ZprávyMinisterstvo energetiky USA prohlásilo, že covid-19 zřejmě unikl z čínské laboratoře. Má...

Ministerstvo energetiky USA prohlásilo, že covid-19 zřejmě unikl z čínské laboratoře. Má na to analýzu

Podle aktualizované a utajované studie amerického ministerstva energetiky vznikl virus SARS-COV2 s největší pravděpodobností únikem z laboratoře. Nikoliv však jako součást zbrojního programu. O zjištění Wall Street Journal informují CNN, The Guardian a další servery.

Studie byla podle The Guardian poskytnuta Bílému domu a vysoce postaveným americkým zákonodárcům.

Zjištění ministerstva bylo uvedeno v aktualizaci dokumentu kanceláře ředitelky Národní zpravodajské služby Avril Haines. Navazuje na zjištění FBI, vydané s „mírnou důvěrou“, že se virus rozšířil po úniku z čínské laboratoře.

Závěr ministerstva energetiky, které dohlíží na síť 17 amerických laboratoří, včetně oblastí pokročilé biologie, je považován za významný. Doposud totiž svět vědy rozdělovaly dvě rozporuplné hypotézy: zdali se SARS-COV2 přenesl na lidi přírodním způsobem, tedy prostřednictvím zvířat, anebo šlo o náhodný únik. Právě v čínském Wu-chanu, kde se virus objevil poprvé, existují výzkumné virologické laboratoře.

Šíření nového koronaviru, dalšího z řady podobných, zaskočilo světové zdravotnické orgány na začátku roku 2020. Od té doby způsobil podle Světové zdravotnické organizace téměř 7 milionů úmrtí po celém světě a narušil obchod i cestování.

Zpravodajci jsou nerozhodní

Aktualizovaná zjištění ministerstva energetiky jsou v rozporu se zprávami čtyř dalších amerických zpravodajských agentur, které dospěly k závěru, že epidemie začala v důsledku přirozeného přenosu z nakaženého zvířete. Dvě agentury zůstávají nerozhodnuté.

Američtí představitelé podle deníku rovněž odmítli upřesnit nové zpravodajské informace nebo analýzy, které vedly ministerstvo energetiky ke změně stanoviska. Poznamenali také, že ministerstvo energetiky a FBI dospěly ke stejnému závěru z různých důvodů.

Podle studie Národní zpravodajské rady zůstává CIA nerozhodnutá mezi teorií úniku a přirozeného přenosu. Původní zpráva z roku 2021 sice nedospěla k žádnému závěru, ale nabídla konsenzuální názor, že covid nebyl součástí čínského programu biologických zbraní.

Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v neděli připustil, že v rámci amerických zpravodajských služeb existují na tuto otázku různé názory. „Některé složky zpravodajské komunity dospěly k závěrům na jedné straně, některé na straně druhé. Řada z nich řekla, že prostě nemají dostatek informací, aby si byli jisti,“ řekl Sullivan pro CNN.

Dodal však, že Bidenova administrativa „opakovaně nařídila všem složkám naší zpravodajské komunity, aby vynaložily úsilí a prostředky na to, aby této otázce přišly na kloub“.

Prezident Biden podle Sullivana výslovně požádal, aby byly do hodnocení zapojeny národní laboratoře spadající pod ministerstvo energetiky. „Chce využít všechny nástroje, aby zjistil, co se stalo,“ řekl Sullivan.

V tuto chvíli neexistuje žádná definitivní odpověď, která by vzešla ze zpravodajské komunity na tuto otázku,“ dodal.  Původem covidu se už zabývalo osm z celkem osmnácti zpravodajských agentur.

Čína únik popřela

Předchozí zpráva Lawrencovy livermorské národní laboratoře při ministerstvu energetiky z května 2020 dospěla k závěru, že teorie úniku z laboratoře je pravděpodobná. Aktualizované, pětistránkové hodnocení NIC bylo podle WSJ „vypracováno na základě nových zpravodajských informací, dalšího studia akademické literatury a konzultací s odborníky mimo vládu“ a přichází v době, kdy republikáni v Kongresu tlačí na získání dalších informací.

Čínští představitelé popřeli, že by covid mohl uniknout z jejich laboratoří.

Podle původní zprávy zpravodajské služby US 2021 se covid poprvé rozšířil v čínském Wu-chanu nejpozději v listopadu 2019. Tehdy tři výzkumníci z Wu-chanského virologického institutu, údajně zapojení do výzkumu koronavirů, onemocněli natolik, že vyhledali nemocniční péči.

Doporučujeme

Zemřel ugandský král Oyo, nejmladší vládnoucí monarcha světa

Tradiční ugandský panovník Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV., který se ve světě proslavil jako nejmladší vládnoucí monarcha, zemřel ve věku 34 let. O jeho úmrtí informoval předseda vlády království Tooro v západní Ugandě.

Trump místo vojenských operací sází na sankce. Írán to podle expertů zlomit nemusí

Šest měsíců po zahájení americko-izraelských úderů proti Íránu je rychlé ukončení konfliktu v nedohlednu. Americký prezident Donald Trump omezil přímé vojenské eskalace a vsadil na sankce, blokádu a tlak na obchodní partnery Teheránu. Analytici však pochybují, že ekonomická válka Írán přiměje ke kapitulaci.

USA omezí odběr vody z vysychající řeky Colorado

Kalifornie, Nevada a Arizona budou muset v příštích dvou letech výrazně omezit odběr vody z řeky Colorado. Zásoby klíčové vodní tepny amerického západu dál klesají kvůli dlouhodobému suchu, rostoucím teplotám a nadměrné spotřebě.

Trump odmítá návrat k dohodě s Íránem. Sází na sankce a tlak na Teherán

Americký prezident Donald Trump podle zdrojů obeznámených se situací ztratil zájem obnovit červnovou prozatímní dohodu s Íránem. Washington chce místo toho dál utahovat ekonomické šrouby a přimět Teherán k ústupkům v otázce jaderného programu i znovuotevření Hormuzského průlivu.

Zemřel norský král Harald V., bylo mu 89 let

Po vleklých zdravotních problémech zemřel nejstarší evropský panovník, norský král Harald V., který byl od minulého pondělí v nemocnici v Oslu. Bylo mu 89 let. Oznámil to dnes podle agentur královský palác. Po jeho smrti se jeho syn Haakon VIII. stává novým norským králem.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po nočních útocích

Noční ruské útoky zabily nejméně dva lidi v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Hanža. V Chersonu ruský dron zabil 61letého muže, oznámil náčelník městské správy Jaroslav Šaňko. Ve městě Sumy ruské letecké bomby zabily stejně starého muže a zranily sedm lidí, uvedl náčelník regionální správy Oleh Hryhorov. Ruský dron ve městě Zmijiv u Charkova zabil ženu a zranil její dceru a další ženu, informovala prokuratura. Ruskem dosazená správa zase hlásí čtyři zraněné po dronovém útoku na obytný dům v Sevastopolu na okupovaném Krymu.

Katastrofa v Nepálu a Číně má už 472 obětí. Hrozí další ničivá povodeň

Jezero, které se vytvořilo po středečním sesuvu části ledovce na hranici mezi Čínou a Nepálem, dnes začalo přetékat. Hrozí další povodeň, která může zasáhnout oblasti, jež už před dvěma dny poničil příval vody, varovala čínská stanice CCTV. Čínské úřady přerušily záchranné práce v postižené oblasti. Stoupající hladiny řek už potvrdily také nepálské úřady, které rovněž přerušily záchranné práce, napsala agentura Reuters.

Trump nařídil přejmenovat Ontarijské jezero na Americké jezero

Americký prezident Donald Trump podepsal výnos nařizující přejmenování Ontarijského jezera na Americké jezero, informují agentury AP a Reuters. Se změnou názvu jezera na hranici s Kanadou přišel v době vyhrocující se obchodní války se sousední zemí. Nový název bude závazný pro americké úřady, nikoli pro Kanadu, uvedla AP.

Írán a Katar jednaly o obnovení diplomatických vztahů s USA

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se včera v Teheránu setkal s katarským premiérem a ministrem zahraničí Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním ve snaze oživit diplomatická jednání mezi Íránem a Spojenými státy, v nichž Katar dlouhodobě působí jako klíčový zprostředkovatel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na katarské ministerstvo zahraničí. Klíčovým tématem rozhovorů byla také otázka Hormuzského průlivu.

V Petrohradu vybuchl automobil, na místě zahynul ruský důstojník

V Petrohradu dnes zahynul při výbuchu auta vysoce postavený ruský důstojník, jeho manželka byla těžce raněna, oznámil místní server Fontanka. Totožnost oběti úřady neupřesnily. Podle očitých svědků kolem desáté hodiny ráno explodovala ve voze nastražená nálož, když za volantem seděl podplukovník. Výbuch utrhl obětem nohy; voják zahynul na místě, jeho ženu převezli do nemocnice, kde bojují o její život, napsal portál. Podle Fontanky šlo o důstojníka letectva a protivzdušné obrany. Telegramový kanál 112 píše, že obětí se stal vojenský pilot.

Rusko zasáhlo nákupní středisko v Charkově, úřady hlásí jednu oběť a raněné

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných si vyžádal ruský útok na nákupní středisko v Charkově na východě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleh Syněhubov. Raněné po ruských útocích hlásí úřady dalších ukrajinských regionů, včetně hlavního města.

Světová zdravotnická organizace oznámila konec výskytu eboly v Ugandě

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila konec výskytu eboly v Ugandě. V zemi se nový případ nákazy neobjevil už 42 dní, což je mezinárodně uznávaná lhůta pro potvrzení konce přenosu viru. Ugandské úřady podle WHO zároveň pokračují v dohledu nad nemocí.

Zdravotní stav norského krále se zhoršil a je velmi vážný, oznámil palác

Zdravotní stav devětaosmdesátiletého norského krále Haralda V. se v nemocnici nadále zhoršil a jeho stav je nyní velmi vážný, oznámil podle agentur královský palác. Nejstarší evropský panovník je v péči lékařů už od minulého pondělí. Norský premiér Jonas Gahr Störe kvůli špatnému zdravotnímu stavu monarchy zrušil dnešní cestu do Německa, kde se měl setkat s kancléřem Friedrichem Merzem, oznámila později jeho kancelář.

Nvidia válcuje technologický trh. Zdvojnásobila tržby i zisk

Americký výrobce čipů Nvidia ve druhém čtvrtletí svého finančního roku 2026 více než zdvojnásobil tržby i čistý zisk. Tyto výsledky ukazují nezastavitelný boom umělé inteligence (AI), za jehož ukazatel je Nvidia považována.

USS Abraham Lincoln po 250 dnech na moři zamíří do Thajska

Letadlová loď USS Abraham Lincoln po náročném nasazení na Blízkém východě zakotví v Thajsku. Důvodem je odpočinek posádky před návratem na americkou základnu. Během zastávky se nebudou konat žádná vojenská cvičení.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama