menu

13.2 C
Czech
Středa 14. května 2025

Fed se nebojí Trumpa, ale stagflace. Ponechal sazby neměnné

Americká centrální banka (Fed) ponechala ve středu úrokové sazby neměnné, jak investoři očekávali. Podle jejího šéfa Jerome Powella není potřeba s revizí měnové politiky pospíchat. Americký prezident Donald Trump po něm požaduje snižování sazeb, ale sám svou celní politikou způsobuje značnou nejistotu na trzích. Fed nyní zkoumá dopady jeho ekonomické agendy, přičemž Powell varoval před stagflací.

Zelenskyj a evropští lídři jednali po telefonu s Trumpem, uvedl Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé klíčových evropských zemí, kteří jsou na návštěvě Kyjeva, dnes po telefonu mluvili s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání bylo plodné a týkalo se úsilí dosáhnout míru, uvedl na síti X ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha. Ukrajina je podle něj připravena začít už od pondělí dodržovat Spojenými státy navržené třicetidenní příměří.

NextGen Builders: Souhrn slovem a obrazem

Reklama

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

České stavebnictví se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Proč tomu tak je, co se nedaří a jak tuto situaci zlepšit, řešil kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví a ČTK Connect 24. dubna 2025.

S nedostatkem pracovních sil se potýká celá řada oborů a stavebnictví není výjimkou. Ze statistik, které Svaz podnikatelů ve stavebnictví představil v březnu letošního roku, vyplynulo následující:

– V roce 2024 bylo v Česku zahájeno 82 tisíc stavebních zakázek, což je nejvíc za posledních několik let, přičemž stavebnictví v tuto chvíli zaměstnává přes 400 tisíc lidí (z toho 208 tisíc podnikatelů/OSVČ).

– Chybí však lidé, kteří by na těchto zakázkách pracovali – počet absolventů středních a vysokých škol s odborným a technickým vzděláváním se rok od roku snižuje. Jen na technicky zaměřených univerzitách bylo v loňském roce ve srovnání se začátkem milénia o 14 tisíc studentů méně.

1.

– Firmám působícím ve stavebnictví se každoročně nedostává několik tisíc absolventů všech úrovní technického vzdělávání.

– V důsledku tohoto vývoje by mohlo ve stavebnictví v dalších pěti letech chybět bezmála 75 tisíc lidí.

Co dělat s touto disproporcí? A jaká je cesta k tomu, aby se stavební produkce nezačala snižovat? Na tyto a další otázky hledal odpovědi kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví, který se konal ve čtvrtek 24. dubna. Účastnili se ho Kateřina Kopecká, personální ředitelka Hochtief CZ, Jana Kořínková, zástupkyně personálního ředitele Metrostavu, Vladimír Woth, zástupce ředitele pro praktickou výuku Akademie řemesel Praha, Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory ČR, a Eduard Justa, předseda technické komise Cechu obkladačů ČR.

„Nedostatek lidí se samozřejmě do praxe propisuje. Musíme daleko lépe než dříve plánovat personální obsazení jednotlivých projektů. Jako firma musíme dbát na to, abychom spolupracovali se středními a vysokými školami a učilišti – a abychom mladé lidi zaujali, aby k nám šli pracovat. Věřím, že stejně to dělají i ostatní firmy. Největší problém, který máme, je asi učňovské školství,“ předeslala Kateřina Kopecná z Hochtief.

Lidské manko se týká všech profesí. „Jde jak o řemeslníky a dělníky, tak o techniky. Opravdu chodíme na školy, na učiliště, na střední průmyslové školy, na vysoké školy a snažíme se získávat mladé lidi tam. Trh práce je velmi rigidní. Když se podíváme na počty reakcí na inzerci, tak v oblasti stavebních profesí je to dost zoufalé,“ připustila Jana Kořínková z Metrostavu. Běžný nebo průměrný počet zájemců například na pozice stavbyvedoucího nebo elektroinženýra se podle ní pohybuje pod tři reakce. „Kdybychom to srovnali například s administrativou nebo obchodem, tam se v průměru jedná o nějakých 30 jedinců, ze kterých se dá vybírat. Lidé ve stavebnictví nemají chuť práci měnit. To znamená, že se musíme zaměřit na to, abychom doplnili trh mladými lidmi,“ navrhuje Kořínková.

Tomuto východisku bohužel vůbec nenahrává demografický vývoj. Porodnost klesá a dětí rok od roku ubývá. Výjimku představuje několik pár let, kdy základní školy dokončují tzv. Husákova vnoučata. „Žáků přichází poslední dva roky v Praze a ve středních Čechách stále více. Takže naplňujeme i stavební obory, které byly dlouhodobě součástí dvouoborových, tříoborových tříd, což je třeba zedník. Ale to velmi rychle pomine. Zůstávají ostatní stavební obory, které přijdou společnosti příliš špinavé, fyzicky náročné, které se neobsadí,“ konstatoval Vladimír Woth. Dlouhá léta se přitom tradovalo, že v technických oborech je ve srovnání s gymnázii příliš mnoho žáků. „To se vůči roku 1995 výrazně změnilo. Před 30 lety bylo 188 škol s učňovskými obory, dnes jich zbývá 32.“

Videosestřih nejzajímavějších momentů z průběhu celé debaty si můžete pustit ZDE:

Roman Pommer z Hospodářské komory vidí v oboru velkou výzvu v tom, aby mladí lidé z oboru neodcházeli. Navázal na něj Eduard Justa z Cechu obkladačů, podle něhož se inovace v oboru zatím nepodařilo promítnout do školství. „V obkladačství se změnila struktura. Zavedly se digitální technologie, už to není ta těžká špinavá práce, ale je to tvořivá práce. Navíc si řemeslník, když je OSVČ, může zvolit režim – kdy bude pracovat, jaké zakázky bude brát, ale také kdy si odpočine. Je to práce s lidmi, je to o komunikaci. Tady naše společnost zaspala,“ řekl s dovětkem, že je třeba změnit přístup k řemeslům a lépe lidi motivovat.

V další diskusi se řečníci zabývali způsoby, jak se jejich firmy, instituce nebo profesní svazy snaží nedostatku pracovních sil bránit. Padly zmínky o spolupráci s konkrétními školami, vlastních učňovských programech, nabídkách benefitů pro zájemce o práci v oboru, o nejrůznějších praxích a odborných výcvicích či externích zakázkách se studenty. „Máme zasmluvněných téměř 40 škol napříč republikou na všech úrovních vzdělání, a boj o lidi je poměrně lítý. Oceňuji, že jsme se jako velké stavební firmy byly schopny dohodnout a začaly jsme spolupracovat. Podporujeme projekt stavební gramotnosti, který představuje stavebnictví na základních školách, abychom zajistily větší počet dětí se zájmem o náš obor,“ popsala Jana Kořínková z Metrostavu.

Přítomní dále zdůraznili nutnost dialogu s politickou reprezentací a zmínili důležitý nástroj mistrovské zkoušky, který by po vzoru ze zahraničí – coby určitý inženýrský titul – mohl dodat stavebnictví kvalifikaci a prestiž. „Mistrovské zkoušky by zároveň chránily spotřebitele, jako záruka, že jejich absolventi budou svou práci umět. A navíc by mohly lidi v oboru udržet,“ nastínil Roman Pommer.

Za menší problém považují znalci výši finančního ohodnocení: ve stavebnictví se dá dobře vydělat, ačkoli očekávání by neměla být nijak přehnaná. „Za mě nejsou finance úplně motivací, protože když dostanete přidáno, tak vás to motivuje měsíc, dva. A pokud jste s tím spokojený a žijete s tou částkou, vyloženě vás to nemotivuje k nějakému dalšímu výkonu. Ta práce musí lidi bavit,“ řekla Kateřina Kopecká.

Celý záznam debaty je vidění ZDE:

Jednu z hlavních příčin současných potíží vidí hosté v nastavení systému vzdělávání a úpravách, které ho postihly. „Byla chyba zrušit dílny na základních školách. V některých krajích jsou pokusy zřizovat technické mateřské školky, zavádět polytechnickou výuku. Myslím, že se musíme bezpodmínečně zasadit o to, aby se manuální zručnost rozvíjela a získávala na vážnosti,“ podtrhla Jana Kořínková.

Připomínky důležitých hráčů ve stavebnictví shrnuje společná Strategie Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Hospodářské komory ČR, která má už pár let konečné znění. „Skoro o všech jejích bodech jsme tady hovořili. Bohužel si myslím, že tu strategii moc politiků ani nečetlo, natož aby ji četli úředníci na ministerstvu školství, nebo ji snad dokonce zapracovali,“ uzavřel Roman Pommer z Hospodářské komory.

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Netanjahu: Udeříme na Gazu plnou silou, válku nezastavíme

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že izraelská armáda se v Pásmu Gazy chystá obnovit své operace s plnou silou. Válku ochoten ukončit není, a to ani v případě, že se dohodne s palestinskou teroristickou organizací Hamás na propuštění rukojmích. Ta podmiňuje takovou dohodu propuštěním více palestinských vězňů a úplným stažením izraelských sil z enklávy.

Jednání v Istanbulu se za USA zúčastní Rubio, Witkoff a Kellogg

Přímých rusko-ukrajinských rozhovorů v Istanbulu se za Spojené státy zúčastní i ministr zahraničí Marco Rubio, oznámil dnes v Saúdské Arábii americký prezident Donald Trump. Agentura Reuters už předtím s odkazem na své zdroje napsala, že na místě budou také vyslanci Steve Witkoff a Keith Kellogg. Jednání se očekávají ve čtvrtek v Istanbulu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že tam bude osobně čekat na ruského prezidenta Vladimira Putina. Kreml ale zatím neuvedl, zda Putin dorazí.

Německá policie zatkla samozvaného krále a jeho družinu. Chtěli svrhnout republiku

Německá policie během rozsáhlých razií napříč spolkovými zeměmi pozatýkala čtyři hlavní představitele extremistické skupiny, která se snažila vytvořit paralelní stát s názvem „Německé království“. Mezi zadrženými byl i samozvaný „král Německa“ Peter Fitzek.

Zelenskyj: K jednacímu stolu v Istanbulu musí dorazit přímo Putin

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před čtvrtečními jednáními v Istanbulu zvýšil tlak na Moskvu. Podle jeho poradce Mychajla Podoljaka je připraven jednat pouze v případě, že se summitu zúčastní ruský prezident Vladimir Putin. Jiného zástupce Ruska na schůzce odmítá přijmout.

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.
Reklama

DOPORUČUJEME

Volkswageny ID přejdou na jiný typ baterie

Volkswagen ID.2, který se začne v sériové verzi vyrábět již příští rok, bude prvním modelem největší evropské automobilky s vysokonapěťovou trakční baterií s odlišným...

Společnost Antaisolar představila na veletrhu Intersolar Europe 2025 řešení pro kompletní montáž fotovoltaických panelů a získala smlouvu na distribuci 120 MW

Mnichov (Německo) 14. května 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Antaisolar se 7. až 9. května účastnila veletrhu Intersolar Europe 2025, kde představila osobitou identitu své...
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Netanjahu: Udeříme na Gazu plnou silou, válku nezastavíme

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že izraelská armáda se v Pásmu Gazy chystá obnovit své operace s plnou silou. Válku ochoten ukončit není, a to ani v případě, že se dohodne s palestinskou teroristickou organizací Hamás na propuštění rukojmích. Ta podmiňuje takovou dohodu propuštěním více palestinských vězňů a úplným stažením izraelských sil z enklávy.

Jednání v Istanbulu se za USA zúčastní Rubio, Witkoff a Kellogg

Přímých rusko-ukrajinských rozhovorů v Istanbulu se za Spojené státy zúčastní i ministr zahraničí Marco Rubio, oznámil dnes v Saúdské Arábii americký prezident Donald Trump. Agentura Reuters už předtím s odkazem na své zdroje napsala, že na místě budou také vyslanci Steve Witkoff a Keith Kellogg. Jednání se očekávají ve čtvrtek v Istanbulu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že tam bude osobně čekat na ruského prezidenta Vladimira Putina. Kreml ale zatím neuvedl, zda Putin dorazí.

Německá policie zatkla samozvaného krále a jeho družinu. Chtěli svrhnout republiku

Německá policie během rozsáhlých razií napříč spolkovými zeměmi pozatýkala čtyři hlavní představitele extremistické skupiny, která se snažila vytvořit paralelní stát s názvem „Německé království“. Mezi zadrženými byl i samozvaný „král Německa“ Peter Fitzek.

Zelenskyj: K jednacímu stolu v Istanbulu musí dorazit přímo Putin

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před čtvrtečními jednáními v Istanbulu zvýšil tlak na Moskvu. Podle jeho poradce Mychajla Podoljaka je připraven jednat pouze v případě, že se summitu zúčastní ruský prezident Vladimir Putin. Jiného zástupce Ruska na schůzce odmítá přijmout.

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás