Reklama

Mýty o detoxikačních dietách

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Populární online a komerční detoxikační diety se mohou zdát lákavé, protože vyžadují jen velmi málo času a slibují zásadní změny a výsledky. Mnoho v médiích propagovaných detoxikačních diet však podává lidem dezinformace. Zjistěte si fakta, než se rozhodnete nějakou z nich dodržovat. Pojďme si vyvrátit nejčastější mýty o detoxikačních dietách.

Mýtus 1: Detoxikační dieta mi pomůže zvýšit energii

Některé detoxikační diety snižují spotřebu kalorií na extrémně nízkou úroveň. Například detoxikační šťáva může poskytnout pouze 600 kalorií denně. Bez adekvátního příjmu energie se budete pravděpodobně cítit unavení a bez energie.

Pokud však vaše detoxikační strava poskytuje dostatečnou výživu (dostatek kalorií z různých skupin potravin), ale vylučuje kofein, alkohol a sladká jídla, můžete po několika dnech pocítit zvýšení energie.

Mýtus 2: Během detoxikace potřebuji speciální doplňky stravy

Existují společnosti prodávající detoxikační plány, jež zahrnují širokou škálu doplňků. Může jít o doplňky vlákniny, tablety ze zeleného čaje, stimulanty nebo jiné pilulky, o nichž se předpokládá, že zvyšují energii nebo podporují úbytek hmotnosti.

Nemusíte za tyto doplňky platit. Vždyť zelenina a ovoce poskytují dostatek vlákniny. Konzumujte správný počet kalorií a dodržujte hydrataci. To vám pomůže udržet energii pro zdravý metabolismus.

Mýtus 3: Laxativní (projímací) čaje a jiná projímadla pomáhají detoxikaci

Neexistují žádné důkazy o tom, že konzumace projímadla způsobí detoxikaci těla. Podle National Institutes of Health mohou takové programy, které zahrnují laxativa, způsobit průjem tak silný, že vede k dehydrataci a nerovnováze elektrolytů.

Pravda o přijímaných živinách

Většina detoxikačních diet vám neumožňuje splnit doporučené pokyny pro makroživiny (tuky, sacharidy, bílkoviny) nebo mikroživiny (vitamíny a minerály). I když uspokojíte své kalorické potřeby, mnoho plánů omezuje příjem sacharidů a může eliminovat mléčné výrobky, většinu bílkovin a zdravé tuky.

Které diety případně zvažovat?

Některé detoxikační plány jsou navrženy jednoduše tak, aby „přeškolily“ vaše chuťové buňky. Měli byste pak toužit po zdravějším jídle nebo přestat konzumovat málo výživná jídla. Takové méně omezující detoxikační plány mohou mít pozitivní dopad na vaše zdraví, pokud se použijí jako odrazový můstek k dlouhodobějšímu plánu zdravého stravování.

Abyste neriskovali, že si detoxikační dietou uškodíte, měla by splňovat jedno zásadní pravidlo. Tím je plán postupného přechodu na zdravější dlouhodobý plán, který zahrnuje potraviny ze všech skupin.

Přečtěte si také: Potřebuje tělo naši pomoc, aby se zbavilo toxinů?

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama