menu

14.2 C
Czech
Úterý 13. května 2025

Polsko uzavírá ruský konzulát v Krakově, z loňského žhářského útoku ve Varšavě viní Moskvu

Polsko uzavře ruský konzulát v Krakově. Podle vyjádření ministra zahraničí Radoslawa Sikorského jde o reakci na důkazy o zapojení ruských tajných služeb do požáru, který loni v květnu zničil rozsáhlé obchodní centrum Marywilska ve Varšavě. Napětí mezi oběma zeměmi, které se ještě vyostřilo po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, tak dále roste.

Češi zvládli vstup do MS. Švýcary porazili po přestřelce v prodloužení

Hokejové mistrovství světa odstartovali Češi vítězně. Po napínavé bitvě porazili Švýcarsko 5:4 v prodloužení. Kapitán Roman Červenka zazářil třemi body a v nastavení rozhodl o výhře. Repríza loňského finále nabídla divoké zvraty i dramatický závěr.

Nastal čas usmířit se s přírodou. V Kanadě začal summit COP15 o záchraně biodiverzity

Reklama

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

V Kanadě ve středu začal summit COP15 o biologické rozmanitosti. Světoví lídři na něm mají jednat o záchraně živočišných druhů a ochraně jejich stanovišť. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian.

„Lidstvo se stalo zbraní hromadného vymírání,“ varoval podle stanice BBC během zahájení summitu COP15 v kanadském Montrealu šéf OSN Antonio Guterres. Řekl, že ještě máme šanci ničení, které vystavilo nebezpečí miliony živočišných druhů, zastavit.

„Je čas uzavřít mírový pakt s přírodou,“ nastínil cíl jednání o obnově přírody do roku 2030 před zástupci z téměř 200 států Guterres. Prohlásil také, že věda hovoří jednoznačně. Příroda je důležitá pro všechno na Zemi, napsal The Guardian.

Země se mezi sebou mají dohodnout na snížení rizik vyhynutí ohrožených druhů, prohlášení 30 procent pevninských i mořských oblastí za chráněné, zakročení proti vládním dotacím poškozujícím životní prostředí a obnově degenerovaných ekosystémů.

Jako biodiverzitu chápeme všechny formy života propojené ve složité síti, které jsou důležité pro planetu. Lidstvo se však na tuto síť spoléhá co se potravy, čistého ovzduší a vody týče.

Summit COP15 aktivisté, vědci i politici považují za poslední šanci, jak zachránit přírodu a tím i lidstvo. Pokud se nepodaří zajistit dobrý výsledek v ochraně biodiverzity, bude mnohem těžší bojovat proti klimatickým změnám.

Existují i další důležitá místa podobná Amazonii

„Myšlenka biologické rozmanitosti může být pro veřejnost komplikovaná,“ spekulovala doktorka Abigail Entwistle z charitativní organizace Fauna and Flora International. „V zásadě jde však o přírodu,“ vysvětlila.

Podle ní musíme přistupovat k biodiverzitě stejně jako ke snaze udržet globální oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia. Jednání na COP15 však mohou zkomplikovat diskuse o financování.

Rizika spočívají i v tom, aby chráněné oblasti ve skutečnosti nebyly chráněny pouze na papíře nebo aby nevznikly „lesy duchů“ v důsledku vyloučení domorodých kmenů a původních obyvatel.

Kambodžský ředitel pro faunu a flóru Pablo Sinovas také poukázal na potřebu efektivněji chránit oblasti s neprozkoumanou biodiverzitou. Jako příklad uvedl Národní pak Virachey v severovýchodním Kambodži.

„Dalo by se říci, že tato lesní oblast je ekvivalentem Amazonie v Asii,“ řekl Sinovas. „Je to les s velmi výjimečnou biologickou rozmanitostí. Je toho hodně, co je v něm třeba prozkoumat a objevit,“ tvrdil Sinovas s tím, že parku se nevěnovalo tolik pozornosti jako Amazonii.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.
Reklama

DOPORUČUJEME

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.

Trump oslepil USA před přírodními katastrofami, bude mít na svědomí lidské životy

Rozsáhlé škrty v rozpočtu na zvládání katastrof administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude USA stát lidské životy, řekla expertka na řízení krizí Samantha Montano. Odliv mozků z klíčových federálních agentur podle ní ochromí systémy včasného varování před přírodními katastrofami.

Vzdor vůči pokroku: Nejstarší strom světa přežil civilizace, teď čelí novému nebezpečí

Říše vzkvétaly a padaly, jazyky se rodily a byly zapomínány, ale tento strom ve zkoušce času obstál. Gran Abuelo (španělsky Pradědeček) je starý 5 400 let, ale teď ho ohrožuje lidský pokrok. Nejstarší strom světa vyrůstající v deštném pralese chilského národního parku Alerce Costero přitom není jen symbolem odolnosti přírody, ale i „klimatickou encyklopedií“.

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás