Podnikatel čínského původu Justin Sun splnil svůj slib, že sní banán z uměleckého díla v hodnotě 6,2 milionu dolarů (148 milionu Kč), které minulý týden vydražil. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Justin Sun překonal nabídku šesti dalších zájemců a do newyorské aukční síně Sotheby’s si přišel pro nechvalně proslulé dílo Maurizia Cattelana Komediant z roku 2019. Dílo zachycuje banán přilepený ke zdi.
🍌 BREAKING: Justin Sun eats the $6.2M banana art he purchased. pic.twitter.com/3Qj1ANpTYX
— Cointelegraph (@Cointelegraph) November 29, 2024
Nyní Sun banán snědl během tiskové konference v Hongkongu, kde tento moment využil k vykreslení paralely mezi uměleckým dílem a kryptoměnou.
Banán se pravidelně vyměňuje před výstavami, přičemž pan Sun si zakoupil právo vystavit instalaci spolu s návodem, jak ovoce vyměnit. Dvakrát už byl sněden – poprvé performerem v roce 2019 a podruhé jihokorejským studentem v roce 2023. Ani jeden z nich za to však nezaplatil žádné peníze, natož 6,2 milionu dolarů.
„Jeho snědení na tiskové konferenci se také může stát součástí historie uměleckého díla,“ prohlásil výstřední miliardář. „Je mnohem lepší než jiné banány,“ dodal podle BBC.
Čtyřiatřicetiletý muž uvedl, že ho dílo zaujalo, a přiznal, že měl „hloupý dotaz“, zda banán není shnilý.
Umění jako NFT
Deník New York Times uvedl, že v den aukce minulý týden byl čerstvý banán zakoupen za 35 centů, načež se stal pravděpodobně jedním z nejdražších plodů na světě.
Každý účastník páteční akce dostal na památku banán a ruličku lepicí pásky. „Každý si může sníst svůj vlastní banán,“ řekl Sun.
Justin Sun provozuje blockchainovou síť Tron – službu, kde mohou uživatelé obchodovat s kryptoměnami. Kryptoměny jsou digitální měny, které fungují nezávisle na bankách a nabízejí potenciál velmi bezpečných decentralizovaných transakcí.
Sun přirovnal toto umělecké dílo a další podobná abstraktní díla k NFT. Tyto „nepeněžité tokeny“ jsou digitální umělecká díla, která nemají žádnou vlastní hodnotu, kromě té, kterou předepisují lidé. S NFT lze obchodovat na platformách, jako je ta Sunova.
V loňském roce byl obviněn americkou Komisí pro cenné papíry z nabízení a prodeje neregistrovaných tokenů. Miliardář obvinění odmítá a případ stále probíhá.
Tento týden Justin Sun zveřejnil, že investoval 30 milionů dolarů (asi 716 milionů korun) do kryptografického projektu, který podporuje nově zvolený americký prezident Donald Trump.
Jak píše The Guardian, umělecké dílo s přilepeným banánem se poprvé objevilo v roce 2019 na výstavě Art Basel v Miami Beach. Vyvolalo kontroverzi, zda něco takového ještě vůbec může být považováno za umění, což byl ostatně Cattelanův předem deklarovaný cíl.