-0.4 C
Czech
Pátek 16. ledna 2026
SportMussolini na zteč! Pravnuk italského diktátora podepsal v Laziu. Suďte mě jen...

Mussolini na zteč! Pravnuk italského diktátora podepsal v Laziu. Suďte mě jen za výkony, zlobí se mladík

Příjmení Mussolini má svět spojený spíše se zakladatelem fašismu a diktátorem, který vedl Itálii ve 40. letech minulého století. Dost možná se ale tohle jméno dostane i do povědomí fotbalové veřejnosti. 18letý pravnuk Benita Mussoliniho totiž podepsal v Římě profesionální smlouvu.

Ve světě asi neexistuje nikdo, komu by jméno Benita Mussoliniho nic neříkalo. Italský politik a zakladatel fašismu trýznil Evropu minulého století, jeho odkaz ale žije i dál. „Řím je fašistický.“ To je jen jeden z nápisů, které „ultras“ vytahují při zápasech Lazia Řím.

Pravnuk bývalého italského diktátora si tak pro podpis profesionální smlouvy nemohl vybrat „lepší“ destinaci. 18letý Romano Floriani Mussolini působí v mládeži Říma a svými výkony si vysloužil kontrakt na další 3 roky.

O koho přesně jde? Rodinný strom působí jednoznačně. Matka je bývalá europoslankyně Alessandra Mussoliniová, jejíž dědečkem byl právě Benito. Svým jménem zaujal ještě dříve než výkony, sám ale něco takového dopustit nechce.

„Nesuďte mě za mé jméno, ale jen za moje výkony,“ nabádá fotbalista.

Pozdrav Mussolinimu

Mladý Romano bude hájit barvy italského Lazia Řím v tamní nejvyšší fotbalové soutěži. Tedy pokud svůj vysoký potenciál naplní a z výběru U23 zanedlouho zamíří do „A“ týmu. Pravý bek zatím žádná velká čísla nemá a letos zaznamenal v 6 zápasech jen jedinou asistenci.

I tak stvrdil podpisem setrvání v klubu do roku 2024. „Když se ohlédnu zpět za tím, kde jsem začal, jsem rád, že jsem podepsal svou první profesionální smlouvu s SS Lazio, a že budu tenhle dres nosit další 3 roky,“ psal na svém účtu na Instagramu.

Lazio, to by se dalo označit za historicky při nejmenším kontroverzní klub. Nápisy, vlajky i všemožné plakáty odkazují na sympatie k minulému režimu. Vody rozvířil v roce 2005 také legendární Paolo Di Canio, někdejší hvězda West Hamu, kde nyní působí třeba Tomáš Souček.

Když před 16 lety slavil Ital trefu do sítě konkurenčního AS v derby, běžel k hloučku fanoušků Lazia se zdviženou pravicí. Ihned se rozjela diskuse a média začala celou věc řešit. Di Caniova odpověď? „Nejsem rasista, jsem fašista.“

Ale zpět k Romanovi. V Laziu má připravenou půdu i po fotbalové stránce, mohl by tak alespoň trochu zmírnit vášně a příjmení Mussolini spojit i s jiným odvětvím.

Reklama

Doporučujeme

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macháč v Adelaide prošel do semifinále, Siniaková si zahraje finále čtyřhry

Tomáš Macháč zvládl v Adelaide čtvrtfinále generálky na Australian Open a postoupil do semifinále. Osmý nasazený porazil Španěla Jaumeho Munara 6:4, 6:4 a čeká ho turnajová dvojka Tommy Paul. Američan v dalším zápase přehrál domácího kvalifikanta Aleksandara Vukice 6:3, 6:2.

Boeing věděl o vadě dílu spojené s pádem nákladního letadla UPS

Nákladní letadlo UPS se v listopadu v Kentucky zřítilo po dramatickém selhání u křídla a zahynulo při tom 15 lidí. Vyšetřovatelé teď popisují, že problém souvisel se strukturální vadou části uchycení motoru, kterou Boeing zaznamenal už před lety u podobných strojů.

Americký zásah v Grónsku by byl katastrofa, konec světa, varoval Tusk

Případný americký vojenský zásah v Grónsku by byl z politického hlediska katastrofa. Konflikt či pokus o zabrání území státu, který je členem NATO, jiným státem Severoatlantické aliance by znamenal konec světa, jak je dnes známý, a který po dlouhá léta zaručoval bezpečnost, varoval dnes polský premiér Donald Tusk. Vzhledem k dosavadnímu počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa je možný každý scénář, připustil šéf polské vlády. Polsko své vojáky do Grónska nevyšle, uvedl také.

Kreml souhlasí s Trumpem, že uzavření míru brzdí Kyjev, a ne Moskva

Rusko souhlasí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v názoru, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, a ne ruský vůdce Vladimir Putin zdržuje dosažení potenciální mírové dohody. Uvedl to dnes podle agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Současně varoval, že se Kyjevu "každým dnem" zužuje prostor pro rozhodování o ukončení války.

Rusko vyhošťuje britského diplomata, obviněného ze špionáže

Rusko vyhošťuje britského diplomata, o kterém ruská tajná služba FSB tvrdí, že jej kontrarozvědka odhalila jako pracovníka britské zpravodajské služby. Ruské ministerstvo zahraničí předalo protest britské chargé d´affaires v Moskvě a pohrozilo zrcadlovou odvetou, pokud by britská strana reagovala podobným krokem, uvedly tiskové agentury. Britská vláda nyní podle agentury Reuters uvedla, že svou reakci pečlivě zvažuje.

Posádka mise Crew-11 se kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila na Zemi

Zpět na Zemi se dnes z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila čtyřčlenná posádka mise Crew-11. Přistání na vodní hladinu u kalifornských břehů živě na svém webu přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Trump zavádí 25procentní clo na některé čipy, umožní poplatky za prodej v Číně

Americký prezident Donald Trump zavedl 25procentní poplatek na prodej pokročilých čipů Nvidia H200 a AMD MI325X v zahraničí. Exekutivní příkaz souvisí s povolením prodávat tyto čipy na čínském trhu. Poplatek se bude vybírat formou cla za dovoz čipů, pokud jsou tyto čipy následně znovu vyvezeny do zahraničí, napsal Bílý dům ve středečním doprovodném dokumentu.

Americký útok na Venezuelu způsobil Rusku ekonomický bolehlav

Krátkodobé náklady a dlouhodobý přínos –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tak lze popsat dopad amerického útoku na Venezuely na Rusko. Moskva měla s Caracasem dlouhodobé obchodní vazby, které teď prezident Donald Trump zpřetrhal. Přijde tak o velké množství peněz. Z dlouhodobého hlediska si ale nemohla přát nic lepšího.

Zabíjení v Íránu podle Trumpa skončilo. Americký úder je blízko, spekulují experti

Zabíjení v Íránu skončilo a nejsou plánovány žádné popravy, oznámil americký prezident Donald Trump, který získal tuto informaci od důvěryhodného zdroje. Také naznačil, že k vojenskému úderu vůbec dojít nemusí. Násilné protesty přitom pokračují a experti naopak spekulují, že USA udeří už brzy.

Dvě tragédie během dvou dnů, v Thajsku znovu spadl jeřáb

Ještě ani neuplynul den od tragédie na severovýchodě Thajska a země řeší další smrtelnou nehodu spojenou se stavební technikou. U Bangkoku se zřítil jeřáb na silnici, zničil dvě auta a dva lidé přišli o život. Další zranění skončili v péči záchranářů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama