Reklama

Měli byste běhat každý den?

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

I když víte, že běh je skvělé cvičení, možná si říkáte, jestli je každodenní běhání chytrý nápad. Zvažte všechny přínosy i rizika, než si slíbíte běhat každý den.

Běh klade vysoké nároky na vaše tělo, může vyvolat mikro záněty, které potřebují čas na uzdravení. Bez dostatečného odpočinku můžete nakonec svému tělu více ublížit než prospět.

Každodenní běh může snížit riziko některých nemocí. Ale také vést ke zranění a celkovému opotřebení nohou a kloubů, což ovlivňuje vaše celkové zdraví i výkon.

I když tato rizika je třeba brát v úvahu, existují lidé, kteří stále raději chodí alespoň na krátký běh každý den. A cítí, že z toho mají prospěch. Své tělo znáte nejlépe vy sami. Při nastavování běžeckého plánu a rozhodování, zda budete běhat každý den, zvažte pro a proti.

Panuje obecná shoda, že běžci potřebují alespoň jedenkrát týdně den volna na zotavení.

Důvody, proč běhat denně

Každodenní běh může mít své výhody. Studie ovšem ukazují, že se nutně nemusí jednat o dlouhé a náročné běhy! Stačí i 10 minut, abyste snížili rizika:

  • kardiovaskulárních onemocnění
  • rakoviny
  • infarktu či mrtvice
  • rozvoje neurologických onemocnění jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba

Výzkumníci také zjistili, že krátkodobější aerobní cvičení, jako je běh, může pomoci zpomalit stárnutí mozku. To znamená, že místo toho, abyste každý týden zaznamenávali spoustu kilometrů, byste mohli získat největší výhody tím, že budete zařazovat mnohem kratší a častější běhy.

Bylo zjištěno, že pouhé dvě a půl hodiny běhu týdně mají nejvyšší výhody z hlediska zlepšení celkového zdraví a prodloužení života. To představuje přibližně 30 minut běhu denně, pět dní v týdnu.

Důvody, proč zařadit dny odpočinku

Podle výzkumu Americké rady pro cvičení (ACE) počet dní odpočinku, který potřebujete, závisí na typu a délce vašeho tréninku.

I když můžete potřebovat jen jeden den na zotavení z běhu na 10 km, někdo jiný si dává delší čas. Rizika zranění v důsledku přetrénování jsou vysoká. Achillova tendinopatie, syndrom iliotibiálního pásma, plantární fasciitida a stresové zlomeniny jsou u běžců velmi časté. Poskytněte tělu dostatek času na zotavení se z delšího běhu a snížíte tak rizika zranění, která vás mohou odstavit na týden až měsíc nebo déle.

Dny odpočinku snižují množství kortizolu, takzvaného „stresového hormonu“, který může způsobit deprese, únavu, podrážděnost, problémy se spánkem a další zdravotní problémy, pokud úroveň fyzického stresu zůstane vysoká. Poskytnou vám také duševní odpočinek: snížíte riziko vyhoření a nudy při běhání.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

cvičení

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Znáte ty dny, kdy máte spoustu důvodů, proč zrovna dnes vynechat pravidelný trénink? Jsou to legitimní důvody, nebo jen výmluvy? Na co byste se měli zeptat sami sebe si přečtěte v článku.

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Rozhodnout se cvičit někdy v budoucnosti je snadné. Ve skutečnosti se často rozhodujete, když jste odpočatí, energičtí a motivovaní. Co se stane, když přijde čas to skutečně dodržet?
esenciální oleje

Využití esenciálních olejů mimo aromaterapii

Aromaterapie není jediným způsobem použití éterických olejů. Mnoho lidí používá esenciální oleje k provonění svých domovů nebo osvěžení prádla. Používají se také jako přírodní vůně v domácí kosmetice a vysoce kvalitních přírodních produktech.
Běh

Kdy a jak odpočívat při běžeckém tréninku

Pokud se rozhodnete, že zařadíte do běžeckého plánu dny odpočinku, je dalším krokem jejich strategické naplánování. Nejlepší dny pro odpočinek budou záviset na tom, jaký jste typ běžce, kdy obvykle běháte (a jak dlouho) a jestli trénujete na konkrétní událost.
Esenciální oleje

Co jsou esenciální oleje a jak fungují?

Esenciální oleje se často používají v aromaterapii. To je forma alternativní medicíny, která využívá výtažky z rostlin k podpoře zdraví a pohody.

Oblíbené cross-trainingové aktivity pro běžce

Křížový trénink je skvělým doplňkem vašeho běžeckého programu. Existuje mnoho možností, co cvičit. Vyberte si podle dostupnosti či preferencí.
Reklama
Reklama
Reklama