ZprávyNěmecká ministryně zahraničí vyzvala Čínu, aby kvůli Ukrajině tlačila na Moskvu

Německá ministryně zahraničí vyzvala Čínu, aby kvůli Ukrajině tlačila na Moskvu

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes vyzvala Čínu, aby použila svůj vliv na Rusko k ukončení války na Ukrajině. Na tiskové konferenci se svým čínským protějškem Čchin Kangem v Pekingu také varovala před eskalací kolem Tchaj-wanu a dodala, že všechny konflikty je třeba řešit mírovou cestou. Informovala o tom agentura Reuters.

Čchin Kang řekl, že je Čína ochotná spolupracovat s Německem; tyto země jsou podle jeho slov partnery, ne protivníky. Ohledně Ukrajiny je podle něj Čína ochotná nadále usilovat o mír a ministr také vyjádřil naději, že všechny strany zapojené do krize zůstanou „objektivní“.

Šéf čínské diplomacie dnes také prohlásil, že země nehodlá prodávat zbraně stranám zapojeným do konfliktu na Ukrajině a bude regulovat export položek s duálním civilním i vojenským využitím. Čchin Kang tím reagoval na obavy Spojených států a dalších zemí, že Čína zvažuje poskytnout vojenskou pomoc Rusku, které Peking v konfliktu podporuje politicky a rétoricky, zatímco formálně tvrdí, že zůstává neutrální.

Pokud jde o Tchaj-wan, čínský ministr zahraničí prohlásil, že pokud chtějí země respektovat princip jedné Číny, pak je jejich povinností stavět se rezolutně proti tchajwanské nezávislosti.

Šéfka německé diplomacie Čínu varovala před použitím vojenské síly proti Tchaj-wanu. „Konflikty musí být řešeny mírově,“ řekla po rozhovorech se svým čínským protějškem.

Dodala, že Německo sleduje s velkým znepokojením napětí v Tchajwanském průlivu. „Jednostranná, násilná změna statu quo by pro nás Evropany byla nepřijatelná,“ zdůraznila Baerbocková. Destabilizace v oblasti by podle jejích slov měla strašlivé následky pro globální ekonomiku a možnou vojenskou eskalaci označila za „hororový scénář“.

Německá ministryně zahraničí zahájila návštěvu Číny ve čtvrtek a v zemi zůstane do soboty. Čínu měl navštívit také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který ale měl pozitivní test na covid-19, a proto musel plánovanou třídenní cestu odložit.

Borrell dnes na internetových stránkách EU zveřejnil projev, který chtěl v Číně přednést. Uvedl v něm, že pro Evropu bude těžké důvěřovat Číně, pokud se nepokusí najít politické řešení ukrajinské krize.

„Pro Evropskou unii by bylo krajně těžké, pokud ne nemožné, udržet s Čínou vztah založený na důvěře, pokud Čína nepřispěje k hledání politického řešení založeného na ruském odsunu z ukrajinského území,“ stojí v projevu

„Neutralita vůči porušování mezinárodního práva není důvěryhodná,“ dodal Borrell a připojil výzvu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a aby Čína poskytla ukrajinskému lidu větší humanitární pomoc.

Si Ťin-pching se od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 setkal dvakrát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale se Zelenským nemluvil ani jednou.

Doporučujeme

Trump kritizoval Izrael za útok v Bejrútu, čeká brzký podpis dohody s Íránem

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval Izrael k zastavení úderů v Libanonu, útočit by podle něj neměla ani druhá strana. Uvedl rovněž, že dohoda, která by zajistila mír v regionu, je velmi blízko. V rozhovoru se serverem Axios pak kvůli dnešnímu útoku v Bejrútu ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a použil i vulgarismy. Prohlásil také, že podpis dohody s Íránem očekává během několika hodin.

New York Knicks získali titul NBA po 53 letech

New York Knicks ukončili více než půlstoletí čekání na mistrovský titul v NBA. V pátém finálovém utkání porazili na palubovce San Antonia Spurs 94:90, celou sérii ovládli 4:1 na zápasy a získali třetí titul v klubové historii. Hlavní postavou triumfu se stal kapitán Jalen Brunson, který v rozhodujícím zápase nastřílel 45 bodů a převzal cenu pro nejužitečnějšího hráče finále.

Portugalští fotbalisté budou na MS nosit náramky na památku Dioga Joty

Portugalská reprezentace uctí během mistrovství světa památku Dioga Joty. Hráči budou po celý turnaj nosit speciální náramky, které jim předal premiér Luís Montenegro. Podle záložníka Vitinhy jde o osobní připomínku spoluhráče, jehož smrt tým ani po roce nepřestal bolet.

Britské síly se v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily

Britské síly se dnes ráno v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily, která se podílí na vývozu sankcionované ruské ropy. S odvoláním na britské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters.

Švýcaři podle předběžných odhadů odmítli strop pro počet obyvatel

Švýcarští voliči podle prvních projekcí odmítli návrh, který měl zastavit růst populace na hranici 10 milionů obyvatel. Země se tak vyhnula sporu s Evropskou unií, plán by totiž mohl ohrozit volný pohyb pracovníků a tím i přístup Švýcarska na klíčový evropský trh.

Ukrajinské drony zasáhly sklady paliv v ruské Jaroslavské oblasti

V ruské Jaroslavské oblasti dnes vypukl požár poté, co ukrajinské drony zasáhly místní sklady paliv, uvedl gubernátor této správní jednotky Michail Jevrajev na telegramu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zasáhly ukrajinské bezpilotní drony v této ruské centrální části ropné zařízení. Dodal, že ukrajinské drony zasáhly také chemickou továrnu v Tulské oblasti, která se nachází nedaleko od Moskvy.

Trump oslaví 80. narozeniny show smíšených bojových umění u Bílého domu

Americký prezident Donald Trump dnes oslaví 80. narozeniny zápasnickou show smíšených bojových umění na jižním trávníku Bílého domu. Před zraky více než 4000 diváků se v oktagonu odehraje sedm zápasů. Agentura AP akci označuje za dříve nepředstavitelnou. Po celých Spojených státech se zároveň odehrají protesty proti Trumpovi pod heslem No Kings (Žádní králové).

Měla zažít adrenalinový skok, místo toho přišla tragédie. Obsluha ji podle médií nepřipojila k lanu

Tragédie při extrémní atrakci otřásla Brazílií. Jednadvacetiletá Maria Eduarda Rodrigues de Freitas zemřela při rope jumpu ve městě Limeira ve státě São Paulo. Podle médií ji obsluha měla pustit z mostu, aniž by byla správně připojená k bezpečnostnímu lanu.

Írán zatím nepřijal definitivní rozhodnutí, jestli podepíše dohodu s USA

Írán zatím nepřijal definitivní rozhodnutí, jestli podepíše dohodu se Spojenými státy, napsala dnes íránská polooficiální agentura Fars s odvoláním na dobře informovaný zdroj blízký vyjednávacímu týmu. Informuje o tom agentura AFP. Americký prezident Donald Trump v sobotu uvedl, že dohoda má být podepsána dnes. Agentura Reuters dnes napsala, že návrh dohody počítá mimo jiné s okamžitým otevřením Hormuzského průlivu či ukončením americké blokády íránských přístavů.

Proč je ochrana kvetoucích rostlin zásadní pro naši budoucnost

Kvetoucí rostliny bývají vnímány hlavně jako ozdoba zahrad a krajiny. Ve skutečnosti ale patří k nejvýznamnějším hybatelům života na Zemi. Právě jejich nástup před více než 130 miliony let odstartoval prudký rozvoj biologické rozmanitosti a vznik ekosystémů, které dnes považujeme za samozřejmé. Právě kvetoucí rostliny stály u zrodu ekosystémů, jako jsou deštné pralesy, savany nebo prérie.

Počet potvrzených případů eboly v Kongu vzrostl na 710, téměř 150 lidí zemřelo

Počet potvrzených případů eboly v Kongu vzrostl na 710, přičemž na nemoc už zemřelo 149 lidí. S odkazem na vládní údaje to dnes napsala agentura Reuters. K minulé neděli bylo v Kongu 550 potvrzených případů a úřady hlásily 101 obětí.

Seth Rogen neplánuje další spolupráci s Jamesem Francem

Seth Rogen znovu odmítl možnost, že by v budoucnu pracoval s Jamesem Francem. Dvojice patřila roky k nejznámějším komediálním párům Hollywoodu, jejich profesní i osobní vztah se ale po obviněních vůči Francovi přerušil.

Zimbabwe dostává kryptoměny pod dohled úřadů

Zimbabwe zavádí první samostatná pravidla pro firmy pracující s kryptoměnami. Vláda chce dostat dosud převážně neformální trh pod dohled úřadů a zavádí povinnou registraci i roční poplatek. Změna přichází v době, kdy se kryptoměny v Africe využívají stále častěji.

Pohřeb zavražděné dívky ve Francii doprovázely protesty proti selhání úřadů

Ve francouzském městečku Fleurance se v pátek konal pohřeb jedenáctileté Lyhanny, jejíž vražda otřásla celou zemí. Smutečního obřadu se kromě rodiny zúčastnily stovky místních obyvatel. Před radnicemi v regionu Gers vlály vlajky na půl žerdi a starostové vyzvali veřejnost k pietním shromážděním na podporu dívčiny rodiny.

Na sto tisíc lidí přišlo na první pochod komunity LGBT+ v Tel Avivu od roku 2023

Na sto tisíc lidí se v pátek v Tel Avivu podle místních úřadů účastnilo takzvaného pochodu hrdosti komunity LGBT+, šlo o první Pride parade v Tel Avivu od října 2023, kdy útokem teroristického hnutí Hamás začala válka v Pásmu Gazy. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI). Některým lidem policie zabránila v účasti na tomto pochodu, protože přišli s protivládními symboly.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama