Vrchol posvátné japonské hory Fudži je beze sněhu. Na konci října už by se přitom na něm měla vytvořit sněhová čepice. K ničemu takovému nedošlo od začátku měření v roce 1894. Podle meteorologů za to může neobvykle teplé léto a změna klimatu. Informují o tom The Guardian a BBC.
Nejvyšší japonská hora Fudži má pro Japonce obrovský význam. I proto nyní sledují její vrcholek, který je nehledě na končící říjen beze sněhu. K něčemu takovému nedošlo od začátku měření v roce 1894, píše list The Guardian.
Vrchol Fudži obvykle pokrývá sněhová čepice už zkraje října. Ještě v úterý však byly svahy hory holé, což mezi klimatology vyvolává obavy ze změny klimatu. V průměru se sněhová pokrývka hory začíná tvořit 2. října. Loni to bylo 5. října.
Mount Fuji snowless for longest time on record after sweltering Japan summer https://t.co/3iNamQ7QnV
— The Guardian (@guardian) October 30, 2024
První sněžení na Fudži signalizuje příchod zimy, jeho zpoždění však varuje před klimatickými změnami. Jedná se o 130letý rekord, protože hora nezůstala beze sněhu v takto pozdním termínu od roku 1894, upozornila televize BBC.
Za absencí sněhu na vrcholu Fudži podle meteorologů stojí nebývale teplé léto, které bylo v Japonsku nejteplejší v historii. „Japonsko od léta registruje vysoké teploty a déšť, takže zatím nesněžilo,“ uvedl Šiniči Janagi z meteorologické stanice Kofu.
Rekordně teplý podzim
Vysoké teploty v Japonsku se přelily i do podzimu, kdy nejméně 74 japonských měst hlásilo v prvním říjnovém týdnu rekordní teploty kolem 30 stupňů Celsia. Příliš vysoké teploty blokovaly studený vzduch, který přináší sníh.
Klimatické změny celkově mohou mít určitý dopad na načasování tvorby sněhové pokrývky. Hora Fudži je pokryta sněhem většinu roku kromě turistické sezóny od července do září. To její svahy navštěvují desítky tisíc turistů.
Letos japonské úřady zavedly vstupní poplatek a denní limit návštěv kvůli overturismu, další hrozby pro majestátní sopku, jenž naposledy vybuchla před 300 lety a byla vyobrazena na řadě uměleckých děl včetně obrazu Velká hora od umělce Kacušika Hokusaie.
Letošní léto bylo nejteplejší v historii i v globálním měřítku a meteorologové a klimatologové očekávají, že takový bude celý rok.