Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Německý řidič, co zabil pět lidí, dostal doživotí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Němec, který najel autem na pěší zónu ve městě Trevír a zabil pět lidí, byl odsouzen k doživotnímu vězení. Informuje o tom BBC, Deutsche Welle a další servery.

  Při útoku autem na chodce v prosinci 2020 zahynulo devítitýdenní dítě, jeho 45letý otec a tři ženy ve věku od 25 do 73 let. Několik dalších osob bylo zraněno. Šestá oběť zemřela necelý rok po útoku, uvádí Deutsche Welle.

  Dvaapadesátiletý Bernd W., jehož příjmení nelze podle německých zákonů o ochraně osobních údajů zveřejnit, byl odsouzen za pět vražd a 18 pokusů o vraždu. Soud mu rovněž nařídil psychiatrickou léčbu. Zpráva psychiatra, kterou měl soud k dispozici, podle DW naznačuje, že muž trpěl paranoidní schizofrenií. Navíc se prokázalo, že před tím, než sedl za volant a vjel do lidí, pil alkohol.

  Muž, vyučený elektrikář, během celého procesu neřekl jediné slovo. Na incident si údajně vůbec nevzpomíná.

  Psychiatr vysvětlil, že 52letý muž se považuje za oběť rozsáhlého celostátního spiknutí. Cítí se být pronásledován, odposloucháván a dokonce sledován.

  Podle obžaloby byl obviněný svobodný, nezaměstnaný, bez trvalého bydliště a rozhořčený z osobních poměrů.

  Bratr jedné z obětí řekl, že se mu „ulevilo“, že soud skončil.

  Bude spát buď ve vězení, nebo na psychiatrii,“ řekl Wolfgang Hilsemer agentuře Reuters s odkazem na vraha své sestry. Dodal, že je rád, „že to tak dopadlo“.

  Mužův právník uvedl, že zvažuje, zda se proti rozsudku odvolá.

  Nešlo o teroristu

  Německá policie uvedla, že v době útoku se domnívala, že byl úmyslný. Nepracovala ale s hypotézou, že byl politicky nebo nábožensky motivovaný.

  Během řádění, které začalo 1. prosince kolem 13:45 místního času, ujel podezřelý 1 km „a cestou náhodně srážel lidi“, než ho zastavilo policejní auto, uvedl následující den mluvčí trevírské policie Karl-Peter Jochem.

  Obyvatelé Trevíru, města s přibližně 110 000 obyvateli na západě Německa, zůstali šokováni. Vánoční trh, který se v oblasti obvykle koná, byl kvůli pandemii covidu zrušen, ale obchody byly otevřeny.

  Případ vyvolal vzpomínky na útok v Berlíně v roce 2016, kdy do vánočního trhu najel unesený kamion, který zabil 12 lidí a desítky dalších zranil.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS