Nejméně 68 lidí zahynulo v neděli při havárii vnitrostátního letu Yeti Airlines z Káthmándú do Pokhary v Nepálu. Jde o nejhorší leteckou nehodu za tři desetiletí v této malé himálajské zemi. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a další servery.
Stovky záchranářů prohledávaly úbočí kopce, kde se zřítil let z hlavního města Káthmándú. Na palubě letadla ATR 72 provozovaného nepálskými Yeti Airlines bylo v době havárie 72 lidí – čtyři členové posádky a 68 cestujících, uvedl mluvčí Yeti Airlines Sudarshan Bartaula. Podle nepálského úřadu pro civilní letectví bylo 37 mužů, 25 žen, tři děti a tři nemluvňata, informuje server CNN.
At least 68 people died in an airplane crash in Pokhara, making it Nepal’s worst air crash in three decades https://t.co/tBAOeFMF3M pic.twitter.com/NQJLQoXS1B
— Reuters (@Reuters) January 15, 2023
Je potvrzeno, že zemřelo nejméně 68 lidí. Pátrání bylo odvoláno po setmění, řekl mluvčí armády Krishna Prasad Bhandari, a bude pokračovat v pondělí ráno. Stovky záchranářů do té doby stále pracovaly na nalezení zbývajících čtyř osob.
Úřad pro civilní letectví uvedl, že 53 cestujících a všichni čtyři členové posádky byli Nepálci. V letadle bylo také 15 cizích státních příslušníků: pět Indů, čtyři Rusové, jeden Ir, dva Jihokorejci, jeden Australan, jeden Francouz a jeden argentinský státní příslušník.
Počasí bylo jasné
Letadlo bylo naposledy v kontaktu s letištěm Pokhara v 10:50 místního času, asi 18 minut po startu. Mluvčí letiště uvedl, že letadlo havarovalo, když se přiblížilo k letišti. Dodal, že „křižovalo ve výšce 12 500 stop a bylo v normálním klesání“. V době havárie bylo jasné počasí a nic bezprostředně nenaznačuje, co nehodu způsobilo.
Podle databáze Aviation Safety Network se jedná se o nejsmrtelnější leteckou nehodu v Nepálu od roku 1992. Tehdy Airbus A300 společnosti Pakistan International Airlines narazil do svahu při přiblížení ke Káthmándú. Zemřelo všech 167 lidí na palubě.
Od roku 2000 zemřelo v Nepálu při haváriích letadla nebo vrtulníku téměř 350 lidí. Tato země je domovem osmi ze 14 nejvyšších hor světa, včetně Everestu a náhlé změny počasí mohou způsobit nebezpečné podmínky.
Evropská unie zakázala nepálským aerolinkám vstup do svého vzdušného prostoru od roku 2013 s odvoláním na obavy o bezpečnost.
Polovina letadla spadla do rokle
Záběry místní televize ukázaly, jak se záchranáři škrábou kolem rozbitých částí letadla. Část země poblíž místa havárie byla spálená, na videích šlehají plameny.
„Polovina letadla je na svahu,“ řekl Arun Tamu, místní obyvatel, který pro agenturu Reuters uvedl, že na místo dorazil několik minut poté, co letadlo spadlo. „Druhá polovina spadla do rokle řeky Seti.“
Khum Bahadur Chhetri vypráví, že sledoval ze střechy svého domu, jak se let blíží. „Viděl jsem, jak se letadlo třáslo, pohybovalo se doleva a doprava, a pak se náhle propadlo a spadlo do rokle,“ řekl Chhetri.
Vláda zřídila panel, který má prošetřit příčinu havárie. Očekává se, že podá zprávu do 45 dnů, uvedl pro novináře ministr financí Bishnu Paudel. Na vyšetřování příčin havárie se v koordinaci se všemi ostatními zúčastněnými stranami bude podílet i francouzská agentura pro vyšetřování leteckých nehod BEA.





Yeti ruší lety
Pokhara je druhé největší nepálské město, brána do Himalájí. Cesta z hlavního města Káthmándú patří k nejoblíbenějším turistickým trasám země, přičemž mnozí dávají přednost krátkému letu místo šestihodinové jízdy po kopcovitých silnicích.
Yeti se na svých stránkách označuje za předního tuzemského dopravce. Jeho flotila se skládá ze šesti ATR 72-500, včetně toho, který havaroval. Společnost také vlastní Tara Air a oba společně nabízejí „nejširší síť“ v Nepálu, říká společnost.
Společnost Yeti uvedla, že na pondělí zrušila všechny své pravidelné lety z důvodu „smutku za cestující, kteří přišli o život“.
ATR72 evropského výrobce letadel ATR je široce používaný dvoumotorový turbovrtulový letoun vyráběný společným podnikem Airbus a italského Leonarda. „Specialisté ATR jsou plně zapojeni do podpory vyšetřování i našeho zákazníka,“ uvedla ATR v prohlášení.