Více
  23.7 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Ničivé záplavy v Brazílii si dosud vyžádaly 18 obětí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Silné záplavy v severovýchodní Brazílii nepřežilo nejméně 18 lidí a více než 280 je zraněných. Informuje o tom CNN.

  Velká voda zasáhla téměř 40 měst ve státě Bahia, řekl guvernér Rui Costa novinářům ve městě Ilheus, které je jedním z nejhůře postižených.

  Je to obrovská tragédie. Nepamatuji si, že bych v nedávné historii Bahie zažil něco podobného, vzhledem k množství postižených měst a domů. Je to opravdu děsivé, tolik domů a ulic je zcela pod vodou,“ řekl Costa.

  Podle bahijské agentury pro civilní obranu a ochranu muselo své domovy opustit více než 35 000 lidí.

  Ve městě Itambé se v důsledku silných dešťů v sobotu pozdě večer protrhla přehrada, což vyvolalo obavy a strach z dalších záplav.

  Brazilské meteorologické agentury a agentury pro monitorování přírodních katastrof varují, že v Bahii hrozí další záplavy a sesuvy půdy. Podle agentury Agencia Brasil mohou srážky pokračovat nejméně do úterý.

  Meteorolog CNN Robert Shackelford uvedl, že brazilský Národní meteorologický ústav vydal výstrahu před silnými srážkami pro téměř celou Bahii. Očekává se, že v pondělí a v úterý se podmínky ve státě zlepší.

  Plošné srážky pro příštích 48 hodin se mírně zlepšují, na většině území státu spadne do 50 mm srážek. Existují ale lokální a izolované oblasti, kde může spadnout až 100 mm srážek,“ řekl.

  Prosinec je na povodně nejhorší

  Většina velkých měst, která byla zasažena povodněmi, se nachází v období dešťů, takže lijáky nejsou ničím neobvyklým, uvedl Shackelford.

  Pro Itambé je prosinec jejich nejvlhčím měsícem, kdy za prosinec spadne asi 120 mm srážek. Takže se předpokládá, že dvě třetiny z celoročních srážek naprší právě během tohoto měsíce,“ řekl.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS