7.4 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Soudkyně v Illinois vyloučila Trumpa z republikánských primárek

Soud v americkém státě Illinois vyloučil kandidáta do Bílého domu za republikány Donalda Trumpa z primárek. Verdikt je pozastaven do pátku, aby soud umožnil odvolání. K podobným rozhodnutím dříve došly i soudy ve státech Colorado a Maine kvůli Trumpově zapojení do útoku na Kapitol. Těmito případy se nicméně hodlá zabývat Nejvyšší soud USA.

Do Kyjeva na výročí dorazili von der Leyenová, Meloniová, De Croo a Trudeau

Do Kyjeva dnes dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, italská premiérka Giorgia Meloniová a ministerští předsedové Belgie a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau, aby vyjádřili solidaritu Ukrajině při příležitosti druhého výročí ruské invaze, která zemi stála desítky tisíc životů a zpustošila ukrajinskou ekonomiku. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na italskou vládu, podle níž vrcholní politici přes noc cestovali vlakem z Polska.

Matka se ke mně nikdy nechovala dobře. Teď se mám o ni starat. Jak se zachovat?

Sledujte nás na sítích

Bez váhání pomáhat? Nebo rodičům, kteří svému dítěti ublížili, ve stáří oplácet stejnou mincí? Rozhořela se diskuze.

Velké dilema, které řeší mnoho z nás. Ač je to kruté, ne vždy platí, že rodiče milují své děti a dávají jim lásku najevo. Pohlazení, podpora… Místo toho kritika a tresty. Potomci takovýchto rodičů si z dětství často odnášejí traumata a nejrůznější bloky na celý život. Předně hapruje vztah „dítěte“ k samotnému rodiči. Ve chvíli, kdy ale tito otcové a matky zestárnou, onemocní a potřebují péči svých blízkých, se na minulost nikdo neptá.

Vaše pomoc je očekávána automaticky. Jste jejich dera/syn. A pokud ji neposkytnete, jste odsouzeníhodné hyeny. Úcta ke stáří, cti otce svého a matku svou. Je to ale opravdu tak jednoduché? Má tato problematika skutečně jen jedno jediné přijatelné řešení – zapomenout na vše špatné a pokorně se tvářit jakoby nic? „Vždyť je to moje matka/otec a postarat se o ně je moje povinnost.“

„Budete se muset přemoct“

„Vše nechte za dveřmi jejího bytu. Není podstatné, co vám jako dítěti dělala, ona je dnes již stará, vy dospělá, takže toto téma je irelevantní. Jestli vám nepomohla roky trvající psychologická sezení, s vaší matkou tuto kapitolu nevyřešíte tím spíš. Staří lidé už neposlouchají nic jiného než sami sebe. Obávám se, že se ve jménu lidskosti budete muset přemoct,“ zní v „odborné“ odpovědi poradny Proženy.cz.

Šlo o dotaz ženy, která se děsí, že se bude muset starat o svou stárnoucí matku. Dle jejích slov nikdy nebyla dobrá máma a kvůli špatnému dětství žena dodnes chodí na terapie. Fyzicky k ní má prý doslova odpor. Mnozí, kteří zažili něco podobného na vlastní kůži, takto jednoznačné řešení nevidí.

„‘Není podstatné, co vám jako dítěti dělala, ona je dnes již stará, vy dospělá, takže toto téma je irelevantní.‘ – To jako vážně?!!! Za těchto okolností by milá maminka-nemaminka šupajdila do domova a mohla by být ráda, že ho zaplatím. Závidím lidem hodné a milující rodiče – o takové je radost se na jejich stará kolena starat. Jinak ale…bohužel,“ rozčílila se v diskuzi pod článkem Věra N.

Foto: Pexels

„Téma, které se mi časem stane také noční můrou. Já a sestra jsme byly na obtíž. Láska, cit, objetí, zájem o děti, jejich touhy a přání, nikdy jsem nic takového nepocítila. Otec se o mne nestaral v podstatě vůbec. Nyní se matka dostává do věku, kdy bude potřebovat mou pomoc a já mám blok. Sakra velký. A ani věta typu ‚cti otce svého a matku svou‘ mi v tom jaksi nepomáhá. Nedokážu to. Max jí občas něco nakoupit, poklidit a rychle pryč. Určitě si ji k sobě domů nevezmu, nejvýš zařídím domov důchodců a občas tam zajdu. Tvrdé? Proč? Místo hezkého dětství, co měli moji kamarádi, já měla nezájem, lhostejnost a pocit, že jsem na obtíž. Jak jsem byla ráda, že v 18 jsem si už zařídila pronájem a svůj život,“ vyjádřila se k tomu Helena N.

„Naprosto rozumím. Mně matka zničila dětství a teď se dožaduje péče s tím, že má na ni nárok. Když měla možnost se alespoň formálně omluvit, shrnula to slovy JE TO PRYČ, ZAPOMEŇME NA TO,“ napsala v diskuzi Andreas L.

„Stáří není zásluha“

„Jedno staré přísloví říká, ‚jak si kdo ustele, tak si lehne‘. Všeobecně úcta ke stáří je podle mě hloupost. Stáří není zásluha. Zestárne i největší gauner. Člověk má mít úctu k člověku – ne podle věku, ale podle skutků a života, jaký žije,“ míní Petr S. „Zlého člověka si přece nemůžu vážit jenom proto, že je starý. Dobré i nedobré skutky se sčítají, a podle toho si lidé zaslouží buď úctu nebo opovržení. Je mnoho lidí, co si ve dvaceti letech zaslouží větší úctu než druhý v osmdesáti. Protože většina lidí je slušných, tak ke starým lidem automaticky přistupuje s úctou. Na mě ale takové to křesťanské milosrdenství – když se někdo v sedmdesáti vyzpovídá a lituje všeho špatného, co druhým udělal – nezabírá,“ dodává pisatel.

Otázka vlastního pocitu

Jak se tedy zachovat správně? To si musí každý zodpovědět sám. Je tu totiž i otázka našeho vnitřního pocitu. Rozum vám možná říká, že ten dotyčný si „nic nezaslouží“. Ani ve chvíli, kdy necháme onoho člověka napospas osudu, ale nemusíme dosáhnout vlastního klidu.

Ať nám ta osoba udělala cokoli, může nás začít hlodat jakýsi špatný pocit ze sebe samého. Vlastně zjistíme, že jedinou možností je, pomoci. Jak říká pisatelka v příspěvku níže: Ne „kvůli němu“, ale kvůli sobě. Míru v duši. Vaše karma zůstane čistá a s klidným srdcem si můžete říct, že jste udělali, co jste mohli. Až jednou ten člověk odejde navždy, nehrozí, že by vaši hlavu tížily výčitky. A to je docela fajn, ne?

K podobnému závěru došla i paní Jana K.:

„Velmi to chápu. Jelikož jsem od otce nikdy necítila nějakou lásku, spíš jsem žila celý život s tím, že mě neměl a nemá rád. Bylo zpočátku těžké mu v rámci péče nějakou lásku vracet. Postarat se fyzicky, to ano, ale jak jsou staří lidé jako děti, potřebují jako děti dotyk, objetí, city. Když to od nich nedostáváte, je strašně těžké jim to pak dát. Ale prostě nějak jsem věděla, že to musím zvládnout.

Foto: Pexels

Ne kvůli němu, ale kvůli sobě, taky kvůli vlastním dětem. Podařilo se mi to, ani nevím jak. Ale co vím, je, že mě to ve finále obohatilo a mělo to pro mě velký životní dosah. Protože mi došlo, že jednou to budu potřebovat také, a to bylo hnacím motorem pro překonání těch negací,“ popsala svůj příběh.

Ještě těžším kalibrem je zpověď paní Zdeny H. (Také rodičům odpustila.):

„Já jsem se narodila jako druhé, již neplánované dítě. Matka se mnou zvažovala i potrat a často mi v životě předhazovala, že jsem už vlastně neměla být. Také hlavně proto, že jí nejsem podobná. Jsem víc po ženách z tátovy rodiny, které maminka jaksi nemusela… Máma milovala hlavně moji starší sestru – svou prvorozenou princeznu, která byla přece tolik ‚po ní‘! Často říkala, že měla zůstat jen u jednoho (prvního) dítěte. Ani táta mě nebral. Přál si jako druhé dítě syna. Byla jsem od narození zkrátka na druhé koleji a citově strádala,“ rozvyprávěla se v diskuzi. Vyústění to má překvapivé.

Zrození lásky a uznání

„Nyní, v matčině stáří, jsem to jenom já, kdo se o ni stará. Sestra se jí štítí a stydí se za ní, že je stará, hluchá a má již stařeckou demenci. Maminka se na mě dnes doslova věší. Jsem prý víc empatická a soucitná než sestra a ochotná jí pomáhat a postarat se. Mně je starého nemocného člověka prostě líto a nedokázala bych ho jen tak odkopnout jako preferovaná sestřička. Tak to nakonec dopadlo tak, že odstrkovaná holka je mamince na stará kolena dobrá…“

Co říci závěrem? Není žádné „špatně“ ani „správně“. Jednejme tak, aby NÁM bylo dobře. Na srdci, na duši, v našem svědomí.

Vybrali jsme pro vás

Hlavní koncentrační tábor v KLDR procházel od začátku pandemie renovacemi

Hlavní koncentrační tábor v Severní Koreji známý jako Kwa-li-so 25, kde dozorci brutálním způsobem popravují vězně, se od vypuknutí pandemie rozrůstá o nové stavby a zlepšuje své zabezpečení. Panují obavy, že Pchjongjang očekává přísun nových vězňů.

Ideální místo na dovolenou bez stresu leží jen hodinu vlakem od Londýna

Londýn je oblíbenou turistickou destinací nabízející vzrušení a spoustu zážitků. Jedná se však o velmi rušné a hlučné město. Hodinu vlakem z britské metropole přitom leží nenápadné městečko, kam lze v případě vyčerpání a stresu uniknout. Podle nového průzkumu je nejlepším britským městem pro život díky zaměření na zdravý životní styl a klidné atmosféře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusové na pohřbu Navalného byli dojatí, ale ne odevzdaní, řekl český diplomat

Na dnešním pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného panovala atmosféra smutku, dojetí, přítomní lidé ale nebyli odevzdaní, řekl ČTK současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Ten se pohřbu na Borisovském hřbitově na jihovýchodním okraji ruské metropole zúčastnil spolu s několika málo dalšími představiteli zastupitelských úřadů. Podle Čisteckého rozsah bezpečnostních opatření kolem hřbitova potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů.

Navalnyj byl pochován v Moskvě, uvedli jeho spolupracovníci

Významný kritik Kremlu a ruský opozičník Alexej Navalnyj byl dnes pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě. Na telegramu to uvedl politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Elon Musk podal žalobu na OpenAI a generálního ředitele Sama Altmana

Elon Musk, multimiliardář a zakladatel společností Tesla a SpaceX, podal žalobu na společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí. V žalobě se uvádí, že společnost upřednostnila zisk před svým původním posláním vyvíjet umělou inteligenci pro veřejné blaho. Musk, který OpenAI spoluzaložil, žaluje také generálního ředitele společnosti Sama Altmana a obviňuje ho z porušení smlouvy, protože nedodržel závazek společnosti pečlivě rozvíjet umělou inteligenci a zpřístupnit tuto technologii široké veřejnosti.

Millie Bobby Brown prozradila, jak ji Jake Bongiovi žádal o ruku. Prsten málem hned ztratila

Millie Bobby Brown se ve čtvrtek svěřila, jak ji partner Jake Bongiovi požádal o ruku během potápění. Dvacetiletá herečka, která je zasnoubená se synem Jona Bon Joviho od loňského dubna, poutavý příběh odvyprávěla ve čtvrteční epizodě talk show Jimmyho Fallona.

Indická ekonomika raketově roste, nezastavila ji pandemie ani klimatické změny

Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc.

DOPORUČUJEME

Hlavní koncentrační tábor v KLDR procházel od začátku pandemie renovacemi

Hlavní koncentrační tábor v Severní Koreji známý jako Kwa-li-so 25, kde dozorci brutálním způsobem popravují vězně, se od vypuknutí pandemie rozrůstá o nové stavby a zlepšuje své zabezpečení. Panují obavy, že Pchjongjang očekává přísun nových vězňů.

Ideální místo na dovolenou bez stresu leží jen hodinu vlakem od Londýna

Londýn je oblíbenou turistickou destinací nabízející vzrušení a spoustu zážitků. Jedná se však o velmi rušné a hlučné město. Hodinu vlakem z britské metropole přitom leží nenápadné městečko, kam lze v případě vyčerpání a stresu uniknout. Podle nového průzkumu je nejlepším britským městem pro život díky zaměření na zdravý životní styl a klidné atmosféře.

Bývalá pracovnice obvinila Gucci z diskriminace na základě věku a duševního zdraví

Žena, která tvrdí, že pro Gucci prodala výrobky za téměř 50 milionů dolarů, obviňuje módní značku, že ji nutila pracovat nepřetržitě a snášet diskriminační poznámky o jejím věku a duševním zdraví, než byla propuštěna za to, že si oficiálně stěžovala na své pracovní podmínky.

Jaké lidi k sobě přitahujete podle descendentu. Váš ideální protějšek

Důkaz, jak mocné jsou hvězdy! Magický bod mezi planetami určuje, jaký člověk se ke každému z nás hodí. Descendent, který nám vychází podle ascendentu, přiřadí protějšek dokonale padnoucí k naší osobě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusové na pohřbu Navalného byli dojatí, ale ne odevzdaní, řekl český diplomat

Na dnešním pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného panovala atmosféra smutku, dojetí, přítomní lidé ale nebyli odevzdaní, řekl ČTK současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Ten se pohřbu na Borisovském hřbitově na jihovýchodním okraji ruské metropole zúčastnil spolu s několika málo dalšími představiteli zastupitelských úřadů. Podle Čisteckého rozsah bezpečnostních opatření kolem hřbitova potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů.

Navalnyj byl pochován v Moskvě, uvedli jeho spolupracovníci

Významný kritik Kremlu a ruský opozičník Alexej Navalnyj byl dnes pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě. Na telegramu to uvedl politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Elon Musk podal žalobu na OpenAI a generálního ředitele Sama Altmana

Elon Musk, multimiliardář a zakladatel společností Tesla a SpaceX, podal žalobu na společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí. V žalobě se uvádí, že společnost upřednostnila zisk před svým původním posláním vyvíjet umělou inteligenci pro veřejné blaho. Musk, který OpenAI spoluzaložil, žaluje také generálního ředitele společnosti Sama Altmana a obviňuje ho z porušení smlouvy, protože nedodržel závazek společnosti pečlivě rozvíjet umělou inteligenci a zpřístupnit tuto technologii široké veřejnosti.

Millie Bobby Brown prozradila, jak ji Jake Bongiovi žádal o ruku. Prsten málem hned ztratila

Millie Bobby Brown se ve čtvrtek svěřila, jak ji partner Jake Bongiovi požádal o ruku během potápění. Dvacetiletá herečka, která je zasnoubená se synem Jona Bon Joviho od loňského dubna, poutavý příběh odvyprávěla ve čtvrteční epizodě talk show Jimmyho Fallona.

Indická ekonomika raketově roste, nezastavila ji pandemie ani klimatické změny

Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc.

Střelec, údajně voják bundeswehru, zabil na severu Německa čtyři lidi

Střelec, kterým byl podle médií pravděpodobně voják bundeswehru, zabil v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa čtyři lidi, včetně jednoho dítěte. Podezřelý se vzdal úřadům, informovaly dnes státní zastupitelství v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Biden i Trump navštívili hranici s Mexikem a navzájem se obvinili z migrační krize

Americký prezident Joe Biden a jeho soupeř v listopadových volbách Donald Trump ve čtvrtek dorazili na americko-mexickou hranici. Jejich návštěvy se pozoruhodně podobaly. Oba se přitom vzájemně obvinili z nefunkčního imigračního systému a tvrdili, že právě oni jsou schopni tento problém, který rezonuje americkou společností, vyřešit.

Policisté postavili ohrazení u kostela, kde má být rozloučení s Navalným

Ruští policisté postavili ohrazení na cestě od stanice moskevského metra ke kostelu, kde se má dnes konat poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným, který v únoru zemřel ve vězení. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino už také přijíždějí vozy pro přepravu zatčených, píše server Mediazona.