Izraelský ministr obrany Jo’av Galant ve středu zpražil premiéra Benjamina Netanjahua za jeho nedostatečnou předvídavost, pokud jde o budoucnost Pásma Gazy. Vyzval ho, aby se zavázal, že v enklávě nebude vládnout izraelská vojenská ani civilní správa. Upozorňují na to BBC a DW.
Galant má podle serveru BBC News dojem, že se kabinet premiéra otázkou poválečného Pásma Gazy dostatečně nezabývá. „Od října jsem tohle téma v kabinetu předkládal a nedostal jsem žádnou odpověď,“ zuřil izraelský ministr obrany.
„Nebudu souhlasit s ustavením izraelské vojenské vlády v Gaze,“ pokračoval Galant. „Vyzývám předsedu vlády, aby oznámil, že Izrael nebude nad Gazou vojensky vládnout. Měla by být zřízena alternativa k vládě Hamásu.“
Israeli minister attacks Netanyahu over Gaza future https://t.co/rtBg2UIqB4
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 15, 2024
Ministr obrany se obává, že nerozhodnost premiéra povede ke dvěma scénářům – buď zůstane za izraelskou armádou chaos a moci se opět chopí Hamás, nebo izraelská armáda v Pásmu Gazy zůstane a bude tam udržovat pořádek.
V takovém případě by se mohla stát terčem sabotážních akcí a Palestinci by museli žít na dalším území okupovaném Izraelem, což podle agentury Reuters odsoudil i americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Válka má prioritu
Stejné nebezpečí by hrozilo v případě zavedení izraelské civilní vlády, s níž Galant rovněž nesouhlasí. Již v říjnu předložil vládě plán na dosazení palestinské vlády spolu se „zahraničními entitami“ v Gaze.
Jednalo by se o alternativu k Hamásu, avšak nikoli nepřátelskou vůči Izraeli. Návrh však nebyl diskutován ani nebyly předloženy žádné alternativy, což Galant považuje za bezpečnostní, strategickou i vojenskou hrozbu pro Izrael.
„Nemůže tam (v Pásmu Gazy) vzniknout vakuum a anarchie, které bude pravděpodobně vyplněno chaosem,“ reagoval Blinken. Netanjahu trvá na tom, že nemá cenu se zabývat těmito otázkami, dokud Hamás nepadne.
„Dokud bude Hamás Gazu vojensky ovládat, nebude ochoten převzít civilní správu Gazy žádný subjekt,“ cituje deník DW premiérova slova. „První podmínkou pro přípravu půdy pro novou vládu je zničit Hamás, a to bez výmluv.“
Na Netanjahua v tomto ohledu tlačí i Spojené státy, které již měsíce kabinet premiéra kritizují za absenci jakéhokoli poválečného plánu pro Gazu. Washington nepovažuje za optimální výsledek ani izraelskou vojenskou okupaci, ani návrat Hamásu.