menu

13.5 C
Czech
Středa 2. července 2025

Izrael vyzval obyvatele severu Pásma Gazy k evakuaci, zasáhne s extrémní silou

Izraelská armáda vyzvala dnes ráno obyvatele několika lokalit na severu Pásma Gazy k evakuaci s tím, že tam podnikne vojenské operace za použití extrémní síly, píše agentura AFP. Výzva se mimo jiné týká velké části čtvrtí ve městě Gaza včetně Starého města a oblasti města Džabálija, kde je velký uprchlický tábor. Obyvatelé se mají přesunout na jih Pásma Gazy. Agentura Reuters později s odvoláním na tamní zdravotníky uvedla, že při izraelských útocích na severu a jihu pásma zahynulo nejméně 11 lidí.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Nejznámější atrakce v Egyptě

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

Každý o nich slyšel. Až je uvidíte, budou vám připadat povědomé, protože jste je nesčetněkrát viděli na fotkách. Přesto stojí tato ikonická místa v Egyptě za osobní návštěvu, protože jejich majestátnost si plně uvědomíte až na vlastní oči.

Chrám v Luxoru

Tento obrovský chrámový komplex se liší od většiny archeologických památek v Luxoru tím, že nebyl zasvěcen jedinému faraonovi nebo bohu. Byl postaven jako obřadní chrám pro korunovaci egyptských vládců. Je to přehlídka s alejí soch sfingy s lidskou hlavou, která vede ke vchodu, kde vás uvedou dvě široké pískovcové věže zdobené vyřezávanými hieroglyfy a bitevními scénami. Uvnitř najdete tyčící se sochy bohů, nekonečné sloupy a kolonády, stejně jako zajímavé zbytky vnitřních staveb, například kaplí.

Chrám v Karnaku

Karnak je po pyramidách v Gíze druhým nejnavštěvovanějším místem v Egyptě. A není těžké pochopit proč. Je naprosto epický a pokrývá oblast velikosti vesnice. Dokonce i název Karnak je odvozen z arabského „khurnak“, což znamená opevněná vesnice. V jedné fázi byl spojen s chrámem v Luxoru 2,5 km dlouhou alejí soch sfingy, z nichž některé jsou stále nedotčené. Je také jedinečný v tom, že byl stavěn téměř dvě tisíciletí a někteří z bohů zastoupených v pozdějších částech nebyli známí těm, kdo postavili části dřívější.

Údolí králů

Je to pravděpodobně jedno z nejznámějších starověkých míst v Egyptě, zdroj veškeré tradice neobjevených hrobek naplněných bohatstvím, kletbami mumií a pověstmi o vykradačích hrobek. Zde je hrobka Tutanchamona, objevená ve 20. letech 20. století, která je dodnes pro archeology místem vykopávek, průzkumů a konzervace. Dostanete se sem z Luxoru lodí a poté po silnici. Je to místo spálených pouštních kopců, kde budete mít pocit, že vás celá tisíciletí pohltí, když sestoupíte do chladných, bezvadně zachovalých hrobek, jejichž ozdobné reliéfy vypadají téměř stejně jako v době, kdy byly vyřezávané a malované.

Klášter svaté Kateřiny

Klášter svaté Kateřiny stojí na úpatí tří mohutných hor na Sinajském poloostrově, z nichž jedna, Džabal Músa (také známá jako hora Sinaj), byla horou, na níž prý dal Bůh Mojžíšovi deset přikázání. Stavba působí jako portál do jiného světa. A svým způsobem je, obsahuje nenahraditelná umělecká díla a předměty, od mozaik přes kalichy, rukopisy až po ikony, které jsou jedny z nejstarších dochovaných křesťanských obrazů kdekoli na světě. Jeho knihovna, která funguje od 6. století našeho letopočtu, je nejstarší nepřetržitě fungující na světě a její sbírce starověkých textů konkuruje pouze Vatikán.

Řeka Nil

Tato zdánlivě nekonečná řeka, která protékala 11 africkými zeměmi, od Tanzanie po Egypt, přispěla k utváření starověké egyptské civilizace. Vrstvy bahna unášené po proudu a usazené podél jeho břehů způsobují, že poušť kvete. Staří Egypťané mohli pěstovat a obchodovat s plodinami, jako je pšenice, cenná exportní surovina, která zemi pomohla zbohatnout. Věřili, že východ představuje zrození, zatímco západ představuje smrt a posmrtný život, a proto byly všechny hrobky umístěny na západ od Nilu. Ať už se vydáte na ranní výlet lodí do jednoho z jeho chrámů, nebo na pár dní poklidné plavby mezi Luxorem a Asuánem, plavba po Nilu je jedním z nezapomenutelných zážitků z návštěvy Egypta.

Hurghada Grand Aquarium

Co můžete od akvária očekávat: hodně vody naplněné množstvím vodních druhů. Co byste možná nečekali: deštný prales, expozici zkamenělin a minizoo s živými zvířaty. Ale to je Hurghada Grand Aquarium, největší v Africe, kde jsou všechna očekávání překonána. Žraločí tunel je skleněný chodník pro pěší uprostřed akvária, kde můžete sledovat tyto příšery z hlubin, jak ladně plují nad vámi a po obou stranách.

Pyramidy v Gíze

Jsou větší, než jste čekali, i přestože jste viděli tisíce obrázků. Se svými 137 m je největší Cheopsova pyramida o 41 m vyšší než Big Ben. Při pohledu zblízka je velikost a mohutnost těchto struktur dechberoucí. Předpokládá se, že jejich stavba trvala více než 20 let a podílelo se na ní více než 4 000 dělníků. Samotné náklady na stavbu Cheopsovy pyramidy by dnes snadno dosáhly 5 miliard dolarů.

Asuánská přehrada

S výškou 111 m a šířkou 4 000 m je to největší přehrada na světě. Což není překvapivé, když si uvědomíte, že zadržuje vodu nejdelší světové řeky. Byla postavena v letech 1960 až 1970, aby pomohla kontrolovat každoroční záplavy dále po Nilu a umožnila regulovanější zavlažování. Dříve zde byly sucha a nadměrné záplavy, které ničily úrodu. Přehrada vše změnila a umožnila větší konzistenci a efektivitu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Sicílie a Sardinie: Ochutnejte vína pěstovaná na svazích vulkánu

Sicílie už dávno není jen destinací slunce a moře. Stále víc cestovatelů míří na jih Itálie za vínem. Místní přírodní podmínky jsou výjimečné, krajina dechberoucí a zážitky autentické. Vinná turistika tu propojuje přírodní krásy s historií, gastronomií a nefalšovanou italskou pohostinností.

Po plážích i divokých útesech Rybářské stezky. To nejlepší z portugalského pobřeží

Putování podél západního pobřeží Portugalska láká stále víc dobrodruhů. Fishermen’s Trail neboli Rybářská stezka je součástí širší sítě Rota Vicentina a nabízí to nejlepší z Atlantského pobřeží. Vede přes útesy, pláže i rybářské vesničky a dá se zvládnout za 11 až 13 dní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Putin a Macron si poprvé po třech letech telefonovali, tématem byla Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru, který Kreml označil za věcný, byla podle něj především situace na Ukrajině a Blízkém východě. Macronova kancelář podle agentury Reuters uvedla, že francouzský prezident Putina vyzval k příměří na Ukrajině.

Rodiny obětí vraždy v Idahu se bouří proti dohodě s Kohbergerem

Pět týdnů před začátkem procesu s Bryanem Kohbergerem, obviněným z vraždy čtyř studentů Univerzity v Idahu, se situace nečekaně změnila. Podle rodin obětí má Kohberger přijmout dohodu o vině a trestu výměnou za doživotní trest. Rozsudku smrti tak unikne.

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sicílie a Sardinie: Ochutnejte vína pěstovaná na svazích vulkánu

Sicílie už dávno není jen destinací slunce a moře. Stále víc cestovatelů míří na jih Itálie za vínem. Místní přírodní podmínky jsou výjimečné, krajina dechberoucí a zážitky autentické. Vinná turistika tu propojuje přírodní krásy s historií, gastronomií a nefalšovanou italskou pohostinností.

Po plážích i divokých útesech Rybářské stezky. To nejlepší z portugalského pobřeží

Putování podél západního pobřeží Portugalska láká stále víc dobrodruhů. Fishermen’s Trail neboli Rybářská stezka je součástí širší sítě Rota Vicentina a nabízí to nejlepší z Atlantského pobřeží. Vede přes útesy, pláže i rybářské vesničky a dá se zvládnout za 11 až 13 dní.

Zapomenuté klenoty italské Apulie, kde se zastavil čas

Na patě italské boty se rozprostírá krajina, která působí jako vystřižená z pohádky. Apulie nabízí víc než jen ikonické trulli a slunce nad vinicemi. Její středověké vesnice si zachovaly historické kouzlo i živou atmosféru plnou lokálních zvyků, chutí a vůní.

Největší slon na světě má 32 pater a stojí v Bangkoku

V severní části Bangkoku se tyčí podivná stavba s nezaměnitelným vzhledem. Elephant Building, známá také jako Chang Building, vypadá přesně tak, jak název napovídá – jako obří slon složený z LEGO kostek. Od svého dokončení v roce 1997 budí pozornost nejen doma, ale i v zahraničí.

Letadlo není přehlídkové molo. Co si raději neoblékat na palubu

Cestu letadlem chce každý absolvovat v pohodlí. Některé kousky oblečení nebo doplňky však mohou let opravdu znepříjemnit – ať už kvůli teplotám na palubě, bezpečnostní kontrole, nebo prostě jen proto, že se v nich nedá pořádně hnout.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Putin a Macron si poprvé po třech letech telefonovali, tématem byla Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron si poprvé po téměř třech letech telefonovali, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Tématem hovoru, který Kreml označil za věcný, byla podle něj především situace na Ukrajině a Blízkém východě. Macronova kancelář podle agentury Reuters uvedla, že francouzský prezident Putina vyzval k příměří na Ukrajině.

Rodiny obětí vraždy v Idahu se bouří proti dohodě s Kohbergerem

Pět týdnů před začátkem procesu s Bryanem Kohbergerem, obviněným z vraždy čtyř studentů Univerzity v Idahu, se situace nečekaně změnila. Podle rodin obětí má Kohberger přijmout dohodu o vině a trestu výměnou za doživotní trest. Rozsudku smrti tak unikne.

Vysoké teploty varují před zrychlenou klimatickou změnou

Evropa zažívá rekordní vlnu veder, která se neomezuje jen na lidské nepohodlí. Přehřátá města, vysychající krajina a tání ledovců ukazují, že nejde o ojedinělý výkyv, ale o další důkaz zrychlující se klimatické změny.

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás