9.4 C
Czech
Sobota 28. února 2026
ZprávyNoční izraelský úder cílil na nejvyšší vedení Hizballáhu

Noční izraelský úder cílil na nejvyšší vedení Hizballáhu

Izraelská armáda se v noci na dnešek rozsáhlým leteckým úderem na předměstí Bejrútu snažila zasáhnout zbývající členy nejvyššího vedení šíitského hnutí Hizballáh. S odvoláním na tři nejmenované izraelské představitele to napsal zpravodajský server Axios, podobnou informaci přinesl také web The New York Times. Informace o obětech úderu nejsou k dispozici. Útok mířil na bunkr ve čtvrti Dahíja, kde se podle zpravodajských informací nacházel Hášim Safíjuddín, který je zvažovaným novým vůdcem hnutí. Izrael dnes oznámil, že zabil Muhammada Rašída Sakáfího, šéfa telekomunikací Hizballáhu.

Hášim Safíjuddín je šéfem výkonné rady militantního hnutí Hizballáh, jehož vojenské křídlo považuje EU za teroristickou organizaci. Je bratrancem bývalého vůdce hnutí Hasana Nasralláha, který byl zabit při izraelském úderu v Bejrútu 27. září. Považován je za jeho pravděpodobného nástupce. Na americkém seznamů teroristů je Safíjuddín od května roku 2017.

Izraelská armáda dnes oznámila, že ve čtvrtek provedla „přesně cílený, na zpravodajských informacích založený úder“, při němž byl zabit Muhammad Rašíd Sakáfí, šéf skupiny zodpovědné za spojovací techniku a telekomunikační sítě Hizballáhu. Informovala o tom agentura Reuters. Výbuchy tisíců pagerů a vysílaček, které se připisují Izraeli, byly první fází současné intenzivní izraelské vojenské operace proti Hizballáhu.

„Sakáfí vynaložil značné úsilí na rozvoj komunikačního potenciálu mezi všemi útvary Hizballáhu v průběhu všech období operací s cílem udržet tok informací v celé teroristické organizaci,“ cituje server The Times of Israel (ToI) armádní prohlášení. Sakáfí byl šéfem spojařů Hizballáhu od roku 2000. Není zřejmé, zda úder proti Sakáfímu je totožný s úderem, jehož cílem měl být Hášim Safíjuddín.

Izraelský ministr obrany Joav Galant řekl, že „Hizballáh dostává jednu ránu za druhou. Zlikvidovali jsme Nasralláha a máme připravena další překvapení. Některá již byla provedena, některá provedena teprve budou.“ Podle serveru ToI to Galant pronesl při návštěvě vojenské základny na severu Izraele.

Podle libanonských médií byl noční útok na bejrútském jižním předměstí Dahíja, které je baštou hnutí Hizballáh, mohutnější než úder, který zabil Nasralláha. Server BBC informoval o mohutných explozích blízko Mezinárodního letiště Rafíka Harírího v Bejrútu, které se nachází v sousedství Dahíji.

Izrael tento týden zahájil pozemní vojenské operace v jižním Libanonu jako další fázi dlouhodobého konfliktu s Hizballáhem. Libanonské hnutí a izraelská armáda se ostřelovaly přes hranici prakticky každý den od loňského října, kdy Izrael zahájil v Pásmu Gazy válku proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v odvetě za jeho útok v jižním Izraeli.

Situace v Libanonu prudce eskalovala po explozích tisíců komunikačních zařízení využívaných Hizballáhem v polovině září a po následném rozsáhlém izraelském bombardování libanonských pozic Hizballáhu, při němž bylo zabito mnoho členů vedení tohoto hnutí včetně jeho vůdce Hasana Nasralláha.

Reklama

Doporučujeme

Izrael a USA zaútočily na Írán

Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na cíle v Íránu. Podle dostupných informací jde o několikadenní operaci, na kterou Teherán chystá odvetu. Útoky přitom dále snižují šance na diplomatické řešení sporu o íránský jaderný program.

Waitrose přestane prodávat makrelu kvůli nadměrnému rybolovu

Britský řetězec Waitrose jako první supermarket v zemi stáhne z prodeje makrelu. Reaguje na varování vědců a ochranářů, že populace v severovýchodním Atlantiku míří do nebezpečné zóny. Prodej skončí na jaře. Zákazníkům místo ní nabídne jiné druhy ryb.

Logan Paul skočil do Elimination Chamber, v UFC se uvolnil pás pro Procházku

Jey Uso skončil po útoku na začátku SmackDownu v nemocnici a přišel o místo v mužském Elimination Chamberu. WWE tak na poslední chvíli přepsala obsazení zápasu, když si spot vybojoval Logan Paul. V UFC se mezitím uvolnil titul v polotěžké váze, Alex Pereira ho opustil a o pás si to rozdají Jiří Procházka a Carlos Ulberg.

NASA změnila plán návratu astronautů na Měsíc, před přistáním přidal novou misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) změnil plán programu Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc. Přistání na Měsíci, které je nyní plánované na rok 2028, se uskuteční až v misi Artemis IV. Dosud se přitom počítalo, že to bude již v rámci mise Artemis III, oznámil dnes NASA podle agentury Reuters. Třetí mise programu Artemis tak bude zcela novým zkušebním letem. Změna přichází poté, co se připravovaná mise Artemis II potýká s technickými problémy, což vedlo k opakovaným odkladům startu.

Epstein se den před zatčením chystal koupit palác v Maroku za miliony dolarů

Den před svým zatčením v červenci 2019 se americký finančník Jeffrey Epstein pokusil převést téměř 15 milionů dolarů na koupi luxusního paláce v Maroku. Vyplývá to z dokumentů, které minulý měsíc zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí odvolalo šéfa MERO Jaroslava Pantůčka

Ministerstvo financí odvolalo předsedu představenstva a generálního ředitele státního provozovatele ropovodů MERO Jaroslava Pantůčka. Odvolání je účinné ke konci února a ministerstvo mu důvody nesdělilo.

Prezident Zelenskyj pozval slovenského premiéra Fica na návštěvu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli.

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama