Vojenská junta, která se minulý měsíc chopila moci v Nigeru převratem, uvedla, že bude stíhat svrženého prezidenta Mohameda Bazouma za velezradu a podkopávání bezpečnosti země. Informovala o tom agentura Reuters či Al-Jazeera.
Vůdci převratu uvěznili prezidenta Bazouma a rozpustili zvolenou vládu. Vyvolali tím široké odsouzení ze strany globálních mocností a sousedních západoafrických zemí. Ty aktivovaly pohotovostní vojenské síly, které by mohly zasáhnout a obnovit demokraticky zvolenou vládu.
V sázce není jen osud Nigeru, hlavního producenta uranu a západního spojence v boji proti islamistickému povstání, ale také vliv soupeřících globálních mocností se strategickými zájmy v regionu.
Niger military to prosecute deposed president for ‘high treason’ https://t.co/bvZGK34PJH
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 14, 2023
Mluvčí junty plukovník Amadou Abdramane v prohlášení přečteném v neděli večer ve státní televizi uvedl, že vojenské úřady „shromáždily nezbytné důkazy k stíhání svrženého prezidenta… za velezradu a podkopávání vnitřní a vnější bezpečnosti Nigeru“.
Abdramane také řekl, že proti juntě byla vedena dezinformační kampaň. Jejím cílem mělo být „vykolejení jakékoli vyjednané řešení krize, aby se ospravedlnila vojenská intervence… ve jménu ECOWAS“.
Obvinění proti sesazenému prezidentovi přichází několik hodin poté, co nigerská delegace uvedla, že vůdci převratu jsou otevřeni diplomacii k vyřešení krize, uvádí agentura Reuters.
Obavy o zdraví prezidenta a jeho rodiny
Africká unie, Evropská unie, Spojené státy a Organizace spojených národů mají obavy z podmínek, ve kterých je Bazoum držen.
Bazoumova politická strana uvedla, že jeho rodina nemá přístup k tekoucí vodě, čerstvým potravinám ani lékařům. Bazoum řekl Human Rights Watch, že jeho syn musí kvůli vážnému srdečnímu onemocnění navštívit lékaře.
Junta však v neděli prohlásila, že Bazoum pravidelně navštěvuje svého lékaře a že poslední návštěva proběhla 12. srpna. „Po této návštěvě lékař nevyjádřil žádné obavy o zdravotní stav svrženého prezidenta a členů jeho rodiny,“ řekl Abdramane.
Abdramane podle serveru Al-Jazeera dále odsoudil sankce ECOWAS vůči Nigeru. Prohlásil, že „nezákonná, nelidská a ponižující“ opatření ztěžují lidem přístup k lékům, potravinám a elektřině.
Vyhlídky na další jednání
Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) vyzvalo k obnovení pořádku. Také uvalilo přísné ekonomické sankce na Niger a pohrozilo vojenskou intervencí, pokud nebude obnovena civilní vláda.
Západoafrický blok, který schválil rozmístění „pohotovostních sil k obnovení ústavního pořádku“ v Nigeru, přesto prohlásil, že je nadále odhodlán nalézt diplomatické řešení krize. Očekává se, že bude v pondělí usilovat o další jednání s juntou.
Parlament bloku v sobotu uvedl, že chce vyslat výbor, aby se setkal s juntou v Niamey, ale navrhované načasování této mise není jasné.
Očekává se, že se v pondělí sejde i Rada míru a bezpečnosti Africké unie (55 států), aby projednala situaci v Nigeru. Jde o jasnou známku úrovně znepokojení nad možným dopadem sedmého převratu v západní a střední Africe za poslední tři roky.
V Nigeru jsou dlouhodobě rozmístěni američtí, francouzští, němečtí a italští vojáci. Důvodem je boj proti místním odnožím al-Káidy a Islámského státu, které v regionu zabily tisíce lidí a miliony vysídlily.