-2.7 C
Czech
Čtvrtek 26. února 2026
SportNarvané ulice, exploze radosti. Soupeř Slavie má titul! Rangers spadli do čtvrté...

Narvané ulice, exploze radosti. Soupeř Slavie má titul! Rangers spadli do čtvrté ligy, teď ukončili nadvládu Celticu

Devět let trvající kralování glasgowského Celticu vzalo za své. Skotská nejvyšší fotbalová soutěž má staronového krále. Před 10 lety spadli Rangers kvůli finančním problémům až do čtvrté ligy, postupnými kroky se ale dostali zpátky na vrchol. Nejúspěšnější skotský klub v historii získal titul číslo 55.

Když se řekne Skotsko a fotbal, většině fotbalových nadšenců se vybaví dva týmy – Glasgow Rangers a Celtic Glasgow. Dva rivalové, dva úspěšné skotské kluby, jedno město. Nenávist mezi dvojicí zažehlo nejprve náboženství, samozřejmě ale také dění přímo na trávníku.

Během minulého století, a vlastně i současnosti, se duo pralo o slávu mezi skotskou elitou a dělilo si mezi sebe téměř všechny tituly. Bilance? Celtic 51, Rangers 55. Dějiny obou klubů ale nebyly jen zalité sluncem, hlavně Rangers zažili i doby hrůzy.

A není to vlastně ani tak dávno. Finanční problémy, dluhy a špatné vedení zapříčinilo bankrot a pád na nulu – přesněji do čtvrté ligy. Rangers se škrábali zpět na trůn 10 dlouhých let. A všechno završil muž, který s tituly z domácích soutěží nemá žádné zkušenosti.

Ústřední postava? Legendární Gerrard

Do konce skotské ligové soutěže zbývá ještě několik kol, Rangers už ale do minulého víkendu nastupovali s jasnou misí: vyhrát a spoléhat na ztrátu Celticu. A tak se skutečně stalo. Modrobílé vítaly už před zápasem u stadionu tisíce lidí. I ti je hnali za 3 body.

Povedlo se! Parta okolo ikony Liverpoolu Stevena Gerrarda, který si v kariéře sám nikdy na ligový titul nesáhl, zvládla úkol a nakonec jí pomohl i rival, který pouze remizoval. 55. titul tak byl na světě. A příznivci Rangers šíleli radostí.

Aby ne, vždyť čekání už bylo dlouhé i na ně. 9 let v útlumu, teď velkolepý návrat. „Byla to úžasná cesta. Zasloužili jsme si to,“ usmíval se Gerrard.

Šampiony vyzve pražská Slavia

Rangers ještě v letošní sezoně neprohráli a může se klidně stát, že projdou celou ligovou soutěž bez porážky. Stejná písnička se hraje i v Evropě, to chce ale ve čtvrtek změnit pražská Slavia, která novopečené mistry vyzve v dalším kole Evropské ligy.

Na otázku ohledně soupeře pro boje v Evropě odpovídal deníku ISPORT i kouč Slavie Jindřich Trpišovský. „Neumím odhadnout, jestli je to nějak ovlivní. Uvidíme, jestli to bude mít nějaký vliv před odvetou, jestli pak v lize budou šetřit nějaké hráče. Ve čtvrtek ale určitě nastoupí tak jako tak v nejsilnější sestavě, jsou po dlouhé době takhle daleko v pohárové Evropě, bude to pro ně zápas roku. Nic se nemění,“ ví lodivod Pražanů.

Jedno je jasné. Rozjetí Rangers získali 55. titul a Slavii tak nečeká vůbec nic jednoduchého.

Reklama

Doporučujeme

Premiér Senegalu Sonko slíbil přitvrdit zákony proti LGBT lidem. Dostanou tvrdší tresty

Senegalský premiér Ousmane Sonko představil parlamentu návrh zákona, který výrazně zpřísňuje tresty za stejnopohlavní vztahy. Podle návrhu by za ně hrozilo pět až deset let vězení, tedy až dvojnásobek současné sazby.

Dostál věděl o gólu v šesti a čekal, jestli ho uznají

Brankář Lukáš Dostál se po olympijském čtvrtfinále s Kanadou vrátil k momentům, které zápas rozhodly. Češi padli v prodloužení, přesto se dlouho drželi na dosah senzace. Největší rozruch vyvolal gól Ondřeje Paláta, kterému předcházela chyba v počtu hráčů na ledě.

KOMENTÁŘ: „Dělají hlouposti.“ Šéf největší banky světa varoval před ekonomickou krizí

Jamie Dimon z pozice šéfa nejhodnotnější banky světa znovu čeří vody, varoval totiž před globální ekonomickou krizí. Kormidelník JPMorgan Chase si všímá podobných projevů, které předcházely i pádu Lehman Brothers. Aktuálně pozoruje problémy v bankovním sektoru i v povyku kolem AI.

Samoobslužné pokladny narážejí na ztráty a řetězce přitvrzují v kontrolách

Samoobslužné pokladny měly zrychlit nákupy a ulevit obchodům od nedostatku lidí. Vedle pohodlí ale přinesly i nový typ problémů, od chyb při markování až po vědomé podvody. Řetězce proto v některých zemích sahají k omezením a dalším kontrolám, které mají ztráty snížit.

Počet obětí záplav na jihovýchodě Brazílie se zvýšil na 30

Počet obětí záplav ve státě Minas Gerais na jihovýchodě Brazílie se zvýšil na 30, informovali podle agentury AFP místní hasiči v noci na dnešek. Dalších 39 lidí je pak stále pohřešováno. Sesuvy půdy zavalily několik domů a hasiči se stále snaží nalézt někoho při životě.

Španělský inženýr získal přístup k tisícům robotických vysavačů

Španělský softwarový inženýr Sammy Azdoufal se přes aplikaci k robotickému vysavači DJI Romo dostal k přístrojům tisíců dalších lidí po celém světě. Na dálku je mohl ovládat, přes mikrofony poslouchat, co se v domácnostech děje, a z dat získat i náčrty bytů či domů. Případ znovu otevírá otázku, jak chytré spotřebiče chrání soukromí a proč některé z nich vůbec mají mikrofony.

Trump: Tech firmy si mají energii pro AI zajistit samy

Technologičtí giganti ponesou větší podíl nákladů na elektřinu, oznámil v Kongresu americký prezident Donald Trump. Nejmenované společnosti, intenzivně investující do datových center pro umělou inteligenci (AI), začlení do své infrastruktury i vlastní elektrárny. Trump tak reagoval na obavy, že energeticky náročná datová centra budou zdražovat elektřinu veřejnosti.

Ve Francii naměřili letní teploty, na jihozápadě se blížily 30 stupňům

Teploty podobné letním naměřili v úterý v některých oblastech na jihozápadě Francie. Rekordy pro 24. únor padly na řadě míst, někde se rtuť teploměru zastavila těsně pod třicítkou, napsala agentura AFP.

Po ruských náletech jsou oběti, pohřešovaní a ranění, uvedly ukrajinské úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život při ruském bombardování vesnice v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámili dnes ukrajinští záchranáři. V sousední Dněpropetrovské oblasti záchranáři pátrají po čtyřech lidech, kteří mohou být pod troskami domu zasaženého ruskými řízenými leteckými bombami, oznámil šéf oblastní správy Mykola Lukašuk.

Rodina Nancy Guthrie nabízí milion dolarů za její návrat

Rodina pohřešované Nancy Guthrie vypsala odměnu milion dolarů za informace vedoucí k jejímu návratu. Čtyřiadvacátý den pátrání vystoupila její dcera Savannah Guthrie s emotivní výzvou. Policie dál pracuje s verzí únosu z domu v arizonském Tucsonu.

Severovýchod USA se stále nevzpamatoval, desítky tisíc domácností jsou dál bez elektřiny

Na severovýchodě Spojených států jsou po sněhové bouři nadále desetitisíce lidí bez proudu. Celý region se potýká s nízkými teplotami a pokračuje v odklízení desítek centimetrů sněhu, píší místní média. Bouře, která na východní pobřeží dorazila v neděli večer místního času, byla nejsilnější v pondělí. Podle agentury AP si počasí vyžádalo nejméně jednu oběť. Dnes má region zasáhnout další sněhová bouře menšího rozsahu.

Trump v Kongresu skoro dvě hodiny vychvaloval svou politiku

Americký prezident Donald Trump přednesl v Kongresu dosud nejdelší projev o stavu unie v novodobé historii Spojených států. Od republikánů sklidil bouřlivý potlesk vestoje, zatímco demokraté zůstali na protest sedět.

Indická skládka mramoru láká turisty i vědce

Na okraji města Kishangarh v Rádžasthánu leží místo, které vypadá jako zasněžené hory. Ve skutečnosti jde o obří skládku mramorového odpadu. Bílý prach a kal tu po letech vytvořily krajinu, která připomíná ledovec nebo měsíční povrch. Lidé sem míří za fotkami, filmaři za kulisami a vědci kvůli obavám o zdraví.

Kyle MacLachlan vydá memoár Fictional Selves

Herec, kterého si diváci pamatují jako agenta Dalea Coopera z legendárního seriálu Městečko Twin Peaks, otevírá svou minulost. V nové knize se vrací k ikonickým rolím, začátkům i osobním proměnám. Nechce ale vyprávět jen příběh slavné postavy. Chce ukázat, kolik různých podob během života prožil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama