Nizozemská vláda se zabývá kontroverzním plánem na přesun odmítnutých afrických žadatelů o azyl do Ugandy. Tento krok vyvolává řadu otázek týkajících se zákonnosti a etiky jak v samotném Nizozemsku, tak v Ugandě. Hlavním cílem vlády je snížit počet žádostí o azyl a imigraci. Kritici však varují, že realizace takového plánu může být nereálná.
Podle agentury Reuters nizozemský premiér Dick Schoof uvedl, že plán je stále ve fázi diskusí a úvah, a zároveň připustil, že není jisté, zda je právně proveditelný. Uvedl také, že vláda musí konzultovat, zda by Uganda s takovým návrhem souhlasila. Ugandský ministr zahraničních věcí Okello Oryem se k návrhu vyjádřil skepticky a uvedl, že „nechápe, proč evropské země deportují uprchlíky“, když jen Uganda jich hostí více než 1,6 milionu.
Netherlands explores plan to send rejected African asylum seekers to Uganda https://t.co/6l4zTuq2nP pic.twitter.com/TsIjwRcbJv
— Reuters (@Reuters) October 17, 2024
Plán je součástí širšího evropského trendu vytváření „návratových center“ mimo hranice EU, kde by odmítnutí žadatelé o azyl čekali na návrat do svých domovských zemí. Jak uvedl deník Guardian, nizozemská vláda vedená krajně pravicovou Stranou pro svobodu (PVV) slíbila nejtvrdší imigrační politiku v historii země, přestože podle statistik je počet žadatelů o azyl v Nizozemsku ve srovnání s ostatními zeměmi EU průměrný.
I přes podporu některých členů vlády se ozývají kritické hlasy. Opoziční strany a organizace na ochranu lidských práv upozorňují na etické problémy, zejména kvůli situaci v oblasti lidských práv v Ugandě, kde platí přísné zákony proti LGBT komunitě. Poslanec Rob Jetten označil návrh za „zcela neproveditelný a nepromyšlený“ a připomněl neúspěšné pokusy jiných zemí, například Velké Británie, o přesun uprchlíků do Rwandy.
Zda nizozemská vláda plán nakonec uskuteční, zatím není jisté. Jak řekl premiér Schoof, „musíme vyzkoušet různé přístupy, abychom našli účinné řešení“.