ZprávyMoskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.

Více než hodinovou přehlídku odstartoval ruský ministr obrany Andrej Belousov, jenž ve stoje z jedoucího otevřeného vozu zdravil vojáky, kteří zaplnili velkou část Rudého náměstí. Ceremonii, která začala v 10:00 místního času (9:00 SELČ), přihlížely tisíce lidí, včetně veteránů druhé světové války a státníků.

Putin, který v krátkém projevu mimo jiné prohlásil, že celé Rusko stojí za ofenzivou na Ukrajině, seděl na tribuně vedle čínského prezidenta Sia, který je nyní jeho klíčovým spojencem. Mezi zahraničními hosty byli také brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva nebo srbská hlava státu Aleksandar Vučić.

Agentura AP napsala, že se přehlídky zúčastnil také slovenský premiér Fico. Na televizních záběrech ale mezi činiteli ze zahraničí na tribuně vidět nebyl, i když ho stejně jako jiné tyto hosty nedlouho před začátkem přehlídky v Kremlu Putin přivítal. Po skončení akce slovenský premiér stejně jako například autoritářské hlavy státu z Běloruska a Venezuely, Alexandr Lukašenko a Nicolás Maduro, položil květiny k hrobu neznámého vojína.

Státníci měli dnes možnost zhlédnout defilé řady ruských vojenských jednotek, včetně útvaru účastníků „speciální vojenské operace“, jak Rusko nazývá válku na Ukrajině. Podle britské BBC bylo na místě asi 11.000 vojáků, včetně přibližně 1500 těch, kteří se účastnili bojů na Ukrajině. Rudým náměstím také projely tanky, systémy protivzdušné obrany S-400 či odpalovací zařízení raket Tornado-S. Podle agentury TASS se na náměstí také poprvé ukázala kolona samostatného pluku vojsk bezpilotních systémů a na závěr nad Moskvou přeletěly bojové letouny.

Po skončení ceremonie se Putin sešel s některými vojáky, včetně těch ze severokorejské armády, jejíž příslušníci bojovali spolu s ruskými silami s ukrajinskými jednotkami v ruské Kurské oblasti.

Jak poznamenává AP, měly na letošní oslavy a jejich zabezpečení dopad zprávy o útocích ukrajinských dronů na Moskvu, přerušení provozu letišť a také výpadky mobilního internetu. Putin před dnešním výročím vyhlásil jednostranné třídenní příměří v bojích na Ukrajině, které ale podle Kyjeva Rusko samo opakovaně porušovalo.

Sovětský svaz ve druhé světové válce ztratil 27 milionů lidí, včetně mnoha milionů na Ukrajině, ale podařilo se mu zatlačit nacistická vojska zpět na německé území a dobýt Berlín, připomíná agentura Reuters, podle níž je dodnes pro mnoho Rusů 9. květen, kdy si země připomíná Den vítězství, nejdůležitějším datem v kalendáři.

Doporučujeme

Ukrajinské drony zasáhly v Moskvě rafinerii, uvedly úřady i Kyjev

Ukrajinské drony v noci na dnešek zasáhly rafinerii v Moskvě, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zničila přibližně 60 bezpilotních prostředků směřujících na Moskvu. Zásah moskevského ropného zařízení potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ceny ropy kolísají. Čeká se na podpis mírové dohody mezi USA a Íránem

Ceny ropy v úterý brzy ráno mírně klesly po zveřejnění detailů rámcové dohody, která má být oficiálně podepsána v pátek ve Švýcarsku. Americké akciové trhy posílily.

Anya Taylor-Joy se vydá do Středozemě

Chystaný film The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum rozšiřuje obsazení o další známé jméno. Do nového příběhu ze světa Pána prstenů se přidává Anya Taylor-Joy. Herečka ztvární Seren, elfku z Lesní říše napojenou na krále Thranduila.

Do Íránu budou podle viceprezidenta Vance opět vpuštěni jaderní inspektoři

Jaderní inspektoři se budou moci vrátit do Íránu, bude to důsledek dohody mezi Teheránem a Washingtonem o ukončení války. V rozhovoru se stanicí NBC News to uvedl americký viceprezident J.D. Vance.

Agenta ICE srazil ujíždějící vůz. Padl výstřel

Agenta amerického Imigračního a celního úřadu (ICE) v pondělí v New Jersey srazilo auto při pokusu o zadržení osoby. Agent na ujíždějící vůz vystřelil. Hledanou osobu se zatím zadržet nepodařilo. ICE prosazuje imigrační politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nepokoje v několika amerických státech vyvolaly dva incidenty, při nichž zemřeli neozbrojení Američané.

Číňané méně utrácejí, maloobchodní tržby poprvé po letech spadly

Čínská ekonomika vyslala další varovný signál. Maloobchodní tržby v květnu meziročně klesly o 0,6 procenta, což je první propad od prosince 2022. Slabá spotřeba dopadla na druhou největší ekonomiku světa v době, kdy se dál prohlubuje útlum investic a sektor nemovitostí zůstává pod tlakem.

Při havárii amerického bombardéru B-52 zahynulo všech osm členů posádky

Při pondělní nehodě amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortress na Edwardsově letecké základně v Kalifornii zahynulo všech osm členů posádky. Letadlo po pádu shořelo a po zhlédnutí záběrů havárie bylo zjištěno, že nikdo nemohl přežít, uvedl podle agentury AP plukovník James Hayes.

Zelenskyj nabídl Putinovi setkání na summitu G7. Moskva podle Kyjeva odmítla

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko odmítlo možnost přímého jednání o ukončení války během summitu skupiny G7 ve Francii. Kyjev nyní zvažuje další variantu setkání ve Spojených státech za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokud Moskva odmítne i tuto nabídku, Ukrajina chce prosazovat další tlak na Kreml.

Japonsko zvýšilo úroky na nejvyšší úroveň za 31 let

Japonská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na jedno procento. Jde o nejvyšší úroveň od roku 1995. Bank of Japan reaguje na obavy z dalšího růstu cen, který může přiživovat dražší energie a dopady války na Blízkém východě.

Evropu zasáhla vlna veder, teploty šplhají výrazně nad normál

Západní a střední Evropa zažívají mimořádně teplé období. Teploty v řadě zemí překonávají dlouhodobé průměry o více než deset stupňů a některé státy hlásí rekordně horké květnové dny. Meteorologové očekávají, že horké počasí vydrží ještě několik dní.

Hlavní body rámcové dohody Íránu a USA o ukončení války

Spojené státy a Írán společně s Pákistánem coby vyjednavačem oznámily rámcovou dohodu, která má ukončit válku; příslušné memorandum má být podepsáno v pátek. Agentura Reuters přinesla přehled hlavních informací, které se v této souvislosti objevily:

Cucurella přestoupil z Chelsea do Realu Madrid

Španělský obránce Marc Cucurella mění po čtyřech letech dres. Z Chelsea odchází do Realu Madrid, kde podepsal smlouvu na šest sezon. Podle informací médií zaplatí madridský klub za sedmadvacetiletého reprezentanta zhruba 60 milionů eur. Cucurella se zároveň stal první posilou po návratu trenéra Josého Mourinha na lavičku Realu.

Bednárik připustil odklad slev na jízdné

Studenti a senioři se zatím nemohou spoléhat na to, že se jim od ledna 2027 vrátí 75procentní sleva na jízdné. Ministr dopravy Ivan Bednárik za SPD připustil, že rozhodne až stav rozpočtu. Resort bude potřebovat zhruba dvě miliardy korun, jednání s ministerstvem financí mají přijít v červenci.

Írán doplnil do dohody s USA klauzuli o poplatcích za námořní služby, tvrdí Fars

Teherán krátce před oznámením dosažení předběžné dohody se Spojenými státy doplnil do textu memoranda ustanovení o vybírání poplatků za námořní služby. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes podle AFP napsala íránská agentura Fars. Svobodnou plavbu Hormuzským průlivem bez výběru mýta přitom při oznámení dohody v noci na dnešek výslovně zmínil americký prezident Donald Trump.

KOMENTÁŘ: Ani dolar zisku. Přesto je SpaceX 7. nejhodnotnější společnost světa

Akcie společnosti SpaceX se po týdnech napětí začaly obchodovat na burze ve velkém stylu. Hned první den oproti původní ceně posílily o pětinu. Investoři ukázali, že po Tesle věří i další společnosti Elona Muska, která se dostala na burzu. I přesto, že je silně ztrátová.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama