ZprávyNetanjahu se v Pásmu Gazy dopustil chyby, kritizoval Biden

Netanjahu se v Pásmu Gazy dopustil chyby, kritizoval Biden

Americký prezident Joe Biden v úterním rozhovoru označil počínání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Pásmu Gazy za chybu. Uvedl, že požaduje okamžité dočasné zastavení palby, aby mohla do enklávy proudit dostatečná humanitární pomoc. Informují o tom BBC a The Guardian.

„Myslím si, že to, co dělá (Netanjahu), je chyba. Nesouhlasím s jeho přístupem,“ přiznal americký prezident, který se v posledních týdnech až měsících ostře vyjadřuje na konto izraelského premiéra kvůli příliš mnoha obětem v Pásmu Gazy.

„Požaduji, aby Izraelci prostě zastavili palbu a umožnili na dalších šest až osm týdnů úplný přístup ke všem potravinám a lékům, které do země putují,“ cituje televize BBC prezidentova slova, která padla během hodinového rozhovoru.

Biden rovněž označil za „pobuřující“ vzdušný útok na vozidla humanitární organizace. Izrael zaútočil drony na konvoj organizace World Central Kitchen (WCK), při němž zahynulo sedm humanitárních pracovníků.

Izraelská armáda po vyšetřování dospěla k závěru, že šlo o hrubou chybu a propustila dva zodpovědné důstojníky. Zakladatel WCK José Andrés se však nechal slyšet, že izraelský úder byl úmyslný, systematický a probíhal „auto od auta“.

Útok na humanitární konvoj způsobil ve světě vlnu pobouření a ještě zvýšil tlak na Netanjahuovu vládu. Izraelský premiér nakonec strategicky oznámil otevření dalšího hraničního přechodu a přístavu pro humanitární konvoje.

Biden pod tlakem

Biden přiostřil ve vyjadřování k izraelské ofenzivě v posledních týdnech kvůli tlaku na domácí půdě. V listopadu se utká v prezidentském klání se svým rivalem, republikánským exprezidentem Donaldem Trumpem.

Demokratický prezident při cestě ke znovuzvolení přišel o podporu muslimských mladých lidí žijících v USA. Podpora těchto komunit je klíčová k vítězství nad Trumpem, američtí muslimové však podle médií zuří.

Netanjahu pokračuje v cestě ke splnění všech stanovených cílů v Pásmu Gazy navzdory nátlaku ze strany USA, které Izraeli mezitím nepřerušovaně posílají zásoby bomb, raket a munice. USA jsou hlavním dodavatelem vojenské pomoci Izraeli.

Izraelský premiér v úterý prohlásil, že nikdo nedokáže jeho zemi zastavit ve splnění všech cílů v Pásmu Gazy. V současnosti se pozornost Tel Avivu zaměřuje na Rafáh, hraniční přechod do Egypta, kam se chystají izraelské brigády vpadnout.

„Dokončíme likvidaci praporů Hamásu, včetně Rafáhu. Na světě není žádná síla, která by nás mohla zastavit,“ řekl Netanjahu. Biden však minulý týden varoval, že pokud Izrael nezmění přístup, USA budou nuceny „změnit svou politiku“, napsal deník The Guardian.

Doporučujeme

Muž s nožem útočil v Londýně na členy židovské komunity, dva zranil

Útočník v severním Londýně pobodal dva členy židovské komunity, policie jej zadržela. Incident přišel po sérii žhářských útoků na židovské objekty v této oblasti.

Trump tlačí na Írán kvůli dohodě, zvažuje další možnosti

Americký prezident Donald Trump zvažuje další postup v oblasti Hormuzského průlivu, přičemž vyzval Írán k uzavření dohody. Pokračující blokáda ochromuje globální obchodní trasy i energetické trhy už dva měsíce.

Spojené arabské emiráty opouštějí ropný kartel OPEC

Spojené arabské emiráty po téměř šedesáti letech opouštějí OPEC. Rozhodnutí má začít platit 1. května a znamená citelnou ránu pro organizaci, která se dlouhodobě snaží ovlivňovat světové ceny ropy pomocí těžebních limitů. SAE byly jedním z jejích největších producentů.

KOMENTÁŘ: Rozpadá se ropný kartel? Takto trh ovlivní, že Emiráty opouštějí OPEC

Spojené arabské emiráty už v pátek oficiálně vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Překvapivé rozhodnutí může vést k větším cenovým výkyvům komodity a také ke snížení vlivu celé organizace. Proč?

William a Kate slaví 15 let manželství. Pár zveřejnil nový snímek s dětmi

Už je to 15 let, co si britský princ William vzal Kate Middleton. Obřad tehdy sledoval celý svět. U příležitosti křišťálové svatby manželé na sociálních sítích zveřejnili novou rodinnou fotografii z velikonočního pobytu v anglickém Cornwallu, na níž jsou se svými třemi dětmi.

Oteplování dělá z aljašských štik hladovější predátory

Oteplování řek na jihu centrální Aljašky mění chování štiky obecné. Nepůvodní dravec v teplejší vodě loví víc ryb a může dál zvyšovat tlak na lososy, jejichž populace už v regionu slábnou.

Bývalý ředitel FBI Comey je obviněn z vyhrožování Trumpovi smrtí

Bývalý ředitel FBI James Comey čelí obvinění z vyhrožování smrtí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Toho se měl dopustit na fotografii, kterou krátce zveřejnil na sociálních sítích.

Hasiči v ruském Tuapse podle úřadů dostali pod kontrolu požár rafinerie

Požár rafinerie ve městě Tuapse v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska mají hasiči pod kontrolou. Dnes o tom s odvoláním na prohlášení místních úřadů informovala agentura TASS. Zařízení zachvátily plameny v noci na úterý po útoku ukrajinských dronů. Prezident Vladimir Putin v úterý vyslal na místo ministra pro mimořádné situace Alexandra Kurenkova, který na zásah dohlíží. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, pravidelně podniká vzdušné údery na ruské vojenské a energetické objekty, aby tak omezila možnosti Moskvy financovat válku.

Velryba Timmy míří do Severního moře, remorkér ji táhne k Dánsku

Remorkér táhnoucí člun s velrybou, kterou dobrovolníci v úterý vyprostili z mělčiny na severu Německa, míří do Severního moře. Za noc urazil zhruba 50 kilometrů a dnes ráno se nacházel u ostrova Fehmarn. Osud mladého keporkaka přezdívaného Timmy poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Trump ztrácí podporu republikánů. Děsí je astronomické výdaje na obranu

Americký prezident Donald Trump dál ztrácí podporu svých spojenců, včetně klíčových republikánů v Kongresu. Vadí jim astronomické navýšení výdajů na obranu, které má dosahovat 44 procent. Ministerstvo obrany tak obdrží 1,5 bilionu dolarů (asi 34,5 bilionu korun), a to na úkor zdravotnictví, vzdělávání a bytových programů.

Evropská komise: Meta kvůli slabé ochraně dětí na sítích porušuje pravidla EU

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že sítě Instagram a Facebook od americké technologické společnosti Meta Platforms porušují unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Podle EK nedokázaly řádně identifikovat, posoudit a zmírnit rizika spojená s přístupem nezletilých osob mladších 13 let k těmto službám. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Firmě hrozí vysoká pokuta.

Nenápadná, ale drsná slova: Karel III. poslal Trumpovi jasný vzkaz

Britský král Karel III. se v americkém Kongresu vyjádřil ke směřování americké politiky strategicky umírněně, přímočaře, ale kriticky. Slova znepokojení zabalil do úcty k hostitelům takovým způsobem, že se nedostal do křížku s americkou administrativou ani samotným prezidentem. Král zdůraznil důležitost pomoci Ukrajině a sounáležitosti Severoatlantické aliance (NATO).

Cena benzinu v USA je nejvýše od začátku války s Íránem, činí 4,18 USD za galon

Cena benzinu ve Spojených státech se vyšplhala nejvýše od začátku války s Íránem. Galon, který má téměř 3,8 litru, se v úterý prodával v průměru za 4,18 dolaru (87 Kč). To je po přepočtu 22,89 Kč za litr. Před válkou stál méně než tři dolary za galon, vyplývá z údajů automobilového svazu AAA. Za podobně vysoké ceny se benzin prodával naposledy po začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022, uvedla agentura DPA.

Trump na státní večeři s Karlem III. řekl, že USA vojensky porazily Írán

Americký prezident Donald Trump na státní večeři s britským králem Karlem III. a dalšími hosty řekl, že Spojené státy vojensky porazily Írán. Informovala o tom agentura AFP s tím, že šlo o Trumpovo první veřejné vyjádření k této citlivé věci během Karlovy nynější návštěvy USA. Karel III. se ve svém projevu zaměřil na přetrvávající význam vztahu mezi Londýnem a Washingtonem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama