Protext ČTKNeverMore 68 na Výstavišti. Festival o svobodě a pravdě, letos s podtitulem:...

NeverMore 68 na Výstavišti. Festival o svobodě a pravdě, letos s podtitulem: d e z i n f o r m a c e

Praha 18. července 2023 (PROTEXT) – Mluvme nahlas a fakticky o událostech dávných i nedávných, aby nikdy nebyly zapomenuty a vyprávěny tak, jak se nestaly

NeverMore 68, další ročník úspěšného kulturního festivalu, jehož hlavním cílem je připomínka událostí z roku 1968 a invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, se odehraje na Výstavišti 21. 8. od 16.00 do 22.00 hodin. Druhý ročník NeverMore 68, který v loňském roce připomněl historickou analogii naší tehdejší a aktuální invaze na Ukrajinu, letos připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky a spolkem Díky, že můžem. Nadcházející ročník, kterým si připomeneme 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČSR, nese podtitul dezinformace a danému tématu se v rámci hlavních diskusí k invazi budou věnovat jak hosté, tak i doprovodné aktivity. NeverMore 68, to jsou koncerty, diskuse, výstava, projekce a zejména vzájemný dialog a oslava svobody a pravdy.

Diskusní panel, výstava i koncerty

NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je pro letošní rok nejen připomenout památku 55. výročí invaze ruských vojsk na území tehdejšího Československa, ale také apelovat primárně na mladší generaci stejně jako další vnímavé posluchače a diváky v otázce dezinformací, které dnes představují jednu z nejsilnějších geopolitických zbraní. Dezinformace jako téma se objeví napříč diskusními panely v hlavním stanu u Skateplazy na konci Bruselské cesty, který bude mít po celý den pod svou taktovkou Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem.

„Právě teď se nacházíme v době, kdy se musíme všichni denně pomyslně poprat s dezinformacemi snad už ve všech aspektech našich životů. A v případě historie je tak snadné překrucovat a zneužívat. Proto jsme se rozhodli v rámci letošního ročníku, kdy si připomínáme 55 let od vniknutí vojsk Varšavské smlouvy na naše území, dát prostor jako podtématu samotné invaze právě dezinformacím. Protože co se týče historie, je až alarmující, jak velkou hrozbou dezinformace jsou. Jednoduše když nebudeme mluvit nahlas a fakticky o událostech, které se staly, ať už před stovkami nebo nejen desítkami let, a které formovaly naše současné životy, brzy je bude někdo vyprávět za nás. Jen jinak a ku obrazu svému. Pak pravda i ta svoboda zmizí do propadliště dějin,“ komentuje akci Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

Hlavní programovou část budou tvořit diskuse za účasti mnoha hostů. Diskusní stan otevře své plachty v 16.00 hodin, kdy se prvního bloku ujme Ústav nezávislé žurnalistiky a Hlídací pes. „Nejúčinnější zbraní proti dezinformacím jsou relevantní a ověřené informace. Informace, které lidem předkládají důvěryhodní novináři, historici, vědci. Není náhoda, že první útok vedou uzurpátoři po celém světě na svobodná média, že prvním z kroků nastupujících totalitních vládců je zavedení cenzury. Stejně tomu bylo i po 21. srpnu 1968,“ říká Ondřej Neumann, zakladatel analyticko-investigativního webu HlídacíPes.org, jehož vydavatelem je Ústav nezávislé žurnalistiky.

Mezi dalšími diskutujícími hosty se pak představí zástupci magazínu Refresher, který cílí zejména na mladší publikum, Paměť národa, Český rozhlas Radiožurnál, magazín Respekt nebo spolek Díky, že můžem, který každoročně pořádá oslavy sametové revoluce na Národní třídě a zaměřuje se také na vzdělávání mladé generace. Podobně tomu bude v případě chystané debaty o mladých, informovanosti a využívání digitálních platforem.

„Srpen 1968 je jednou z nejvýznamnějších událostí našich moderních dějin. Připomínka okupace zůstává aktuální i v dnešní době, kdy jako společnost stojíme před novými výzvami, mezi které se řadí i boj s dezinformacemi. Těší nás, že spolek Díky, že můžem připojuje k připomínkové akci také pohled mladých, kteří neberou svobodu a demokratické hodnoty jako samozřejmost. Zavazuje nás k tomu historie – zmařené lidské životy a všechna ztracená normalizační léta, ale také zájem o budoucnost naší demokracie,“ říká Adam Heres ze spolku Díky, že můžeme.

Hudební část akce přinese koncerty I Love You Honey Bunny nebo skupiny Tamara, chybět ale nebudou ani tematické výstavy. Další doprovodný program pak zajistí organizace Gulag.cz a Memorial, které nabídnou mimo jiné stan s rozšířenou realitou. Na úplný závěr proběhne ve večerních hodinách několikaminutová projekce na Maroldovo panoráma.

Vstupné na akci je zdarma. Hlavní část programu se odehraje na konci Bruselské cesty. Ucelený program bude postupně představen.

www.navystavisti.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Izrael bez varování zaútočil na Bejrút

Izraelská armáda dnes večer zasáhla jižní předměstí Bejrútu. Podle libanonské agentury NNA útok dopadl na hustě obydlenou oblast v libanonské metropoli. Izrael podle agentury AFP zaútočil bez předchozího varování poprvé od příměří, které vstoupilo v platnost 16. dubna.

Macron hovořil s íránským prezidentem o Hormuzském průlivu

Írán by měl využít příležitosti, kterou nabízí mnohonárodní mise pro Hormuzský průliv vedená Francií a Británií. V telefonickém rozhovoru to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron řekl svému íránskému protějšku Masúdu Pezeškjánovi. Podle Macrona by Teherán i Washington měly koordinovaně přispět k obnovení volné plavby v průlivu a jeho okolí. Francie dnes oznámila, že v rámci příprav na misi zaměřenou na zajištění svobody plavby vysílá do Rudého moře letadlovou loď Charles de Gaulle.

Trump Íránu opět hrozí bombardováním, chce otevření Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti znovu pohrozil Íránu bombardováním, pokud Teherán neuzavře dohodu, jež povede k otevření Hormuzského průlivu. Bulvárnímu deníku New York Post šéf Bílého domu mezitím řekl, že je příliš brzy na jeho přímá osobní jednání s Teheránem.

Hantavirus na výletní lodi: WHO potvrdila osmý případ, pacient je ve Švýcarsku

Světová zdravotnická organizace ve středu potvrdila osmý případ hantaviru spojený s výletní lodí MV Hondius, která kotví u Kapverd. Tři lidé s nákazou zemřeli, jeden pacient je v kritickém stavu a tři mají mírné příznaky.

Gibraltar vypouští splašky přímo do Středozemního moře

Gibraltar stále nemá čistírnu odpadních vod. Splašky od téměř 40 tisíc obyvatel, firem a institucí proto míří bez čištění přímo do Středozemního moře. Britské zámořské území tak dlouhodobě čelí problému, který by v Evropě působil jako relikt minulého století.

KOMENTÁŘ: Trpaslík chce koupit giganta. Firma GameStop píše další neuvěřitelný příběh

Společnost GameStop, která se soustředí na prodej videoher, se během covidu neuvěřitelným způsobem zapsala do dějin investování. Teď se znovu pokouší o husarský kousek – chce koupit firmu eBay, která je přitom mnohem hodnotnější, a konkurovat tak Amazonu.

Trump: USA dočasně přestanou chránit lodě v Hormuzském průlivu

Spojené státy nakrátko přerušují operaci, při níž v Hormuzském průlivu doprovázely a chránily lodě ohrožované íránskou blokádou. Uvedl to americký prezident Donald Trump, podle něhož jsou důvodem aktuální velmi pokročilá jednání s Íránem a snaha dosáhnout dohody. Americká blokáda íránských přístavů však pokračuje, dodal Trump. Bílý dům se podle serveru Axios domnívá, že uzavření dohody o jednostránkovém memorandu o porozumění je na dosah, přičemž odpověď Teheránu na několik klíčových bodů by mohla přijít do 48 hodin.

Cole Allen podezřelý z pokusu o atentát na Trumpa čelí dalšímu obvinění

Muž z Kalifornie Cole Tomas Allen, který se podle vyšetřovatelů pokusil zavraždit prezidenta Donalda Trump během slavnostní večeře ve Washingtonu, čelí novému obvinění. Prokuratura jej nově viní z napadení amerického úředníka smrtící zbraní.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Nejméně čtyři lidé byli zabiti a dalších 19 utrpělo zranění při ruských útocích na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, informovali dnes záchranáři. V Sumské oblasti na severovýchodě země ruský dron zaútočil na civilní automobil: pasažérku zabil, řidič vyvázl se zraněním, uvedl náčelník oblastní správy Oleh Hryhorov.

V Hormuzském průlivu byla napadena kontejnerová loď

Kontejnerová loď francouzské rejdařské společnosti CMA CGM se stala terčem útoku při průjezdu Hormuzským průlivem. Incident se odehrál v úterý a podle firmy si vyžádal zranění členů posádky i škody na plavidle.

Německá policie podnikla razie proti mladým pravicovým extremistům

Německá policie dnes brzy ráno podnikla razie proti pravicovým extremistům ve 12 ze 16 spolkových zemí. Podle generálního státního zastupitelství je v případu 36 obviněných, kteří čelí podezření ze založení či členství v organizované zločinecké skupině. Akce je zaměřená proti členům neonacistických mládežnických skupin Jung und Stark (Mladí a silní) a Deutsche Jugend Voran (Německá mládež vpřed).

Premiér Carney jmenoval Arbour kanadskou generální guvernérkou

Kanadský premiér Mark Carney jmenoval novou generální guvernérkou Kanady bývalou komisařku OSN pro lidská práva a soudkyni nejvyššího soudu Louise Arbourovou. Její nominace má podle premiéra reflektovat důležitost globálních institucí. Napsal o tom zpravodajský server The Guardian.

Ropa zlevnila, Trump mluví o pokroku s Íránem

Ceny ropy ve středu v Asii mírně klesly poté, co americký prezident Donald Trump naznačil možnost dohody s Íránem. Spojené státy zároveň dočasně pozastavily operaci Project Freedom, která měla pomáhat lodím proplouvat strategickým Hormuzským průlivem.

Útočník z Bondi Beach čelí 19 novým obviněním

Muž, který podle australských úřadů loni v prosinci spolu se svým otcem zaútočil na účastníky oslav židovského svátku chanuka na pláži Bondi Beach v Sydney, čelí 19 novým obviněním. Při útoku zemřelo 15 lidí. Podle agentur AFP a AP to vyplývá z nově zveřejněných soudních dokumentů. Akram nově čelí mimo jiné obviněním ze střelby s úmyslem zabít a z použití střelné zbraně s cílem zabránit zatčení.

Španělsko přijme loď s nákazou hantavirem na Kanárských ostrovech

Výletní loď s podezřením na hantavirus zamíří na Kanárské ostrovy. Španělsko potvrdilo, že plavidlo přijme a zajistí péči o pasažéry i posádku. Rozhodnutí padlo po zásahu mezinárodních zdravotnických institucí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama