Reklama
8.4 C
Czech
Středa 11. března 2026
Věda a TechnikaNa jednom z měsíců Saturnu se nachází klíčový stavební kámen života

Na jednom z měsíců Saturnu se nachází klíčový stavební kámen života

Vůbec poprvé našli vědci fosfor mimo Zemi, a sice na jednom z měsíců Saturnu, ledovém Enceladu. Oznámila to americká agentura NASA. Tento svět je podle odborníků obyvatelný, to ovšem neznamená, že je „obydlený“. Na tento zásadní objev upozornil server Space.

Enceladus je šestým největším měsícem Saturnu a pod jeho ledovým povrchem se nachází obrovský oceán. Gejzíry z něj chrlí do kosmu zamrzlá zrnka materiálu. V nich již dříve našli vědci různé minerály a organické sloučeniny.

Jak napsal Space, americká agentura NASA informovala, že vědci nyní v těchto ledových zrncích objevili fosfor. Tento nález přitom popisují jako „neuvěřitelný“ a „dráždivý“. Fosfor je totiž klíčem ke vzniku života.

Bez něj by naopak vůbec nemohl vzniknout, podotkla dále NASA. Fosfor je základním stavebním kamenem DNA vytvářejícím chromozomy a přenášejícím genetickou informaci. Nachází se v kostech savců, buněčných membránách nebo v oceánském planktonu.

Teď je to poprvé, co byl tento chemický prvek, který je ve větším množství jedovatý, objeven mimo Zemi, popisují odborníci ve studii publikované v časopise Nature. Identifikovali jej v datech sondy Cassini.

Život tam být nemusí

Měsíc tedy již zahrnuje všechny prvky klíčové pro vznik života. „Nenašli jsme tam život nebo něco, co život vytvořil,“ řekl hlavní autor studie a vědec Svobodné univerzity v Berlíně Frank Postberg.

Dodal však, že nález fosforu naznačuje obyvatelnost Enceladu. „Je to ukazatel obyvatelnosti, velmi dobrý a důležitý,“ dodal odborník. Analýza vzorků shromážděných sondou Cassini trvala pět let.

Gejzíry Enceladu „ochutnala“ během průletu už v roce 2008. Fosforu je v mimozemských oceánech podle toho, co víme, málo, což brání ve vzniku života. Neplatí to ale pro tento ledový měsíc, překvapilo odborníky.

I přes ideální podmínky pro vznik života to ale neznamená, že tam nějaký najdeme. „Tyto složky jsou sice nezbytné, ale ke vzniku života v mimozemském prostředí to nemusí stačit,“ uvedl Postberg.

Dále se na tomto měsíci vyskytuje sodík, draslík či chlór. Oceán pod ledovým povrchem je pak podle počítačových modelů lehce zásaditý. Podle NASA jsou tohle všechno klíčové faktory zahrnující obyvatelné prostředí.

Reklama

Doporučujeme

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama