-0.8 C
Czech
Úterý 17. února 2026
ZprávyNorsko zasáhla nejsilnější bouře za posledních 30 let

Norsko zasáhla nejsilnější bouře za posledních 30 let

Norsko zasáhla nejsilnější bouře za posledních 30 let, informuje dnes agentura AP. Místy vane vichr o síle až 180 kilometrů za hodinu a strhává střechy, způsobuje komplikace v dopravě i problémy s dodávkami elektrické energie.

Nedaleko Laerdalu, malebného městečka na severovýchod od Bergenu, poryv větru ze silnice smetl autobus převážející 14 cestujících. Nikomu se nic nestalo, uvedla policie.

Některé oblasti jsou zaplavené, letecké společnosti a provozovatelé trajektů přerušili provoz. Některé tunely, mosty a silnice byly uzavřeny kvůli silnému větru, dešti a sněhu. Asi 12.000 domácností zůstalo bez dodávek proudu. V přístavu Bodö vichr vyrazil okna v jednom z hotelů a policie centrum města později uzavřela „kvůli ohrožení na zdraví a životě“. Na ostrově Hinnöya vítr poničil část střechy fakultní nemocnice a v médiích se objevily záběry vrtulníku přistávajícího na heliportu s poházenými troskami.

Vichr, který měl v nárazech sílu hurikánu, v noci na dnešek zasáhl i Švédsko. Tamní hydrometeorologický ústav vydal nejvyšší stupeň varování pro kraj Norrbotten na severu země. Švédská média informovala, že ve městě Kiruna jsou zavřené školy.

Bouře, kterou norští meteorologové pojmenovali Ingunn, zasáhla střední Norsko ve středu odpoledne a dnes postoupila dále na sever. Norský meteorologický ústav v některých místech varuje před nebezpečím lavin. Někde hrozí sesuvy půdy a bleskové záplavy.

V Dánsku byl pro vozidla s lehkými návěsy uzavřen most Storebaelt spojující dva největší dánské ostrovy.

Reklama

Doporučujeme

Warner Bros dala Paramountu týden na nejlepší a konečnou nabídku

Warner Bros Discovery odmítla upravenou nepřátelskou nabídku od Paramount Skydance na odkup akcií za 30 dolarů, přesto nechala otevřené dveře pro poslední pokus o dohodu. Paramount má dostat sedm dní na to, aby přišel s „nejlepší a konečnou“ verzí nabídky.

Koalice rozjela debatu o cenách potravin, konkrétní kroky zatím neukázala

Vládní koaliční rada přerušila projednávání návrhů, které mají mířit na nižší ceny potravin. Ve hře jsou změny kolem marží, sběr dat o cenách i debata o DPH, jenže mezi koaličními partnery zatím není shoda na tom, kudy se vydat.

Při požáru v domě v provincii Barcelona zahynulo pět mladistvých

Pět mladistvých zemřelo a čtyři další mladí lidé utrpěli zranění v pondělí večer při požáru v domě ve městě Manlleu v provincii Barcelona na severovýchodě Španělska, informovala dnes místní média. Příčina požáru, který vypukl v nejvyšším patře budovy, se vyšetřuje. Oběti byly podle deníku El Periódico ve věku 14 až 18 let.

V Ženevě začalo druhé kolo nepřímých rozhovorů USA a Íránu o jaderném programu

V Ženevě dnes začalo druhé kolo nepřímých jednání mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu Teheránu. S odvoláním na íránská státní média o tom informují tiskové agentury. Úspěch jednání podle íránského zdroje agentury Reuters závisí i na tom, zda se USA vyvarují nerealistických požadavků.

Nezaspat za konkurencí. Apple se přiklání k videopodcastům

Americká společnost Apple přinese změny do své aplikace Apple Podcasts. Uživatelům umožní plynulejší přecházení mezi podcastem a videem. Následuje tak konkurenci, jako jsou YouTube a Spotify – tyto platformy umožňují sledování videopodcastů, které se stávají stále populárnějšími hlavně mezi mladými lidmi.

Ukrajina i Rusko informují o nočních nepřátelských útocích a škodách

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 396 drony a 29 střelami různého typu, protivzdušná obrana zneškodnila 367 bezpilotních letounů a 25 raket, uvedlo ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Naopak 18 dronů a čtyři balistické střely podle něj zasáhly 13 blíže neupřesněných míst. Ruské ministerstvo obrany hlásí noční sestřelení 151 ukrajinských dronů. Obě strany na sebe dál útočí navzdory tomu, že dnes v Ženevě začíná další kolo americko-rusko-ukrajinských jednání s cílem válku na Ukrajině ukončit.

Lední medvědi v Arktidě překvapili vědce skvělou kondicí

Globální oteplování zrychluje tání mořského ledu v oblastech, jako je Baffinův záliv, úsek oceánu mezi Grónskem a kanadským Baffinovým ostrovem, a Hudsonův záliv v severovýchodní Kanadě. Mořský led potřebují k přežití lední medvědi, jejichž vyhublá těla se stala symbolem klimatických změn. V norské části Arktidy však sledují vědci zcela jiný obraz.

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba na hokeji v USA

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba během pondělního hokejového utkání mládežnických týmů ve městě Pawtucket v americkém státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Další tři lidé se střelnými zraněními byli hospitalizováni v kritickém stavu, informovaly agentury s odvoláním na policii.

Trump říká, že se do jednání s Íránem zapojí nepřímo

Donald Trump oznámil, že se bude „nepřímo“ podílet na klíčových jednáních mezi Spojenými státy a Íránem. Rozhovory o íránském jaderném programu začnou v úterý v Ženevě. Americký prezident zároveň naznačil, že Teherán tentokrát chce dohodu.

Americká armáda se připravuje na masivní úder na Írán

Americká armáda hromadí na Blízkém východě významné letecké a námořní síly. Jejich cílem je vytváření tlaku na Írán před úterními rozhovory o jaderné dohodě, zároveň však dávají administrativě Donalda Trumpa možnost úderu ve velkém rozsahu i hluboko uvnitř islámské republiky. Satelitní snímky potvrdily polohu letadlové lodě USS Abraham Lincoln.

Poušť je pro Joshua tree čím dál nehostinnější

Oteplování, sucho a rozsáhlé požáry ničí ikonické Joshua tree v Mohavské poušti. Vědci, úřady i indiánské kmeny hledají způsoby, jak strom ochránit. Ve hře jsou klimatická útočiště, genetický výzkum i přesun stromů mimo jejich přirozený areál.

Ve věku 95 let zemřel Robert Duvall, nezapomenutelný Tom Hagen z filmu Kmotr

Hollywood přišel o jednu z nejvýraznějších hereckých osobností druhé poloviny 20. století. Robert Duvall, držitel Oscara a tvář filmů jako Kmotr nebo Apokalypsa, zemřel ve věku 95 let. Za sebou zanechal desítky rolí, které definovaly americkou kinematografii.

Karibské korálové útesy nestíhají růst a mohou zmizet

Karibské korálové útesy se rychle blíží bodu zlomu. Nová vědecká data ukazují, že přestávají růst tempem, které by stačilo držet krok se stoupající hladinou moře. Pokud se oteplení planety nezastaví pod hranicí 2 °C, většina útesů do konce století přestane růst a začne se rozpadat. Důsledky pocítí miliony lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama