Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Nová vláda Německa legalizuje konopí a skončí s uhlím. Zvažuje i povinné očkování

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tři německé politické strany uzavřely dohodu o nové vládě. Nástupcem Angely Merkel se stane levicově orientovaný Olaf Scholz. Informuje o tom CNN.

  Vize budoucí vlády pro Německo zahrnuje plány na legalizaci konopí. Jejím cílem je také do roku 2030 postupně přestat používat uhlí a do téhož roku mít na silnicích nejméně 15 milionů elektromobilů. Zváží rovněž povinném očkování proti covidu-19 v souvislosti s prudce rostoucím počtem případů v zemi.

  Podle dohody oznámené ve středu v Berlíně povede Scholz ze středolevé Sociálnědemokratické strany (SPD) koalici tří stran s partnery Zelenými a probyznysovými Svobodnými demokraty. Koaliční smlouva následuje po těsném výsledku zářijových voleb a dvou měsících vyjednávání o sestavení nové vlády.

  Scholz spolu s lídry koaličních partnerů na tiskové konferenci prohlásil, že je tu „vláda semaforu“, čímž odkazoval na červenou, žlutou a zelenou barvu jednotlivých stran. „Chceme být odvážní, pokud jde o klima a průmysl,“ řekl.

  Budoucí vláda znamená konec éry kancléřky Merkel a po 16 letech u moci posílá její středopravicovou Křesťanskodemokratickou unii (CDU) a sesterskou Křesťanskosociální unii (CSU) do opozice.

  Dohoda, která stanoví vizi vlády na její čtyřleté funkční období, nyní půjde k posouzení širšímu okruhu členů strany. Pokud nedojde k žádným zvratům na poslední chvíli, Scholz složí přísahu jako kancléř na začátku příštího měsíce.

  Nová vláda plánuje postupné ukončení těžby uhlí do roku 2030 – o osm let dříve než předchozí cíl strany Angely Merkel do roku 2038.Krok za krokem ukončíme éru fosilních paliv,“ uvádí se v koaliční smlouvě a dodává se, že zajišťuje opatření, která sníží hrozbu globálního oteplování.

  Plánuje také zavést kontrolovaný prodej konopí „dospělým pro rekreační účely“. Konopí by prodávaly pouze licencované obchody, čímž by byla „zajištěna ochrana nezletilých“. Koalice toto opatření přezkoumá za čtyři roky.

  Povinné očkování je na cestě

  Hlavním bodem na seznamu úkolů, které čeká nastupující vládu, je však akutní vlna covidu, která zachvátila zemi. Německo bojuje s prudkým nárůstem případů, které posunuly Evropu zpět do epicentra pandemie. To vyvolalo přísná omezení ze strany sousedních zemí a protesty občanů celého bloku, kteří jsou z nákazy unaveni.

  Scholz novinářům řekl, že povinná očkování bude nová koalice zvažovat. „Očkování je cestou z této pandemie,“ řekl. Povinnou vakcinaci už oznámilo sousední Rakousko, pro některé skupiny a seniory je zvažuje též ČR.

  Počty případů jsou obzvláště hrozivé ve východních spolkových zemích Německa, kde zdravotníci varovali, že v přetížených nemocnicích by brzy mohla dojít lůžka pro pacienty na jednotkách intenzivní péče.

  Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) sice Německo proočkovalo přibližně 80 % dospělé populace, ale stále zaostává za jihoevropskými zeměmi, jako je Španělsko a Portugalsko.

  Ministr zdravotnictví Jens Spahn v pondělí nešetřil slovy, když vyzýval více lidí, aby se nechali očkovat. Spahn na tiskové konferenci v Berlíně řekl, že si je jistý, že do konce letošní zimy budou v Německu všichni „očkováni, uzdraveni nebo mrtví„, a to v souvislosti s variantou delta.

  Nesourodá koalice

  Koaliční strany nové vlády nejsou tradičními partnery. Podnikatelsky orientovaní Svobodní demokraté se obvykle řadí spíše k pravému středu než k levicové SPD a Zeleným. Ve středu však německá koaliční vláda tří stran předstoupila před shromážděné novináře s úsměvem a jednotně.

  Nastupující kancléř Scholz převezme vedení největší evropské ekonomiky v době rostoucí diplomatické nejistoty v Evropské unii – konkrétně agrese ze strany Ruska a Běloruska a ohrožení právního státu ze strany Polska a Maďarska.

  V době, kdy se Německo vzpamatovává z nejhorší klimatické katastrofy posledních let – ničivých letních povodní, při nichž zahynulo 180 lidí – budou Zelení hrát důležitou roli při směřování země k budoucnosti bez uhlí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama