Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Na Faerských ostrovech pobili 1400 delfínů. Jde o tradici, která se táhne od 9. století

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Více než 1400 delfínů padlo za oběť tradičnímu lovu kytovců, který se každoročně pořádá na Faerských ostrovech. Krvavá tradice, při níž se maso kytovců distribuuje mezi místní obyvatele, je pravidelně trnem v oku organizacím bojujícím za práva zvířat. I někteří místní připustili, že to letos trochu přehnali. Informuje o tom CNN.

  Tradice lovu kytovců nazývaného Grindadráp na Faerských ostrovech, které jsou autonomní součástí Dánska, sahá až k 9. století, kdy ostrovy osídlili první obyvatelé. Většinou se takhle loví kulohlavci, kteří jsou za pomoci motorových člunů nahnáni na mělčinu a tam usmrceni. Podle neziskové organizace Sea Shepherd ale letos lovci zabili přes 1400 plískavic bělobokých, které patří do čeledi delfínovitých. To je mnohem více než v uplynulých letech.

  Jednačtyřicetiletý Kristian Petersen, původem z Faerských ostrovů, co dnes žije v Dánsku, CNN řekl, že se Grindadrápu účastní od svých sedmi let, ale že se v jeho vesnici nikdy nezabíheli delfíni.

  Zažil jsem to mnohokrát, aktivně jsem se toho účastnil. Dokud se to dělalo jen kvůli jídlu, podporoval jsem to. Ale co se týče letošního lovu, nelíbilo se mi, jak to proběhlo,“ řekl Petersen. „Udělala se spousta chyb,“ dodal. Podle některých bylo příliš mnoho kytovců na mělčině a příliš málo mužů, kteří je usmrcovali. Zvířata se tak na plážích dusila a dlouho trpěla.

  Úřady tento druh lovu povolují, ale zároveň jej silně regulují. Všichni musí dodržovat přísná pravidla a lovci musí absolvovat zvláštní kurz, po kterém získají k takovému lovu povolení. Jedno z pravidel, které se musí dodržovat, je právě to, aby mužů usmrcujících kytovce byl dostatečný počet a aby dlouho netrpěli. Podle neziskové organizace Sea Shepherd byli letos mezi lovci i lidé, kteří potřebnou licenci neměli.

  „Zabíjení je normální“

  Maso a tuk z kytovců se tradičně rozdává místním, aktivisté ale uvádějí, že letos bylo zabitých živočichů až příliš mnoho a že se spousta masa bude muset vyhodit. To rozporuje Steintór, jednašedesátiletý místní rybář, který si nepřál ze strachu z aktivistů uvést své příjmení. Maso z delfínů se podle něj vyrovná zhruba dvěma stovkám velryb.

  To není mnoho. Myslím, že zabíjet velryby je nutné,“ řekl. Maso z velkých kytovců je podle něj lepší než dovážené hovězí. Usmrcujeme je humánně za pomocí veterinárně certifikovaných nástrojů,“ dodal rybář. Připustil ale, že letošní lov nebyl podle některých dobře zorganizovaný a že jeho samotného velké množství zabitých delfínů překvapilo. „Zabíjení je normální věc a nemělo by to nikoho šokovat,“ dodal.

  Organizace Sea Shepherd tyto praktiky však odsoudila jako barbarské.Vzhledem k tomu, že žijeme v době globální pandemie a celý svět se zastavil, je absolutně šokující, že na Faerských ostrovech se odehrává tak obrovský útok na přírodu,“ uvedl ředitel neziskovky Alex Cornelissen.

  Faerský úřad, který má mořské živočichy na starosti, ale staletou tradici brání. Každoroční úlovek zhruba 800 kulohlavců nemá dopad na jejich populaci, která čítá přibližně 778 tisíc,“ uvedl úřad na svých stránkách.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama