Reklama
3.8 C
Czech
Úterý 24. března 2026
EkonomikaMezi společnostmi Apple a Epic Games padly v soudní síni poslední argumenty

Mezi společnostmi Apple a Epic Games padly v soudní síni poslední argumenty

Soudní proces mezi společnostmi Apple a Epic Games, která se proslavila hrou Fortnite, v pondělí skončil posledními argumenty obou stran. Nyní musí soud rozhodnout o tom, zda technologického giganta Apple odsoudí jako monopol. Nebo jestli uzná, že jeho App Store musí bojovat proti konkurenci, jakou jsou například herní konzole. Uvedl to server CNN. Soudkyně zprvu prozradila, že rozsudek bude až v srpnu, tedy v den výročí počátku konfliktu. Později ale dodala, že šlo o vtip.

Spor mezi oběma firmami začal ve chvíli, kdy se Epic Games pokusil obejít pravidla App Store. Herním developerům se totiž nelíbilo, že přichází o 30 procent výdělku z prodeje uvnitř aplikace. Peníze totiž výměnou za možnost na App Store vůbec působit putují do „peněženky“ Applu. Proto Epic Games tento systém obešla a uživatelům začala uvnitř aplikace nabízet vlastní možnosti platby. Tím si ale vysloužila z App Store vyhazov a zahájila tím téměř roční neshody. V květnu se tak proti sobě před soudem postavil výkonný ředitel Apple Tim Cook a šéf Epic Games Tim Sweeney.

Od loňského srpna, kdy Epic Games zažaloval Apple, protože mu zakázal vstup do svého virtuálního obchodu, vývojáři tvrdí, že si technologický gigant pěstuje monopol. Na trhu podle nich neexistuje rival, podobný App Store, se kterým by musela společnost soutěžit. Apple se však ohrazuje, že si výdělek musí vybojovat na trhu s herními konzolemi, kde digitální transakce uvnitř her rovněž fungují. „Problémem je, že Apple je jediným obchodem, kde si může uživatel aplikace na iPhonu pořídit,“ oponoval u soudu právník Epic Games Gary Bornstein.

Zda vyhraje Epic Games, nebo Apple jisté není. Ukažte mi precedent, tlačila na žalobce soudkyně

Argumenty obou stran se tak u soudu točily kolem toho, jak má vlastně trh okolo App Store fungovat. Zástupci Apple se hrozí toho, že by museli vlastní vybudované algoritmy a principy fungování mobilních aplikací otevřít konkurenci. Jednalo by se prý o „ubohou imitaci“ Androidu provozovaného Googlem. „Neusilujeme o to, aby iOS vypadal přesně jako Android,“ oponoval však obratem právník Epic Games. Herní vývojáři pak za podobné chování, jaké přisuzují Apple, zažalovali také Google, kvůli jeho obchodu Google Play.

Soudkyně Gonzalez Rogers se dále při procesu ptala právníka Epic Games, jaký podobný případ, rovněž zahrnující dvě soukromé firmy, by jmenoval. Tvrdila totiž, že její případný rozsudek nakloněný k pozici Epic Games by musel změnit samotný business model společnosti Apple. Právník herních vývojářů však odpovědět nedokázal a uznal, že soudkyně čelí „poněkud unikátní situaci“. Ta vyzývala ale i zástupce Apple, když se dotazovala, proč se výše provize, kterou společnost od aplikací vyžaduje, nezměnila.

„Pokud by existovala doopravdová soutěž, toto číslo by se muselo pohybovat,“ vysvětlila Rogers. Soudkyně pak ještě upozornila, že zákazníci jsou si pevně kontrolovaného prostředí Applu dobře vědomi, ale i tak si ho vybírají. Dodala rovněž, že ceny aplikací například na Google jsou těm v App Store dost podobné. Kdy bude rozsudek zveřejněný není dosud jasné, jelikož soudkyně o jeho zveřejněný vtipkovala, když uvedla, že ho vydá v srpnu.

Reklama

Doporučujeme

Vyšetřování srážky na LaGuardii přineslo nové detaily

Vyšetřování nedělní srážky letadla Air Canada Express s hasičským vozem na letišti LaGuardia přineslo další podrobnosti o tom, co se stalo těsně před nehodou. Při kolizi zemřeli dva piloti a desítky dalších lidí utrpěly zranění.

Izrael zasáhl v Libanonu další most, podle místního deníku chce region odříznout

Izraelská armáda se nadále snaží odříznout jižní část Libanonu v oblasti řeky Lítání od zbytku země, napsal deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izrael při leteckých útocích na Libanon dnes znovu cílil na jeden z klíčových mostů přes Lítání, který spojuje oblast Bint Džbajl a Nabatíja. Jeho zničení přerušilo spojení mezi těmito dvěma regiony. V noci na dnešek Izrael bombardoval údolí Bikáa a oblast Baalbek na východě země. V oblasti Súr na jihu izraelská armáda zabila dva lidi. Dnes pozdě večer izraelská armáda oznámila novou vlnu leteckých úderů na bejrútské předměstí Dahíja s tím, že cílí na proíránské hnutí Hizballáh.

Žháři v Londýně zapálili sanitky židovské dobrovolnické organizace

V londýnské čtvrti Golders Green došlo v pondělí brzy ráno ke žhářskému útoku, při němž útočníci zapálili sanitky patřící židovské dobrovolnické organizaci Hatzola. Incident policie vyšetřuje jako antisemitský zločin z nenávisti.

Nejistota kolem Hormuzského průlivu drží trhy v napětí

Napětí kolem Hormuzského průlivu znovu znervózňuje investory. Část trhu omezuje rizikové pozice a přesouvá peníze do hotovosti, jiní naopak sázejí na výrazné cenové výkyvy nebo čekají na pokles, po kterém by mohli levněji nakupovat.

Trump nařídil o pět dnů podmínečně odložit útoky na íránské elektrárny

Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany na dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Oznámil to na sociální síti Truth Social s tím, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě.

KOMENTÁŘ: Co stojí za výprodejem zlata? Panika na drahých kovech jde zdánlivě proti logice

Zlato v posledních dvou letech předvádělo na burze obdivuhodné výkony i ve chvílích, kdy to od něj nikdo nečekal. Jenže teď, když válka na Blízkém východě vytváří argumenty pro další růst, aktivum paradoxně padá. Investoři se mimo jiné zalekli postoje americké centrální banky.

Írán hrozí zaminováním Perského zálivu, pokud USA podniknou pozemní invazi

V případě americké pozemní invaze by Írán zaminoval Perský záliv a zaútočil na elektrárny v celém arabském regionu, pohrozila dnes podle agentury Reuters íránská rada obrany. Prohlášení vydala v době, kdy Washington vyhrožuje Teheránu okupací či blokádou íránského ostrova Charg a také útoky na íránské elektrárny, aby zemi donutil znovu otevřít Hormuzský průliv. Americký prezident Donald Trump dal Íránu 48hodinové ultimátum, které vyprší v noci.

Izrael znovu útočí na Teherán, po útoku na jihoíránský vysílač je hlášen mrtvý

Izraelská armáda noci na dnešek znovu útočila na hlavní město Íránu Teherán. Podle agentury AFP armáda oznámila rozsáhlou vlnu útoků proti "infrastruktuře režimu". Podle agentury Fars byly z Tehránu hlášeny výbuchy. Při útoku na jihoíránské město Bandar-Abbás podle agentury Tasnim zemřel jeden člověk z ostrahy místního rozhlasového a televizního vysílače. Rijád byl podle ministerstva obrany Saúdské Arábie dnes v noci terčem útoku dvou balistických raket, uvedla agentura AFP.

Ceny ropy dál rostou. Trhy se děsí další eskalace války s Íránem

Ceny ropy od konce týdne rostou, zatímco ceny zlata nadále klesají. Rozhodující bude pondělí, kdy vyprší lhůta stanovená americkým prezidentem Donaldem Trumpem pro Írán na zpřístupnění Hormuzského průlivu. Trhy berou hrozbu šéfa Bílého domu, že v případě neuposlechnutí požadavku zničí íránské elektrárny, vážně.

Ruský útok znovu poničil přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti

Ruský dronový útok v noci na dnešek poničil přístavní infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti, informuje na svém telegramovém účtu šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper. Škody jsou také na předměstí Oděsy. V ruské Leningradské oblasti v přístavu Primorsk v důsledku dronového útoku vznikl požár nádrže s palivem.

Tlak na Trumpa roste. Na Blízkém východě hrozí vážná eskalace

V pondělí vyprší Íránu lhůta na zpřístupnění Hormuzského průlivu. Pokud tak neučiní, americký prezident Donald Trump podle svých slov nařídí zničení jeho elektráren. Teherán naopak slíbil odvetu v podobě kompletního uzavření průlivu a likvidaci elektráren zemí Perského zálivu. Hrozí tak další eskalace.

Z opravené rampy na Bajkonuru vzlétla ruská raketa s nákladní lodí k ISS

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes úspěšně odstartovala ruská nosná raketa s vesmírnou nákladní lodí Progress, která se má 24. března připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos. Šlo o první start z opravené startovací rampy číslo 31, připomněly tiskové agentury.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama