Více
  1.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Na Zanzibaru zemřelo sedm lidí včetně dítěte. Snědli jedovaté želví maso

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na tanzanském ostrově Pemba zemřelo sedm lidí včetně tříletého dítěte poté, co snědli jedovaté želví maso. Další tři jsou v nemocnici. Informuje o tom BBC.

  Nejméně pět rodin na ostrově Pemba, který je součástí poloautonomních Zanzibarských ostrovů, snědlo minulý čtvrtek jedovaté želví maso, řekl BBC velitel místní policie Juma Said Hamis. Následky se začaly projevovat následující den a jako první zemřelo tříleté dítě. Ještě tu noc zemřeli dva další a v neděli pak další čtyři.

  Dalších 38 lidí bylo přijato do nemocnice, ale většina z nich byla propuštěna a tři, kteří zůstali, jsou prý ve stabilizovaném stavu.

  Želví maso je běžnou pochoutkou obyvatel tanzanských ostrovů a pobřežních oblastí, ale úřady nyní konzumaci želv v této oblasti zakázaly. Ve vzácných případech může být želví maso jedovaté: některé v sobě obsahuje jed chelonitotoxin. Proti němu neexistuje žádný protijed a otrava se projevuje závratěmi, prudkými bolestmi břicha a zvracením. Zvláště ohrožené jsou děti, které otravu tímto jedem často nepřežijí.

  Přesná příčina, proč je maso některých želv jedovaté, není známa. Podle charitativní organizace Turtle Foundation se předpokládá, že souvisí s jedovatými řasami, kterými se želvy někdy živí.

  Zanzibarský prezident Hussein Mwinyi ve zprávě na Twitteru kondoloval postiženým rodinám. „Vyjadřuji soustrast rodinám lidí, kteří zřejmě snědli maso jedovaté želvy. Prosím pozůstalé, aby byli v této těžké době trpěliví,“ napsal.

  Podle nadace Turtle Foundation může mít otrava nejhorší dopad na děti a starší lidi, i když jí mohou podlehnout i zdravější dospělí.

  V březnu na Madagaskaru zemřelo po konzumaci želvího masa 19 lidí, včetně devíti dětí, informovala tehdy tisková agentura AFP. Případy byly hlášeny také v Indonésii, Mikronésii, kde se před 11 lety otrávilo šest lidí poté, co snědli maso karety pravé, a na indických ostrovech v Indickém oceánu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.
  Další pomoc pro Tongu

  Další pomoc pro Tongu: Australská loď po výskytu koronaviru na palubě předala zásoby bezkontaktně

  Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně.
  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie dnes oznámila, že zadržela v Manchesteru další dva muže v souvislosti s útokem v texaské synagoze z poloviny ledna. Policie v Anglii zadržela už dříve jiné čtyři lidi, dva z nich však byli bez obvinění opět propuštěni.
  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  V Thajském zálivu do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy z ropovodu. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
  Karl Nehammer

  Rakousko ukončí lockdown pro neočkované, přibylo rekordních 34.011 nakažených

  Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.
  Reklama

  1 komentář

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama