MagazínNominacím na hudební cenu Grammy vévodí Beyoncé, vyrovnala manželův rekord

Nominacím na hudební cenu Grammy vévodí Beyoncé, vyrovnala manželův rekord

O nominacích na Grammy je rozhodnuto. Královna popu Beyoncé si jich na konto připsala hned devět. O hlavní cenu za album roku americká zpěvačka zabojuje s Adele, Harrym Stylesem a dalšími umělci. V úterý o tom informovala agentura Reuters a další servery.

Beyoncé získala devět nominací na nejvyšší hudební ocenění a její celkový počet nominací dosáhl 88. Manžel zpěvačky Jay-Z si přitom dosud připsal stejný počet. Oba jsou tak historicky nejčastěji nominovanými umělci na Grammy, připomněla agentura Reuters.

Taneční album americké superstar Renaissance bude soutěžit o album roku s počinem britské zpěvačky Adele 30, s albem Harry’s House od britského zpěváka Harryho Stylese nebo Special od americké rapperky Lizzo. Za svou tvorbu byli v této kategorii rovněž nominováni portorikánský rapper Bad Bunny, skupina ABBA, americká R&B zpěvačka Mary J. Blige, americká zpěvačka Brandi Carlile a kapela Coldplay.

Rapper Kendrick Lamar, který se rovněž uchází o album roku za Mr. Morale & The Big Steppers, získal celkem osm nominací. Adele a americká zpěvačka a skladatelka Carlile si připsaly po sedmi nominacích.

Opakování duelu Adele s Beyoncé

Beyoncé opět soupeří s Adele, která v roce 2017 hlavní cenu získala. Britská umělkyně tehdy uvedla, že si myslí, že ocenění měla obdržet právě Beyoncé za album Lemonade. Američanka Grammy za album roku ještě nikdy nezískala, přestože se může pochlubit největším počtem cen Grammy ze všech umělkyň, konkrétně 28. Rekordmanem v celkovém počtu vítězství je dirigent Georg Solti, který získal 31 trofejí.

Na únorovém předávání cen bude Beyoncé se svým singlem Break My Soul soutěžit o píseň a nahrávku roku s písní Easy on Me od Adele.

Desetiminutová verze All Too Well od Taylor Swift z roku 2012 byla rovněž navržena na Grammy za nejlepší píseň. Poslední album americké zpěvačka a skladatelky Midnights vyšlo až po letošním kvalifikačním období, které trvalo od října 2021 do září 2022.

V kategorii objev roku se o cenu uchází italská rocková skupina Måneskin, brazilská zpěvačka Anitta a americká zpěvačka a skladatelka Molly Tuttle.

Ceny Grammy budou předány na slavnostním ceremoniálu v centru Los Angeles 5. února. O vítězích rozhodne téměř 13 000 hudebníků, producentů a skladatelů, kteří jsou členy Recording Academy.

Doporučujeme

Bořil dostal stop na sedm zápasů sezona pro něj skončila

Kapitán Slavie Jan Bořil dohrál sezonu předčasně. Disciplinární komise mu po víkendovém zápase v Hradci Králové udělila trest na sedm soutěžních utkání. Obránce tak přijde o závěr ligy i nadstavbu a zasáhne až do dalšího ročníku.

Meta propustí tisíce lidí. Zaměstnanci mluví o posedlosti AI

polečnost Meta podle stanice ABC oznámila propuštění zhruba 8 000 zaměstnanců v nadcházejícím měsíci. Jde o zhruba 10 procent pracovní síly. Tisíce pracovních míst přitom nechá neobsazených. Hlavním důvodem jsou zvýšené výdaje na umělou inteligenci, na kterou letos vynaloží 135 miliard dolarů (asi 2,8 bilionu korun).

Benátkám dochází čas. Mohou zmizet pod mořem

Benátky, jedno z nejkrásnějších a turisticky nejvyhledávanějších měst světa, se kvůli změnám klimatu mohou stát minulostí. Podle nové zprávy budou v případě nečinnosti do konce století ztraceny. Zatímco město postupně klesá, mořská hladina stoupá. Současný systém protipovodňových zábran přestane stačit ještě v tomto století.

Sázel na únos Madura. Americký voják skončil v poutech

Americký voják speciálních jednotek zapojený do operace na sesazení venezuelského diktátora Nicoláse Madura byl zatčen za neoprávněné nakládání s utajovanými informacemi. Na predikčním trhu Polymarket vsadil na americký útok na jihoamerickou zemi a únos jejího prezidenta během několika hodin více než 33 tisíc dolarů (asi 683 tisíc korun).

Ruské drony útočily na Oděsu, zabily dva seniory a 15 zranily

Seniorský pár v noci na dnešek zemřel při ruském útoku na Oděsu, informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné informace (DSNS) a městská vojenská správa. Dalších 15 lidí je zraněných. Ruské bezpilotní letouny zasáhly obytné domy, civilní infrastrukturu i nákladní loď mířící do přístavu.

Příměří mezi Izraelem a Libanonem bylo prodlouženo o tři týdny, oznámil Trump

Izrael a Libanon se dohodly na prodloužení příměří o tři týdny. Křehké uklidnění situace ale dál provázejí útoky, politické napětí i nejistota kolem role Hizballáhu. Informovaly o tom agentury Reuters a AP News.

Trump chce koupit Spirit Airlines za peníze daňových poplatníků

Americký prezident Donald Trump zvažuje neobvyklý zásah do leteckého trhu. Místo klasické finanční pomoci by stát podle něj mohl koupit zadlužené Spirit Airlines, stabilizovat firmu a později ji prodat se ziskem. Cílem má být záchrana pracovních míst i udržení konkurence mezi aerolinkami.

Čelní srážka dvou vlaků v Dánsku. Pět lidí je v kritickém stavu

V Dánsku na železničním přejezdu severozápadně od Kodaně se ve čtvrtek brzy ráno čelně srazily dva vlaky. Nehoda si podle zdravotnických zdrojů vyžádala pět těžce zraněných a dalších třináct lidí utrpělo lehčí zranění.

Třinec vyrovnal finále na 2:2 a zlomil Pardubice doma

Finále extraligy nabralo dramatický směr. Třinec zvládl i druhý domácí zápas a po výhře 4:2 dorovnal sérii s Pardubicemi na 2:2. Oceláři tak rychle odpověděli na úvodní porážky z venku a znovu ukázali, že se s nimi musí počítat.

Velšští farmáři žalují firmu kvůli plánovaným elektrickým vedením

Pět set velšských farmářů míří k soudu. Podali hromadnou žalobu na energetickou firmu Green Gen Cymru. Tvrdí, že při plánování nových tras elektrických stožárů porušuje jejich práva a zastrašuje místní lidi.

Rusko bude pozváno na summit G20 na Floridě, mluví se o účasti Putina

Rusko obdrží pozvánku na summit zemí G20, který se bude konat v prosinci na Floridě, napsala v noci na dnešek agentura AFP s odvoláním na zdroj z Bílého domu. List Washington Post s odkazem na představitele administrativy Donalda Trumpa napsal, že prezident má v úmyslu pozvat na schůzku v Miami i šéfa Kremlu Vladimira Putina. Sám Trump dnes novinářům řekl, že o pozvánce pro Putina neví a že pochybuje, že by Putin přijel, i když by to podle něj bylo přínosné. Moskva se k možné Putinově účasti na summitu přímo nevyjádřila.

Princ Harry nečekaně dorazil do Kyjeva a promluvil o válce

Princ Harry překvapil nečekanou návštěvou Ukrajiny. V Kyjevě se setkal s vojáky i zástupci organizací a zdůraznil dopady války i potřebu další podpory. Jeho vyjádření byla otevřenější než u většiny členů královské rodiny.

Akcionáři Warner Bros schválili gigantické spojení s Paramountem

Mediální svět čeká největší otřes posledních let. Akcionáři společnosti Warner Bros Discovery drtivou většinou hlasů podpořili převzetí firmy konkurenčním studiem Paramount Skydance v transakci za 111 miliard dolarů. Pokud obchod posvětí i antimonopolní úřady, vznikne kolos ovládající značky jako Harry Potter, Hra o trůny nebo zpravodajskou síť CNN. Spojení obou gigantů má zásadně změnit tvář Hollywoodu i streamovacích služeb.

Marihuana už v USA nepatří mezi nejnebezpečnější drogy

Spojené státy americké přistoupily k historickému kroku v drogové politice. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oficiálně změnila klasifikaci marihuany, která byla desítky let vedena v nejpřísnější kategorii vedle heroinu nebo LSD. Nově se přesouvá do mírnější skupiny látek, kam patří například anabolické steroidy. Tento posun má zásadní dopad na vědecký výzkum i budoucí dostupnost konopné léčby pro americké pacienty.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama