní halu s kapacitou až 30.000 m3 panelů CLT.

„Rozšíření našeho produktového portfolia NOVATOP o nepohledové konstrukční panely CLT STANDARD je reakcí na rychle rostoucí segment vícepodlažních dřevostaveb. U několika českých projektů jsme v poslední letech byli vystaveni přímé konfrontaci s konkurencí a na základě těchto zkušeností se rozhodli urychlit investici v objemu cca 100 milionů korun do nové haly i strojů a upřednostnit ji před jinými záměry,“ komentuje aktuální situaci Jiří Oslizlo, předseda představenstva AGROP NOVA a.s., a dodává: „Od této chvíle nabízíme pod značkou NOVATOP svým způsobem unikátní celosystémové řešení pro vertikální i horizontální dřevěné konstrukce vícepodlažních budov. Ale ani to ještě není finále! Ve spolupráci s předními českými odborníky připravujeme speciální standardizovaná řešení pro vícepodlažní administrativní budovy ušitá na míru české legislativě. Věřím, že takto ucelené portfolio bude přispívat jak k udržitelnému rozvoji stavebnictví, tak naplnění vysokých očekávání našich zákazníků, protože kvalita zůstane i nadále na prvním místě, což se ukazuje jako náš nejsilnější obchodní argument už přes tři desetiletí.“

Popularita dřeva jako stavebního materiálu roste i u nás

V posledních letech je stále větší zájem o využití dřeva při stavebních projektech, přičemž tuto tendenci umocňuje i jeho ekologický charakter. Dlouhou dobu bránilo většímu rozvoji vícepodlažních dřevěných konstrukcí v České republice omezení požární výšky na 12 metrů. Avšak díky společnému úsilí zástupců hasičů, České agentury pro standardizaci a Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) bylo koncem minulého roku vydáno odborné stanovisko, které potvrdilo možnost aplikace požárně inženýrského přístupu i u dřevěných staveb a jejich výstavbu do výšek přesahujících dosavadní limit. V první polovině roku 2025 se očekává vydání návrhu na změnu požární normy u dřevostaveb, aktuálně je předmětem odborné diskuse finální výškový limit. Často se hovoří o výšce 22,5 metru, což odpovídá osmi patrům a představuje maximální výškovou hladinu pro krajská města.

„Transformace českého stavebního sektoru dřevostavění bude záviset na legislativě, odvaze investorů realizovat pilotní projekty a bankovním sektoru poskytovat výhodnější financování pro dané typy staveb. Vnímám postupné bourání bariér, aktuálně i v České republice vyrůstají velmi pokrokové dřevěné stavby, což mě nesmírně těší. Velmi kvituji i plánované schválení výstavby nad současných 12 metrů, přestože s velkým odstupem pozoruji celosvětovou soutěž, kdo postaví nejvyšší dřevostavbu. Osobně zastávám názor, že u výškových budov bychom měli zůstat u hybridních konstrukcí a využívat dřevo výhradně tam, kde zúročí své přednosti před jinými materiály,“ reaguje Jiří Oslizlo.

Potenciál představují kancelářské budovy Hlavními výhodami všech CLT panelů je vysoká statická únosnost a požární odolnost, což z nich právem činí ideální volbu pro vícepodlažní dřevostavby. Jejich efektivní použití a prefabrikace, zejména v místě obvodových plášťů budov, výrazně urychluje proces stavby, a to až o polovinu oproti jiným konstrukčním řešením. Jejich uplatnění má podle Jiřího Oslizla největší potenciál v segmentu firemních administrativních budov, a to jak v nových objektech, tak ve vestavbách, nástavbách a rekonstrukcích stávajících budov. V naší republice existuje mnoho úspěšných firem, kterým záleží na pracovním prostředí svých zaměstnanců, ale i na omezování emisí CO2 spojených s výstavbou a provozem budov. Tyto společnosti jsou ochotny investovat do kvality, která má reprezentovat jejich firemní hodnoty. U bytové výstavby jsou v ČR už první postavené projekty z CLT a další se chystají. Zde je stále primárním faktorem cena, díky které se sklouzává k ústupkům v kvalitě při „cenových optimalizacích“ technických řešení, což by mohlo bránit zlepšení vnímání kvality dřevěných bytovek a tím zpomalit růst tohoto segmentu.

„My se o důvěru našich zákazníků chceme i nadále ucházet výhradně kvalitou postavenou na našich 30letých zkušenostech ze zahraničí. Nabízíme vždy prověřená a certifikovaná technická řešení. Největším benefitem NOVATOPu je vysoká kvalita a stabilita pohledových ploch s eliminací vzniku povrchových trhlin i v období topné sezóny, což je dáno odlišným výrobním postupem odpovídajícím nábytkářské kvalitě. To platí pro všechny výrobky kromě nových panelů CLT STANDARD, které se vyrábí odlišně a jsou pouze nepohledové, díky tomu i cenově zvýhodněné,“ vysvětluje Jiří Oslizlo.

Je na místě zmínit, že i panely CLT STANDRAD je možné v případě požadavku na vysokou pohledovou kvalitu opláštit třívrstvými deskami NOVATOP (biodeskami), a to jak ve výrobě, tak dodatečně na stavbě. Má to hned několik výhod – veškeré elektroinstalace lze frézovat bez limitu a schovat je pod finální opláštění, dá se tak docílit výrazně lepší stavební akustiky, požární odolnosti a v případě požadavku i oboustranné pohledovosti stěn. Obkladem z biodesky je zároveň možné sjednotit finální dřevěné povrchy se všemi viditelnými prvky NOVATOP, použitými na dané stavbě. Velmi sofistikovaně se u NOVATOP systému řeší i tuhost konstrukce, prefabrikace, stavební akustika spojená s přenosem hluku mezi patry i mezi místnostmi, ale i prostorová akustika, která eliminuje echo a celkový uživatelský komfort daných místností. Nároky na statiku, požární bezpečnost a certifikace jsou i u tohoto výrobce považovány za samozřejmost. „Dřevostavby z NOVATOPu si tak zachovávají svou jedinečnou kvalitu jak u rodinných domů, tak i ve větších projektech. Smyslem naší práce je, aby se spokojený zákazník vrátil nebo nás doporučil svým známým či obchodním partnerům. Jsem přesvědčen, že pouze prostřednictvím kvality a dobrých příkladů dokážeme postupně vyvracet nedůvěru, kterou si dřevostavby v období od 60. do 90. let minulého století vydobyly, a odolávat kritice za amatérsky realizované stavby,“ uzavírá svůj pohled na stavění u nás Jiří Oslizlo.

 

O společnosti AGROP NOVA

AGROP NOVA – česká společnost, lídr v oboru výroby CLT, producent uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP. AGROP NOVA je česká výrobní společnost, která přes třicet let konkuruje velkým evropským hráčům. Společnost je jedním z nejmodernějších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek a CLT v Evropě. Tržby společnosti se pohybují kolem tři čtvrtě miliardy korun českých ročně. Společnost dodává převážně na vyspělé trhy jako je Švýcarsko, Rakousko, Německo, Itálie, Francie, Norsko, USA, Kanada i Japonsko. Aktuálně ve výrobním závodě v Ptení pracuje více než 230 zaměstnanců.

Jiří Oslizlo je předsedou představenstva společnosti AGROP NOVA a.s., která je výrobcem uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP. Jiří Oslizlo ve firmě zodpovídá za řízení společnosti, za strategii a business development. V dřevozpracujícím odvětví se pohybuje více než 20 let. Dříve působil 10 let v potravinářském sektoru na pozici majitele a generálního ředitele. Jiří vystudoval strojírenský obor na Technické univerzitě v Ostravě. Jeho podnikatelským cílem je přispívat k naplňováni základních lidských potřeb jako je jídlo a bydlení s přesahem na energetickou soběstačnost.

 

Zdroj: AGROP NOVA

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Musk po pokutě pro X vyzval ke zrušení EU

Elon Musk se ostře pustil do Evropské unie poté, co Brusel jeho síti X vyměřil pokutu 120 milionů eur. Americký miliardář na své platformě vyzval ke zrušení EU a obvinil ji z cenzury. Do sporu se vložili i američtí politici, kteří krok Evropské komise označují za útok na americké technologické firmy a svobodu projevu.

Netflix kupuje Warner Bros a Hollywood vře

Netflix oznámil obří akvizici studia Warner Bros a streamovací služby HBO Max. Místo úlevy nebo nadšení dorazila do Hollywoodu vlna vzteku. Tvůrci, odbory i provozovatelé kin se obávají dopadů, které mohou zasáhnout celé odvětví od pracovních míst po budoucnost filmů v kinech.

Na východě Konga pokračují intenzivní boje jen pár hodin po podpisu mírové dohody

Na východě Konga se dnes rozhořely intenzivní boje mezi tamní armádou a povstaleckým hnutím M23 podporovaným sousední Rwandou. Stalo se to pouhý den poté, co konžský prezident Felix Tshisekedi a jeho rwandský protějšek Paul Kagame podepsali v Bílém domě mírovou dohodu, ve které se zavázali k ukončení bojů a ke stabilizaci situace, píše agentura Reuters.

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda dnes oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.

Pákistán a Afghánistán se ostřelují, strany se navzájem viní z porušení klidu

Pákistánské a afghánské jednotky se dnes silně ostřelovaly přes společnou hranici v okrese Spínbuldak. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců. Podle agentury Reuters však zatím nebyly hlášeny žádné oběti, ani škody.

Trump se poprvé sešel s mexickou prezidentkou Sheinbaum

Po více než deseti měsících v úřadě se americký prezident Donald Trump poprvé setkal s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaum, s níž opakovaně na dálku jednal o omezování počtu migrantů mířících do USA či zavádění cel na mexické zboží. Na osobní setkání došlo až při losování mistrovství světa ve fotbale, ačkoli američtí prezidenti často o schůzku s vůdci klíčového jižního souseda usilují mnohem dříve po nástupu do úřadu, napsala agentura AP.

Pokrok k míru závisí na Rusku, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci Spojených států a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o mír a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i dnes.

Pentagon skupuje klíčové minerály a brzdí klimatické cíle

Kritické suroviny potřebné pro rozvoj obnovitelných zdrojů končí stále častěji v armádních skladech. Pentagon zrychluje hromadění minerálů, zatímco experti varují, že tím zpomaluje globální klimatické úsilí i dostupnost materiálů pro zelené technologie.

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli balonům z Běloruska,

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli pašeráckým balonům, které do této pobaltské země pronikají z Běloruska. Vyplývá to z informací agentury AFP a veřejnoprávní stanice LRT, která se odvolává na návrh ministerstva vnitra. Vláda má podle ní rozhodnout příští týden. AFP s odkazem na premiérku Ingu Ruginienéovou píše, že Litva nouzovou situaci vyhlásí.

Nad francouzskou základnou s jadernými ponorkami se objevily drony

Několik dronů přeletělo nad francouzskou ponorkovou základnou na poloostrově Île Longue na západě země. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vyjádření četnictva. Prokuratura později odpoledne oznámila, že případ vyšetřuje. Na základně nedaleko bretaňského Brestu jsou umístěny francouzské jaderné ponorky s balistickými střelami (SNLE).

Po krátkém boji s těžkou nemocí zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký (†55)

Český éter i televizní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel moderátor a herec Patrik Hezucký, dlouholetý hlas Ranní show na Evropě 2. Stanice uvedla, že v posledních měsících řešil vážné zdravotní potíže a poslední týdny strávil v nemocnici.

Papež rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků

Papež Lev XIV. rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků, která vznikla ke konci pontifikátu tehdy už nemocného papeže Františka. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o dosud nejvýraznější krok k nápravě problematických rozhodnutí učiněných za papeže Františka.

Čínský konkurent Nvidie překvapil investory skokovým růstem

Čínská firma Moore Threads, kterou založil bývalý manažer Nvidie v Pekingu, zažila na šanghajském trhu Star Market raketový vstup na burzu. Akcie během prvního dne vystoupaly na několikanásobek upisovací ceny, což ukazuje, jak silně investoři sázejí na snahu Číny osamostatnit se v oblasti čipů pro umělou inteligenci.

Němečtí poslanci schválili sporný důchodový balík

Německý Spolkový sněm dnes navzdory dřívějšímu odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj vyvolal v posledních týdnech krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze. Proti se totiž postavila část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU. Podle nich představují některá z opatření příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama