Více
  0.1 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Monzunové deště a následné záplavy si v Indii a Nepálu vyžádaly už přes 150 obětí

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V posledních dnech při záplavách v Indii a Nepálu zemřelo více než 150 lidí, informovaly ve čtvrtek agentura Reuters a stanice BBC. Silné monzunové deště vyvolaly bleskové záplavy, poničily domy, úrodu a infrastrukturu, přičemž tisíce lidí zůstaly bez prostředků.

  Obzvlášť těžce byl zasažen stát Uttarákhand na severu Indie, kde bylo potvrzeno 48 úmrtí, uvedlo podle Reuters tamní ministerstvo pro zvládání katastrof. Server BBC informoval o 55 obětech, včetně pěti lidí z jedné rodiny.

  V Nainitalu, oblíbené turistické destinaci Uttarákhandu, se voda z jezera vylila z břehů a zatopila hlavní dopravní tepnu, poškodila mosty a koleje. Ve státě byly uzavřeny školy a pozastaveny náboženské a turistické aktivity.

  V prohledávání trosek po sesuvech půdy způsobených silnými dešti v nedalekém okrese Chamoli pokračovali záchranáři z indické polovojenské jednotky.

  V Uttarákhandu, kde za celý říjen obvykle spadne až 30 milimetrů srážek, tento týden napršelo 328 milimetrů za 24 hodin.

  Podle tamních vládních představitelů obdrží rodiny obětí odškodnění ve výši 400 000 rupií (117 000 korun). Dalších 190 000 rupií (56 000 korun) dostanou ti, kteří přišli o střechu nad hlavou.

  Déšť na jihu Indie ve státě Kérala rovněž vyvolal smrtící záplavy, které si vyžádaly dalších 42 obětí.

  Indický ministr vnitra Amit Šáh ve čtvrtek navštívil nejvíce zasažené oblasti.

  „Úroda a domovy byly smeteny, což je těžká rána pro rodiny, které se již potýkají s ničivým dopadem pandemie covidu-19,“ prohlásil Azmat Ulla, vysoký představitel Mezinárodní federace společností Červeného půlměsíce.

  Premiér Naréndra Módí obětem vyjádřil soustrast na Twitteru: „Trápí mě ztráty na životech v důsledku silných dešťů v některých částech Uttarákhandu. Všem zraněným přeji brzké uzdravení.“

  Nepál hlásí desítky mrtvých

  Nepálu podle informací agentury Reuters zahynulo při záplavách nejméně 77 lidí, stanice BBC hovoří o 88 mrtvých, desítky dalších se pohřešují. Mezi oběťmi byla šestičlenná rodina, včetně tří dětí. Jejich dům pohřbil náhlý příval zeminy a trosek.

  Rodinám každé oběti záplav dává nepálská vláda 1 700 dolarů (zhruba 37 500 korun).

  Podle indické meteorologické stanice srážky již ustávají. Každoroční monzunové deště v oblasti obvykle trvají od června do září.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama