6.3 C
Czech
Pátek 12. prosince 2025
ZprávyMexické úřady zatkly syna známého drogového bosse El Chapa. Město zachvátilo násilí

Mexické úřady zatkly syna známého drogového bosse El Chapa. Město zachvátilo násilí

Vůdce mexického drogového kartelu Ovidio Guzman, syn uvězněného krále Joaquína „El Chapa“ Guzmana, byl ve čtvrtek zatčen. To rozpoutalo násilnou reakci příslušníků gangu. Stříleli i na letadla. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Ministr obrany Luis Cresencio Sandoval na tiskové konferenci řekl, že bezpečnostní síly zajaly 32letého vysoce postaveného člena kartelu Sinaloa. K zatčení došlo tři roky poté, co pokus o jeho zadržení skončil pro vládu ponížením.

Ovidio Guzman je nyní zadržován v hlavním městě Mexico City, řekl Sandoval. Videa sdílená na sociálních sítích ukazují těžké noční boje v Culiacanu, hlavním městě ve státě Sinaloa na severu země. Oblohu osvětluje střelba z vrtulníku.

Městské letiště bylo terčem násilí, přičemž mexická letecká společnost Aeromexico uvedla, že jedno z jejích letadel bylo zasaženo střelbou před plánovaným letem do Mexico City.

Mexický federální úřad pro letectví uvedl, že se střílelo také na letadlo mexického letectva. Letiště v Culiacanu, stejně jako ve městech Sinaloa Mazatlan a Los Mochis, zůstanou zavřená, dokud nebude zajištěna bezpečnost, informovala agentura Reuters.

Zatčení těsně před návštěvou amerického prezidenta

Ovidio, který se stal klíčovou postavou kartelu od zatčení svého otce, byl krátce zadržen v roce 2019. Byl však opět rychle propuštěn, aby ukončil násilnou odplatu v Culiacanu ze strany jeho gangu. Incident byl pro vládu prezidenta Andrese Manuela Lopeze Obradora trapným neúspěchem.

Jeho poslední dopadení přichází před summitem severoamerických vůdců v Mexico City. Ten začíná příští týden a zúčastní se ho i americký prezident Joe Biden.

Jeden z mexických představitelů uvedl, že Guzmánovo zatčení se pravděpodobně ukáže jako vítaný doplněk k americko-mexické spolupráci v oblasti bezpečnosti před Bidenovou návštěvou. Spojené státy nabídly odměnu 5 milionů dolarů za informace vedoucí k zatčení nebo odsouzení Ovidia.

Americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že on a jeho bratr Joaquín v současné době dohlížejí na přibližně jedenáct metamfetaminových laboratoří ve státě Sinaloa, které produkují odhadem 1 300 až 2 200 kg drogy měsíčně.

Zatím není jasné, zda bude Ovidio vydán do Spojených států jako jeho otec, který si odpykává doživotní trest v nejbezpečnější federální věznici v USA v Coloradu.

Nárůst počtu úmrtí z předávkování ve Spojených státech, poháněný syntetickým opioidem fentanylem, vedl ke zvýšenému tlaku na Mexiko, aby bojovalo proti drogovým kartelům, jež jsou odpovědné za výrobu a přepravu této drogy.

Kartel Sinaloa je jednou z nejmocnějších světových organizací obchodujících s narkotiky.

Gang spustil vlnu násilí

Ve čtvrtek ráno se bezpečnostní síly pokoušely potlačit násilnou reakci členů kartelu na Ovidiovo zatčení. V ulicích byla vidět spálená vozidla a těžce ozbrojení strážci zákona hlídkovali v pickupech. „Pokračujeme v práci na kontrole situace,“ řekl Cristobal Castaneda, šéf veřejné bezpečnosti Sinaloa.

Místní vláda vyzvala lidi, aby nevycházeli, a uvedla, že školy a správní úřady byly kvůli násilí uzavřeny. Na ulicích vyrostly blokády. Mnoho obchodů bylo vyrabováno. Přestřelky mezi bezpečnostními silami a členy gangu pokračovaly až do čtvrtečního odpoledne.

„Žádáme občany Culiacanu, aby neopouštěli domov kvůli blokádám, které vznikly v různých částech města,“ napsal na Twitteru starosta Culiacan Juan de Dios Gamez.

Členové gangu také zaútočili na místní letiště. Dvě letadla byla zasažena střelbou – jedno při přípravě ke vzletu, uvádí server BBC. Na třech letištích ve státě Sinaloa bylo zrušeno více než 100 letů.

Trup letadla, které mělo letět z Culiacánu do Mexico City, zasáhla střelba, když se připravovalo ke vzletu, uvedla mexická letecká společnost Aeromexico. Podle společnosti nebyl nikdo zraněn.

Reklama

Doporučujeme

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.

Ruský útok na ukrajinský Pavlohrad zabil seniora, v Tveru dron zranil sedm lidí

Jeden senior přišel o život a další čtyři lidé utrpěli zranění při ruském dronovém útoku v Pavlohradu ležícím východně od ukrajinského Dnipra. Informoval o tom šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Vladyslav Hajvanenko na svém telegramovém účtu. Cílem rozsáhlého útoku bezpilotními stroji byla Oděsa a její okolí, oznámil dnes ráno šéf její správy Oleh Kiper. V ruském Tveru se sestřelený dron podle úřadů zřítil na výškový obytný dům a sedm lidí utrpělo zranění.

Chile v neděli zvolí prezidenta, favoritem je krajně pravicový politik Kast

Chilané si v neděli vyberou prezidenta, který v březnu vystřídá v nejvyšším úřadu levicového politika Gabriela Borice. Favoritem je podle průzkumů krajně pravicový právník José Antonio Kast, který se utká s Boricovou exministryní sociálních věcí Jeannette Jaraovou. Klíčové budou hlasy takzvané generace Z, asi třetina voličů je totiž mladší 30 let. Volební účast je letos po 13 letech opět až na výjimky povinná.

Stáhněte se, Rusko nezaútočí. Trump nabídl Ukrajině nepřijatelný kompromis

USA navrhly Ukrajině zřízení „svobodné ekonomické zóny“ v částech Doněcké oblasti, což znamená stažení ukrajinských sil, sdělil na brífinku novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj je to bez dostatečných bezpečnostních záruk nereálné.

Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,7 stupně

Severovýchod Japonska dnes zasáhlo další silné zemětřesení. Síla otřesu činila podle seismické agentury EMSC 6,7 stupně, stejný údaj uvedla i Japonská meteorologická služba. Japonský úřad také vydal varování před asi metrovými vlnami cunami, to ale po zhruba dvou hodinách zrušil. Japonské úřady podle agentury AP prozatím nezaznamenaly žádné hlášení o zraněných či vážných škodách. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v moři.

Thajský premiér rozpustil parlament, aby „vrátil moc lidu“

Thajsko míří k předčasným volbám. Premiér Anutin Čánvirakun oznámil rozpuštění parlamentu s tím, že „vrací moc lidem“. Jedná se o vyústění politických sporů v době ozbrojených střetů na hranici s Kambodžou.

Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu na ochranu oznamovatelů

Slovenský prezident Peter Pellegrini vrátil parlamentu zákon, který ruší úřad na ochranu oznamovatelů. Vládní koalice Roberta Fica ho prosadila navzdory kritice menšinové opozice, Evropské komise i generální prokuratury. Opozice mezitím požádala ústavní soud, aby normu přezkoumal a před začátkem roku pozastavil její účinnost.

Ledecká zazářila v tréninku ve Svatém Mořici, pro Gisin letěl vrtulník

Ester Ledecká obsadila druhé místo ve čtvrtečním tréninku na sjezd ve Svatém Mořici. Po většinu dne vedla, až Joana Hählen se startovním číslem 56 zajela trať o třináct setin rychleji. Trénink přerušil vážný pád Michelle Gisin, kvůli němuž museli pořadatelé zastavit program a povolat vrtulník.

Jak vybrat vánoční stromek s ohledem na životní prostředí

Každé Vánoce se znovu objeví stejná otázka: je ekologičtější živý nebo umělý stromek? Odpověď ale není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Oba typy stromků mají svou vlastní ekologickou stopu a záleží na tom, odkud pocházejí a jak s nimi naložíme po svátcích.

Stát Washington zasáhly záplavy, úřady vyzvaly 100.000 obyvatel k evakuaci

Západní oblast amerického státu Washington zasáhly záplavy v důsledku vydatných dešťů, úřady vyzvaly k evakuaci na 100.000 obyvatel. Povodně podle nich mohou být katastrofické a život ohrožující. Guvernér Washingtonu Bob Ferguson vyhlásil stav pohotovosti a ke stejnému kroku vyzval federální vládu s cílem uvolnit širší pomoc. Guvernér rovněž mobilizoval Národní gardu. Úřad státu pro krizové řízení varoval, že povodně hrozí na nejméně 26 říčních tocích. Informuje o tom stanice CNN.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama