2.7 C
Czech
Sobota 28. února 2026
ZprávyNigerijci začali volit nástupce současného prezidenta Buhariho

Nigerijci začali volit nástupce současného prezidenta Buhariho

Nigerijci začali volit nástupce současného prezidenta Muhammadua Buhariho, který má za sebou již dvě funkční období a o třetí mandát se nesmí ucházet. Mnozí doufají, že příští vůdce nasměruje nejlidnatější africkou zemi a největší ekonomiku kontinentu po letech zvyšujícího se násilí a strádání novým směrem. Kromě prezidenta se volí i noví členové parlamentu. Volební místnosti se mají uzavřít ve 14:30 SEČ. Konečné výsledky by měly být známé do pěti dnů.

Volební místnosti se měly otevřít v 8:30 SEČ. Podle reportérů agentury Reuters však některé z nich nebyly připraveny a jejich otevření se zpozdilo. Před některými tak stály fronty voličů čekajících na příchod úředníků. Při minulých volbách si voliči v některých oblastech stěžovali, že volební místnosti otevřely s hodinovým zpožděním, případně vůbec.

Sčítání hlasů začne ihned po uzavření volebních místností. Výsledky budou vyvěšeny před jednotlivými volebními místnostmi.

O funkci prezidenta se uchází 18 kandidátů, jako favorité jsou vnímáni Atiku Abubakar (76) z opoziční Lidové demokratické strany (PDP), Bola Tinubu (70) z vládnoucí strany Všepokrokový kongres (APC) a Peter Obi (61) z malé sociálnědemokratické Strany práce (LP).

Obi se těší velké popularitě mezi mladou generací. Abubakara i Tinubuho, kteří mají v celé Nigérii významnou mocenskou základnu, provází obvinění z korupce. Oba jsou muslimové, Obi je křesťan.

Téměř 40 procent registrovaných voličů je mladších 34 let a šéf volební komise hlasování označil za „volbu mladých lidí“.

Nigérie má dlouhou historii volebních podvodů a násilí, i když v posledních letech se situace při volbách zklidňuje. Prezidentští kandidáti se tento týden zavázali, že budou podporovat klidný a transparentní proces. Nezávislá národní volební komise (INEC) informovala, že zavedla nové technologie a postupy, aby zajistila, že volby budou svobodné a spravedlivé, mimo jiné bude identifikovat voliče pomocí biometrických údajů. Ve volebních místnostech jsou zakázané mobilní telefony, protože v minulosti si jimi lidé fotili hlasovací lístky, aby je ukázali kandidátům, kteří jim nabízeli za jejich hlasy peníze.

Volby se konají v době, kdy se Nigerijci potýkají s nedostatkem hotovosti způsobeným nevydařeným plánem na výměnu starých bankovek za nové. Ten negativně zasáhl každodenní život lidí a způsobil násilnosti v bankách a u bankomatů.

Nový prezident se bude muset vypořádat s řadou problémů, od vysoké inflace a hluboké chudoby přes nedostatek energie až po islamistické povstání na severovýchodě, krádeže ropy na jihu, separatismus na jihovýchodě a únosy kvůli výkupnému, které podnikají různé ozbrojené skupiny po celé zemi.

Kvůli volbám byly uzavřené pozemní hranice. V ulicích několika měst hlídkují vojáci a ve snaze zvýšit bezpečnost úřady omezily pohyb osob.

Reklama

Doporučujeme

NASA změnil plán návratu astronautů na Měsíc, před přistáním přidal novou misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) změnil plán programu Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc. Přistání na Měsíci, které je nyní plánované na rok 2028, se uskuteční až v misi Artemis IV. Dosud se přitom počítalo, že to bude již v rámci mise Artemis III, oznámil dnes NASA podle agentury Reuters. Třetí mise programu Artemis tak bude zcela novým zkušebním letem. Změna přichází poté, co se připravovaná mise Artemis II potýká s technickými problémy, což vedlo k opakovaným odkladům startu.

Epstein se den před zatčením chystal koupit palác v Maroku za miliony dolarů

Den před svým zatčením v červenci 2019 se americký finančník Jeffrey Epstein pokusil převést téměř 15 milionů dolarů na koupi luxusního paláce v Maroku. Vyplývá to z dokumentů, které minulý měsíc zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí odvolalo šéfa MERO Jaroslava Pantůčka

Ministerstvo financí odvolalo předsedu představenstva a generálního ředitele státního provozovatele ropovodů MERO Jaroslava Pantůčka. Odvolání je účinné ke konci února a ministerstvo mu důvody nesdělilo.

Prezident Zelenskyj pozval slovenského premiéra Fica na návštěvu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli.

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.

Sopečný popel z Etny pomáhá polím místo skládek

Popel z aktivní sopky roky dusil sicilská města. Ucpával ulice, ničil zahrady a plnil skládky. Teď se karta obrací. Vědci i farmáři ukazují, že to, co padá z nebe, může půdu vyživit a ušetřit miliony.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama