Více
    6.9 C
    Czech
    Neděle 26. března 2023

    Protesty v Keni: Konvoj opozičního vůdce zasáhla policie slzným plynem, dochází k zatýkání poslanců

    Keňská policie zasáhla slzným plynem konvoj opozičního vůdce Raily Odingy v hlavním městě Nairobi, když stál v čele největšího protestu proti vládě prezidenta Williama Ruta od jejího nástupu do úřadu.

    Megazápas Fury vs Usyk se odkládá, jednání se zasekla kvůli odvetě

    Má to být boxerský souboj historie. O pásy všech čtyř nejuznávanějších organizací svedou boj Brit Tyson Fury a Ukrajinec Oleksandr Usyk. Po zdlouhavých jednáních už se mluvilo o termínu 29. dubna ve Wembley. Teď to ale vypadá, že zápas nebude. Promotéři sice vyřešili problém rozdělení peněz, ale pro změnu se zasekli kvůli odvetě.

    Z Istanbulu do Londýna po zemi. Nejdelší cesta autobusem na světě

    Epické nové autobusové dobrodružství vezme cestovatele na 12 000 km dlouhou cestu z Istanbulu do Londýna. Tato 56denní cesta vede přes 22 zemí. Bude nejdelší trasou na světě.

    Mléko a mléčné výrobky do jídelníčku patří

    „Nechceme očerňovat rostlinné alternativy mléka a mléčných výrobků, chceme jen informovat spotřebitele o výhodách či nevýhodách jednotlivých typů produktů,“, vysvětluje Ing. Kopáček. 

    Záznam tiskové konference:

    Publikace Mléko a mléčné výrobky – rozdíly a souvislosti s výrobky rostlinnými, shrnuje význam mléka a mléčných výrobků v naší výživě a upozorňuje na rozdíly ve složení a obsahu živin u obou skupin potravin a dopady na výživu vyplývající z úplné záměny těchto výrobků za výrobky rostlinné včetně názorů z řad předních lékařů na rizika spojená s vegetariánstvím, zvláště ve výživě dětí, či rizika spojená s některými poruchami příjmu potravy. Dále publikace pojednává o označování rostlinných výrobků a věnuje se rovněž dopadu produkce na životní prostředí.

    Na rizika konzumace vysoce průmyslově zpracovaných potravin upozornila ve své prezentaci doc. Šárka Horáčková z VŠCHT z Ústavu mléka, tuků a kosmetiky, která zároveň srovnala výživové hodnoty rostlinných nápojů v porovnání s mlékem a rostlinné alternativy k sýrům vedle sýru Eidam. Zajímavostí bylo srovnání cen jednotlivých výrobků. Sýr Eidam stojí necelých 200,- Kč/kg, rostlinná alternativa k sýru s kokosovým olejem a rostlinným škrobem bezmála 350,- Kč/kg. „Když porovnáme obsah nasycených mastných kyselin, sacharidů i bílkovin jasně vidíme, že výživově tyto výrobky rovnocenné nejsou“, vysvětluje doc. Horáčková a dodává, „u bílkovin je velmi důležité také vnímat kvalitu bílkovin u potravin živočišného a rostlinného původu.“

    Ing. Kopáček ve svém příspěvku zhodnotil oba typy produktů z pohledu zdraví, výživy i dopadů na životní prostředí, dále z ekonomického pohledu, z pohledu výrobní technologie, regulativního pohledu, bezpečnosti potravin a nepochybně i z pohledu spotřebitelského vnímání. Téma rostlinných alternativ v současné době ve společnosti rezonuje a je potřeba ho otevřeně komunikovat. „Mlékárenství poskytuje kromě výživy ještě navíc mnoho dalších významných hodnot, například biologickou rozmanitost, biomasu, vitalitu venkova, zachování tradiční krajiny, pastvin apod.“, upřesňuje Jiří Kopáček, předseda ČMSM.

    Doc. Pavel Kohout se věnoval ve svém příspěvku rizikům konzumace výhradně rostlinné stravy z lékařského pohledu, možným zdravotním komplikacím, zejména upozornil na rizika konzumace vysoce průmyslově zpracovaných potravin, mezi které rostlinné náhražky většinou náleží. „Fermentované mléčné výrobky, například jogurt, patří ke zdraví prospěšným potravinám, které upravují naši střevní mikrobiotu, což je velmi důležité“, vysvětluje doc. Kohout.

    V následující diskusi se přítomní věnovali zemědělským a potravinářským tématům z hlediska udržitelnosti a zejména ochrany životního prostředí, dále informacím o rostlinných alternativách z pohledu výživy, zejména složení živin a problematice obohacování a fortifikace. V závěru jsme otevřeli i etická témata a vzdálenou budoucnost živočišné výroby z globálního pohledu.

    Na tiskové konferenci měli přítomní novináři možnost ochutnat výrobky od společnosti OLMA jeden živočišného a jeden rostlinného původu. Společnost OLMA je tradiční výrobce mléčných výrobků, který se rozhodl uvést na trh příklad vhodného rostlinného produktu z řady Green Day plant-based produkt. Jedná se o fermentovaný rostlinný výrobek na ovesné bázi s jogurtovými a probiotickými bakteriemi obohacený o vápník a vitaminy D, B2 a B12. Druhý z výrobků byl Míša tvarohový mls 70 % tvarohu, který v loňském roce zvítězil v kategorii bezpečnost a kvalita potravin v soutěži Potravinářské komory České republiky o nejlepší inovativní potravinářský výrobek roku.

    Potravinářská komora České republiky ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro potraviny založila v minulém týdnu novou odbornou Platformu pro alternativní potraviny a nápoje. K členství v platformě se přihlásilo 29 firem a organizací. „Vytvořením platformy reagujeme na současné trendy a zejména na změny v nákupním chování spotřebitelů, kteří v poslední době stále více vyhledávají rostlinné alternativy nejvíce mléka a mléčných výrobků“, říká Dana Večeřová, prezidentka PK ČR. „Od platformy si slibujeme vytvoření odborného zázemí pro konstruktivní diskusi o problematice alternativ mezi výrobci potravin, státními a dozorovými orgány i neziskovými organizacemi napříč názorovým spektrem“, doplňuje Dana Večeřová.

    Sledujte nás na sítích

    Německo se s EU dohodlo na provozu spalovacích motorů na zelená paliva i po roce 2035

    Evropská unie a Německo dosáhly dohody o budoucím používání spalovacích motorů, což je otázka, kterou automobilový průmysl bedlivě sleduje. Dohoda umožní provoz některých spalovacích motorů i po roce 2035.

    Musíte více podporovat rodiče s malými dětmi, vyzvala princezna Kate zaměstnavatele

    Prvních pět let našeho života je nejdůležitějších pro formování kritického myšlení, odolnosti, kreativity nebo spolupráce. To se ve svém nejnovějším projektu snaží britským zaměstnavatelům vštípit Kate Middleton. Podle ní totiž mají mít větší zodpovědnost za zdraví a spokojenost svých pracovníků, kteří vychovávají malé děti.

    NEJNOVĚJŠÍ

    Německo se s EU dohodlo na provozu spalovacích motorů na zelená paliva i po roce 2035

    Evropská unie a Německo dosáhly dohody o budoucím používání spalovacích motorů, což je otázka, kterou automobilový průmysl bedlivě sleduje. Dohoda umožní provoz některých spalovacích motorů i po roce 2035.

    Musíte více podporovat rodiče s malými dětmi, vyzvala princezna Kate zaměstnavatele

    Prvních pět let našeho života je nejdůležitějších pro formování kritického myšlení, odolnosti, kreativity nebo spolupráce. To se ve svém nejnovějším projektu snaží britským zaměstnavatelům vštípit Kate Middleton. Podle ní totiž mají mít větší zodpovědnost za zdraví a spokojenost svých pracovníků, kteří vychovávají malé děti.