Ve snaze zjednodušit registrační proces pro osoby, jejichž genderová identita se neshoduje s jejich biologickým pohlavím, zveřejnilo ministerstvo vnitra seznam genderově neutrálních jmen.
Seznam je určen jak pro ty, kteří chtějí rodově neutrální jméno, tak jako vodítko pro úředníky při navrhování takového jména v matriční knize. Podle směrnice, která vstoupila v platnost, jakmile je jméno ze seznamu vybráno, musí evidenční úřad bez dalších dotazů zapsat jméno do matriční knihy.
Podle prohlášení ministerstva splňují jména na seznamu všechny zákonné požadavky stanovené zákonem o matrikách, jménech a příjmení.
„Jedná se o jména reálně existující a ve správné pravopisné podobě, nejsou zkomolená, zdrobnělá, ani domácká. Zdůrazňujeme tuto skutečnost, protože v českém prostředí máme tradici spojovat určitá jména s konkrétním pohlavím. Je však důležité si uvědomit, že v jiných jazycích mohou být tato jména hodnocena odlišně,“ uvedlo ministerstvo v oficiálním prohlášení.
Zároveň poznamenává, že vnímání pohlaví se může v různých jazycích lišit. „Například Andrea je v češtině považována za ženské jméno, ale v italštině je rodu mužského. Podobně jména jako Merlin, což je v angličtině mužského rodu, mohou být v němčině ženského rodu. A nezapomeňme na Otu, Savu a mnoho dalších,“ dodává.
Aktivisté trans komunity, kteří za tento seznam bojovali, uvedli, že se při podávání žádostí o registraci genderově neutrálních jmen v Česku často setkávali s odporem. Podle Lenky Králové ze sdružení Trans*parent association je to proto, že dosud se matrikáři řídily útlou brožurkou Miloslavy Knappové „Jak se bude vaše dítě jmenovat“, která je na většině matričních úřadů považována za nepsaný zákon.
„Tato malá knížka byla dlouho považována za seznam povolených jmen. Pokud jste si chtěli vybrat jméno, které nebylo v této brožuře, můžete se hádat s matrikářkou. Pro mnoho lidí, kteří procházeli velmi složitou životní situací, to byl zbytečný stres navíc a bylo to velmi nedůstojné,“ uvedla na Twitteru Králová.
Trans lidé mají ode dneška výrazně zjednodušený proces změny jména na matrice!
— Lenka Králová (@VTranzu) July 1, 2023
Zákon o matrikách praví, že vaše jméno musí odpovídat vašemu zapsanému genderu a že jméno musí být existující. Obvykle se jako hlavní motivace objevují hlasy, že je potřeba chránit děti – jak jinak.… pic.twitter.com/1PPeRiJ9BO
Králová dodává, že směrnice ještě není definitivní. „Dnešním dnem nabyla směrnice platnosti a seznam na webu ministerstva má kolem 4000 jmen. Není ještě konečný. Máme tady nějaké odborné neshody mezi jazykovědkyní Janou Valdrovou a Ústavem pro jazyk český, takže ne všechna jména ze seznamu Jany Valdrové v tom veřejném seznamu jsou.„