-0 C
Czech
Sobota 3. ledna 2026
Věda a TechnikaNASA vyšle do vesmíru robotického hada. Bude tam pátrat po mimozemském životě

NASA vyšle do vesmíru robotického hada. Bude tam pátrat po mimozemském životě

Robotický had, který prolézá krátery, štěrbiny, trhliny a plave v podzemním oceánu jako úhoř. Tohle není sci-fi představa mimozemského stroje pátrajícího po lidských obětech, ale koncept americké agentury NASA, která tuto sondu vyšle do „vnitřností“ jednoho z měsíců Saturnu, píše web Interesting Engineering.

Inženýři a vědci z Jet Propulsion Laboratory sestrojili robotického hada, jehož vyšlou do sluneční soustavy hledat stopy po mimozemském životě. Koncept může posunout robotický průzkum na novou úroveň, píše Interesting Engineering.

Sestrojení tohoto robota motivovala ztráta sondy Cassini v atmosféře Saturnu, která planetu s jejími prstenci i měsíci zkoumala 13 let. Vědci tehdy učinili pozoruhodný objev, oblaka vodní páry vyvržená do kosmu jedním z měsíců Enceladus.

Vědcům to dalo naději tekutého oceánu pod jeho zamrzlou kůrou, což znamená i potenciální známky mikrobiálního života. Takzvaný Exobiology Extant Life Surveyor (EELS) byl sestrojen tak, aby se „proplazil“ z povrchu až do oceánu tohoto ledového světa.

Robotický had využívající pohonný rotující systém připomínající pásy se skládá z několika samostatných segmentů obsahujících ovládací a pohonné mechanismy s výkonovou a komunikační elektronikou pro spojení s pozemním týmem, uvedla laboratoř na svém blogu.

Překoná každou překážku

Robot si poradí s jakýmkoli terénem, včetně skály, písku, ledu i vody. Konkrétně pohyb v oceánu mu umožní vrtulové systémy. Jeho tělo je tvarem dokonale proměnlivé a přizpůsobivé aktuálním podmínkám.

Vědci NASA již robota úspěšně otestovali v nitru kanadského ledovce Athabasca a sopky Mount Meager. Tým přitom analyzoval jeho schopnosti navigace v členitém prostředí a odolnost vůči vnějším vlivům.

EELS však ještě není hotov, stále se pracuje na jeho zdokonalení. Podle týmu je navíc ještě třeba vyřešit několik neznámých, než se koncept sci-fi hadího průzkumníka stane realitou. Pokud však projekt dotáhne do konce, čeká robotického hada nasazení i v jiných oblastech.

Například by mohl asistovat astronautům na Měsíci během mise Artemis. Prolézal by krátery a lávové trubice a mapoval regiony s největším obsahem vody zachycené v lunárním povrchu. Sonda navíc svede sbírat různá data a odesílat je na Zemi.

Reklama

Doporučujeme

Babiš pojede do Paříže na setkání koalice ochotných, k Okamurovi se nevyjádřil

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý 6. ledna poletí do Paříže, kde se zúčastní jednání lídrů takzvané koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu napadenou Ruskem. Řekl to v dnešním videopříspěvku na svých sociálních sítích. Nijak se přitom nevyjádřil k novoročnímu projevu předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury, v němž šéf vládního hnutí SPD kritizoval poskytování zbraní Ukrajině i vedení ukrajinského státu, což vyvolalo ostrou reakci opozice, ale i ukrajinských politiků a diplomatů.

Íránský vůdce připustil oprávněnost protestů, proti výtržníkům chce ale zakročit

Íránský nejvyšší duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, ve své dnešní první veřejné reakci na masové protesty v zemi připustil jejich oprávněnost. Proti demonstrantům, které označil za výtržníky, chce ale zakročit, informovaly agentury.

Trump oznámil zadržení venezuelského prezidenta Madura a jeho odvezení ze země

Venezuelský prezident Nicolás Maduro byl s manželkou Cilií Floresovou zadržen a letecky transportován ze země. Na sociální síti Truth Social to dnes oznámil americký prezident Donald Trump, který zároveň potvrdil americké údery ve Venezuele. Do svého floridského sídla Mar-a-Lago svolal Trump na 11:00 místního času (17:00 SEČ) tiskovou konferenci. Venezuelská vláda mezitím oznámila, že neví, kde Maduro je, předtím ale informovala o tom, že prezident v zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuela ohlásila rozsáhlé nasazení armády včetně balistických systémů

Venezuela po amerických útocích rozsáhle nasadí své pozemní, vzdušné a námořní síly včetně balistických systémů. Podle agentury AFP to oznámil venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino. Spojené státy dnes podnikly ve Venezuele sérii útoků, při kterých podle šéfa Bílého domu Donalda Trumpa zadržely autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Venezuela byla napadena, uvedl prezident Kolumbie

Venezuela byla napadena a čelí raketovému útoku, uvedl dnes kolumbijský prezident Gustavo Petro. Vyzval také k reakci OSN i Organizaci amerických států (OAS). Po zprávách o výbuších a nízkých přeletech letadel nad Caracasem obvinil venezuelský prezident Nicolás Maduro Spojené státy z útoku na vojenské a civilní cíle v několika regionech. V zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuelský prezident vyhlásil výjimečný stav, z útoků obvinil USA

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dnes v zemi vyhlásil výjimečný stav. Podle agentury Reuters to uvedla venezuelská vláda, která obvinila Spojené státy z útoků na vojenské a civilní cíle v několika venezuelských státech. Agentury předtím informovaly o sérií explozí v Caracasu. Zpravodajka stanice CBS News v Bílém domě na síti X napsala, že americký prezident Donald Trump nařídil útoky ve Venezuele včetně vojenských cílů, oficiální vyjádření ale americká vláda dosud neučinila.

Venezuelskou metropolí Caracasem otřásly silné exploze

Venezuelskou metropolí Caracasem dnes otřásly silné exploze, uvedly agentury. Podle AFP, která se odvolává na reportéra na místě, doprovázely výbuchy zvuky připomínající přelet letadel. Část města, která leží poblíž velké vojenské základny, je podle Reuters bez elektřiny.

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.

Saúdská Arábie podnikla údery proti separatistům v jižním Jemenu

Saúdská Arábie, která je spojencem jemenské vlády, dnes provedla údery proti separatistům podporovaným Spojenými arabskými emiráty na jihu Jemenu, uvedl podle agentury AP zástupce separatistů. Podle agentury AFP při útoku zahynulo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno. Cílem operace vedené Rijádem je převzít kontrolu nad tábory Jižní přechodné rady (STC) v provincii Hadramaút u hranic se Saúdskou Arábií.

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama