Americká vláda spustila projekt výsadby stromů po celém kontinentu v hodnotě jedné miliardy dolarů. Cílem je zmírnit dopady klimatických změn ve městech a zlepšit přístup odloučených komunit k přírodě. Stromy mohou stabilizovat teploty v městských zástavbách a snížit úmrtnost na tepelný stres. Informují o tom The Guardian a The Morning News.
Americký ministr zemědělství Tom Vilsack oznámil tento projekt v Cedar Rapids, druhém největším městě státu Iowa. Vláda podle něj uvolní celkem 1,13 miliardy dolarů na 385 projektů výsadby stromů ve všech padesáti státech.
Cílem projektu je s pomocí stromů zmírnit dopady globálního oteplování ve městech a snížit úmrtnost na extrémní vedra. Zeleň totiž stíní a zlepšuje mikroklima v ulicích. Působí pozitivně na kvalitu ovzduší, lidskou psychiku a produktivitu.
US launches $1bn tree-planting scheme to mitigate effects of climate crisis https://t.co/FfKN4ucUK6
— 360MediaX (@360mediaX) September 14, 2023
Ochlazovací efekt je podle některých starších studií velice silný. Správné množství stromů na správných místech může snížit teploty o 5,5 stupně Celsia. Odehrává se přitom na úrovni celého města, ale i čtvrtí a bloků domů.
„Věříme, že dokážeme vybudovat odolnější komunity, pokud jde o změnu klimatu. Myslíme si, že tak dokážeme zmírnit dopad mimořádných klimatických událostí, jako jsou vedra v mnoha městech,“ cituje Vilsacka deník The Guardian.
Příroda na dosah ruky
Projekt se zaměří na odloučené oblasti například ve Washingtonu, Portoriku a na Panenských ostrovech a na velkoměsta jako New York, Los Angeles, Houston, ale i menší komunity jako Tarpon Springs na Floridě a Hutchinson v Kansasu.
Cedar Rapids obdrží šest milionů dolarů. Město se 135 tisíci obyvateli přišlo v létě 2020 během extrémní bouře o tisíce stromů. Cílem projektu je současně zpřístupnit odloučeným a nedostatečně zastoupeným komunitám přírodu.
„Přístup k přírodě by měl mít každý. Lesíky ve městech v tom skutečně mohou hrát klíčovou roli, i při zvyšování odolnosti vůči klimatickým změnám. Pomáhají snižovat horko a zvyšovat obyvatelnost,“ řekla předsedkyně Rady pro kvalitu životního prostředí Brenda Mallory.
Tyto peníze jsou součástí amerického zákona o snižování inflace. Legislativa pumpuje finance do zelených projektů a technologií. Jak připomněl web The Morning News, vedra letos v červenci a srpnu narušila život nejen v USA, ale i v Evropě a Africe.