Nejméně 41 lidí zahynulo v úterý při nepokojích v ženské věznici v Hondurasu. Mnoho z nich uhořelo, některé z obětí incidentu podlehly střelným zraněním. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Předpokládá se, že ve vězení došlo k potyčce mezi soupeřícími gangy, po které jeden gang zapálil cely. Úředníci tvrdí, že většinu úmrtí způsobil požár. Některé oběti však podle BBC byly zastřeleny. Vláda nazvala gangem vedený útok odvetou za její úsilí potírat korupci ve vězeňských zařízeních.
Náměstkyně ministra bezpečnosti země Julissa Villanueva vyhlásila stav nouze a slíbila, že proti násilí zakročí. Povolila také „okamžitý zásah“ hasičů, policie a armády. „Ztráta lidských životů nebude tolerována,“ komentovala incident Villanueva.
Úřady pracují na identifikaci těl v Centro Femenino de Adaptacion Social, ženské věznici pro 900 osob, která se nachází asi 20 kilometrů od hlavního města Tegucigalpa, řekl agentuře Reuters Yuri Mora, mluvčí úřadu státního zastupitelství. Není jasné, zda všichni zabití byli vězni.
Delma Ordóñezová, která zastupuje rodinné příslušníky vězňů, řekla místním médiím, že část věznice byla při násilnostech „zcela zničena“. Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují obrovský oblak šedého kouře stoupajícího z ženské věznice.
Prezidentka chce přijmout drastická opatření
Prezidentka Hondurasu Xiomara Castro, která loni zahájila represe proti gangům, na sociálních sítích uvedla, že je „šokována monstrózním vražděním žen“ a v reakci na to podnikne „drastická opatření“. Prohlásila také, že vzpouru naplánovali členové gangu s vědomím dozorců.
Jejím prvním krokem v úterý bylo nahrazení ministra bezpečnosti Ramona Antonia Sabillona šéfem národní policie Gustavem Sanchezem. Sabillona byl převeden do zahraniční služby. Ve středu by měla být oznámena další opatření s cílem „bojovat proti organizovanému zločinu a odbourat bojkot proti bezpečnosti podporovaný zevnitř věznic“.
Honduran President Xiomara Castro fired the country’s security minister after an apparent riot at a women’s prison left at least 41 people dead, in violence that she linked to gangs and said happened with the “acquiescence of security authorities.”https://t.co/hnqi0hSpE2
— The Washington Post (@washingtonpost) June 21, 2023
Villanueva uvedla, že bude zahájeno vyšetřování s cílem stíhat „všechny osoby ve vězení, které se podílejí na organizovaném zločinu“. Nepokoje byly pravděpodobně reakcí na vládní zásah proti korupci ve věznicích v posledních měsících, prohlásila.
Hlavní trasa pro pašeráky kokainu
Honduras je známý korupcí a násilím gangů, které pronikly do vládních institucí. V zemi prudce vzrostl počet vražd a jiných násilných trestných činů. Spolu se sousedními Salvadorem a Guatemalou je tato země hlavní tranzitní trasou pro kokain přicházející z Jižní Ameriky do Spojených států.
Má také za sebou historii smrtelných vězeňských nepokojů, které jsou často spojeny s organizovaným zločinem. Nejméně 18 lidí bylo v roce 2019 zabito při násilí gangů ve věznici v přístavním městě Tela na severu země. Více než 350 vězňů zemřelo při požáru věznice v roce 2012.