Klimatický summit COP28 dnes oficiálně končí, návrh dohody o klimatických cílech, klíčový bod rozhovorů v Dubaji, však probouzí silné emoce. Za nepřijatelný či nedostačující ho označují země EU, USA a ostrovní státy. Očekává se průtah konference. Informují o tom Reuters, WION a další.
Rozhovory v Dubaji dnes oficiálně končí, vzhledem k neshodám ohledně finální podoby návrhu mezinárodní dohody o klimatických cílech se však očekávají průtahy. To však není v případě klimatických summitů OSN ničím neobvyklým.
Podle zdroje ze španělského předsednictví EU diplomaté očekávají, že se jednání protáhnou minimálně dlouho do noci. Vznětlivým tématem je způsob snižování emisí ze spalování fosilních paliv, upozornila agentura Reuters.
New COP28 draft deal stops short of fossil fuel 'phase out' https://t.co/fhGIAwb4E1 pic.twitter.com/T9QIb4ftwX
— Reuters (@Reuters) December 11, 2023
Návrh dohody ponechává státům možnost přistupovat k jejich omezování po svém. Jinými slovy – návrh neobsahuje koordinovaný a jasný postup v těchto otázkách, a jednotlivým státům ponechává volnou ruku. Aktualizovaný text navíc zmírnil jazyk.
Už se v něm nepíše nic o postupném vyřazení fosilních paliv, ale pouze jejich postupné omezení v souladu s dostupnou vědou do roku 2050. Šéf OSN António Guterres vyzval k jasné shodě na postupném konci fosilních paliv.
„Je zásadní, aby konečný text uznal potřebu odklonit se od všech fosilních paliv v takovém časovém pásmu, který odpovídá limitu 1,5 stupně,“ řekl Guterres s tím, že všechny státy nemusejí ukončit používání fosilních paliv současně.
Návrh čekají další úpravy
„Republika Marshallovy ostrovy sem nepřijela podepsat svůj vlastní rozsudek smrti,“ prohlásil její ministr přírodních zdrojů John Silk. „Některé prvky jsou v současné době nepřijatelné,“ řekla francouzská ministryně pro energetickou transformaci Agnès Pannier-Runacher.
Podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbock je návrh dohody v současné podobě „zklamáním“. EU jej považuje za nedostatečný, USA chybí výraznější formulace a ostrovní státy vyzývají k jeho bojkotu.
Generální ředitel COP28, velvyslanec Majid Al Suwaidi, řekl, že cílem summitu bylo dobrat se k co nejambicióznějším výsledkům, uvedla televize WION. Jednání nyní budou pokračovat za zavřenými dveřmi.
Prezident COP28 Sultan Al Jaber se setká s vedoucími delegací a vyslechne jejich návrhy. Klíčový dokument bude upraven tak, aby obsahoval tvrdší jazyk v otázkách ohledně fosilních paliv, napsal deník The National.
„Už dlouho víme, že jazyk kolem fosilních paliv je komplikovaný,“ řekl Al Suwaidi. S tím však nesouhlasí klimatičtí aktivisté, kteří jsou výsledky COP28 frustrování, a kteří jsou pro koordinované a kompletní vyřazení fosilních paliv.