menu

31.3 C
Czech
Středa 2. července 2025

Thajsko se rozhodlo zrušit dekriminalizaci marihuany, prodej bude jen na předpis

Thajská vláda dnes oznámila, že se chystá zrušit legalizaci marihuany pro rekreační účely. K tomuto kroku přistoupila tři roky po schválení zákona, který dekriminalizoval užívání konopí. Tento zákon byl jediný svého druhu v Asii, informovala agentura AFP.

Ukrajinské drony poničily ruské sklady paliva i radary na Krymu, tvrdí rozvědka

Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR zapálily sklady raketového paliva v Brjansku na západě Ruska a zničily radiolokátory a odpalovací zařízení raket ruského systému protivzdušné obrany S-400 na okupovaném Krymu, uvedla ukrajinská média s odvoláním na své zdroje v HUR i záběry, zveřejněné ukrajinskou rozvědkou.

Matka se ke mně nikdy nechovala dobře. Teď se mám o ni starat. Jak se zachovat?

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Bez váhání pomáhat? Nebo rodičům, kteří svému dítěti ublížili, ve stáří oplácet stejnou mincí? Rozhořela se diskuze.

Velké dilema, které řeší mnoho z nás. Ač je to kruté, ne vždy platí, že rodiče milují své děti a dávají jim lásku najevo. Pohlazení, podpora… Místo toho kritika a tresty. Potomci takovýchto rodičů si z dětství často odnášejí traumata a nejrůznější bloky na celý život. Předně hapruje vztah „dítěte“ k samotnému rodiči. Ve chvíli, kdy ale tito otcové a matky zestárnou, onemocní a potřebují péči svých blízkých, se na minulost nikdo neptá.

Vaše pomoc je očekávána automaticky. Jste jejich dera/syn. A pokud ji neposkytnete, jste odsouzeníhodné hyeny. Úcta ke stáří, cti otce svého a matku svou. Je to ale opravdu tak jednoduché? Má tato problematika skutečně jen jedno jediné přijatelné řešení – zapomenout na vše špatné a pokorně se tvářit jakoby nic? „Vždyť je to moje matka/otec a postarat se o ně je moje povinnost.“

„Budete se muset přemoct“

„Vše nechte za dveřmi jejího bytu. Není podstatné, co vám jako dítěti dělala, ona je dnes již stará, vy dospělá, takže toto téma je irelevantní. Jestli vám nepomohla roky trvající psychologická sezení, s vaší matkou tuto kapitolu nevyřešíte tím spíš. Staří lidé už neposlouchají nic jiného než sami sebe. Obávám se, že se ve jménu lidskosti budete muset přemoct,“ zní v „odborné“ odpovědi poradny Proženy.cz.

Šlo o dotaz ženy, která se děsí, že se bude muset starat o svou stárnoucí matku. Dle jejích slov nikdy nebyla dobrá máma a kvůli špatnému dětství žena dodnes chodí na terapie. Fyzicky k ní má prý doslova odpor. Mnozí, kteří zažili něco podobného na vlastní kůži, takto jednoznačné řešení nevidí.

„‘Není podstatné, co vám jako dítěti dělala, ona je dnes již stará, vy dospělá, takže toto téma je irelevantní.‘ – To jako vážně?!!! Za těchto okolností by milá maminka-nemaminka šupajdila do domova a mohla by být ráda, že ho zaplatím. Závidím lidem hodné a milující rodiče – o takové je radost se na jejich stará kolena starat. Jinak ale…bohužel,“ rozčílila se v diskuzi pod článkem Věra N.

Foto: Pexels

„Téma, které se mi časem stane také noční můrou. Já a sestra jsme byly na obtíž. Láska, cit, objetí, zájem o děti, jejich touhy a přání, nikdy jsem nic takového nepocítila. Otec se o mne nestaral v podstatě vůbec. Nyní se matka dostává do věku, kdy bude potřebovat mou pomoc a já mám blok. Sakra velký. A ani věta typu ‚cti otce svého a matku svou‘ mi v tom jaksi nepomáhá. Nedokážu to. Max jí občas něco nakoupit, poklidit a rychle pryč. Určitě si ji k sobě domů nevezmu, nejvýš zařídím domov důchodců a občas tam zajdu. Tvrdé? Proč? Místo hezkého dětství, co měli moji kamarádi, já měla nezájem, lhostejnost a pocit, že jsem na obtíž. Jak jsem byla ráda, že v 18 jsem si už zařídila pronájem a svůj život,“ vyjádřila se k tomu Helena N.

„Naprosto rozumím. Mně matka zničila dětství a teď se dožaduje péče s tím, že má na ni nárok. Když měla možnost se alespoň formálně omluvit, shrnula to slovy JE TO PRYČ, ZAPOMEŇME NA TO,“ napsala v diskuzi Andreas L.

„Stáří není zásluha“

„Jedno staré přísloví říká, ‚jak si kdo ustele, tak si lehne‘. Všeobecně úcta ke stáří je podle mě hloupost. Stáří není zásluha. Zestárne i největší gauner. Člověk má mít úctu k člověku – ne podle věku, ale podle skutků a života, jaký žije,“ míní Petr S. „Zlého člověka si přece nemůžu vážit jenom proto, že je starý. Dobré i nedobré skutky se sčítají, a podle toho si lidé zaslouží buď úctu nebo opovržení. Je mnoho lidí, co si ve dvaceti letech zaslouží větší úctu než druhý v osmdesáti. Protože většina lidí je slušných, tak ke starým lidem automaticky přistupuje s úctou. Na mě ale takové to křesťanské milosrdenství – když se někdo v sedmdesáti vyzpovídá a lituje všeho špatného, co druhým udělal – nezabírá,“ dodává pisatel.

Otázka vlastního pocitu

Jak se tedy zachovat správně? To si musí každý zodpovědět sám. Je tu totiž i otázka našeho vnitřního pocitu. Rozum vám možná říká, že ten dotyčný si „nic nezaslouží“. Ani ve chvíli, kdy necháme onoho člověka napospas osudu, ale nemusíme dosáhnout vlastního klidu.

Ať nám ta osoba udělala cokoli, může nás začít hlodat jakýsi špatný pocit ze sebe samého. Vlastně zjistíme, že jedinou možností je, pomoci. Jak říká pisatelka v příspěvku níže: Ne „kvůli němu“, ale kvůli sobě. Míru v duši. Vaše karma zůstane čistá a s klidným srdcem si můžete říct, že jste udělali, co jste mohli. Až jednou ten člověk odejde navždy, nehrozí, že by vaši hlavu tížily výčitky. A to je docela fajn, ne?

K podobnému závěru došla i paní Jana K.:

„Velmi to chápu. Jelikož jsem od otce nikdy necítila nějakou lásku, spíš jsem žila celý život s tím, že mě neměl a nemá rád. Bylo zpočátku těžké mu v rámci péče nějakou lásku vracet. Postarat se fyzicky, to ano, ale jak jsou staří lidé jako děti, potřebují jako děti dotyk, objetí, city. Když to od nich nedostáváte, je strašně těžké jim to pak dát. Ale prostě nějak jsem věděla, že to musím zvládnout.

Foto: Pexels

Ne kvůli němu, ale kvůli sobě, taky kvůli vlastním dětem. Podařilo se mi to, ani nevím jak. Ale co vím, je, že mě to ve finále obohatilo a mělo to pro mě velký životní dosah. Protože mi došlo, že jednou to budu potřebovat také, a to bylo hnacím motorem pro překonání těch negací,“ popsala svůj příběh.

Ještě těžším kalibrem je zpověď paní Zdeny H. (Také rodičům odpustila.):

„Já jsem se narodila jako druhé, již neplánované dítě. Matka se mnou zvažovala i potrat a často mi v životě předhazovala, že jsem už vlastně neměla být. Také hlavně proto, že jí nejsem podobná. Jsem víc po ženách z tátovy rodiny, které maminka jaksi nemusela… Máma milovala hlavně moji starší sestru – svou prvorozenou princeznu, která byla přece tolik ‚po ní‘! Často říkala, že měla zůstat jen u jednoho (prvního) dítěte. Ani táta mě nebral. Přál si jako druhé dítě syna. Byla jsem od narození zkrátka na druhé koleji a citově strádala,“ rozvyprávěla se v diskuzi. Vyústění to má překvapivé.

Zrození lásky a uznání

„Nyní, v matčině stáří, jsem to jenom já, kdo se o ni stará. Sestra se jí štítí a stydí se za ní, že je stará, hluchá a má již stařeckou demenci. Maminka se na mě dnes doslova věší. Jsem prý víc empatická a soucitná než sestra a ochotná jí pomáhat a postarat se. Mně je starého nemocného člověka prostě líto a nedokázala bych ho jen tak odkopnout jako preferovaná sestřička. Tak to nakonec dopadlo tak, že odstrkovaná holka je mamince na stará kolena dobrá…“

Co říci závěrem? Není žádné „špatně“ ani „správně“. Jednejme tak, aby NÁM bylo dobře. Na srdci, na duši, v našem svědomí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Březnový požár u letiště Heathrow způsobilo selhání při údržbě rozvodny

Požár, kvůli kterému bylo letos v březnu uzavřeno londýnské letiště Heathrow a na místě uvízly tisíce cestujících, způsobilo selhání společnosti National Grid při údržbě rozvodny elektřiny. Uvedla to dnes oficiální zpráva. Britský energetický regulační úřad Ofgem na základě zprávy zahájil okamžitě vyšetřování správce sítě.

Íránský prezident uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s MAAE

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), informovala íránská státní média. Rozhodnutí Teheránu pozastavit s MAAE spolupráci předcházely izraelské a americké útoky na íránské jaderné provozy.

Verstappen údajně kývl na Mercedes

Max Verstappen zřejmě souhlasil s přestupem do Mercedesu. Informace přinesla italská mutace televize Sky Sports, podle které měl čtyřnásobný mistr světa přijmout nabídku šéfa týmu Tota Wolffa. Přesto zatím není nic jisté.

Případ Diddy: Porota rozhodla o části obvinění. U toho nejzávažnějšího se zatím neshodla

Porota v případu hudebního producenta a rapera Seana „Diddyho“ Combse dospěla k verdiktu ve čtyřech z pěti bodů obžaloby. Rozhodla o dvou obviněních z obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování a dvou týkajících se přepravy osob za účelem prostituce. U nejzávažnějšího bodu, kterým je spiknutí za účelem vydírání, však zůstala rozdělená a k jednoznačnému závěru nedospěla.

Kvitová se na Wimbledonu rozloučila s kariérou

Petra Kvitová odehrála poslední wimbledonský zápas. Ve 35 letech končí kariéru, která jí vynesla dvě grandslamové trofeje, status tenisové ikony a respekt po celém světě. Symbolicky se rozloučila tam, kde zažila největší triumfy.

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Polský nejvyšší soud dnes potvrdil výsledky letošních prezidentských voleb, v nichž zvítězil konzervativní historik podporovaný opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS) Karol Nawrocki. Funkce se ujme 6. srpna. O platnosti hlasování rozhodovalo 18 soudců z komory nejvyššího soudu, vytvořené za vlády PiS. Legitimitu této komory a jejích soudců zpochybňuje současná vláda premiéra Donalda Tuska, napsala polská média.

USA zastavily dodávky klíčových zbraní na Ukrajinu, zásoby se tenčí

Americké ministerstvo obrany zastavilo po revizi zásob dodávky některých klíčových zbraní na Ukrajinu. Týká se to dělostřelecké munice, protileteckých střel a přesné munice. Kyjev od USA neobdrží ani požadované střely do systémů protivzdušné obrany Patriot. To však neznamená, že americká pomoc skončila, upozornil náměstek ministra obrany Elbridge Colby, jenž za rozhodnutím stojí.
Reklama

DOPORUČUJEME

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

Jak přežít vlnu veder a nezbláznit se

Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Když teploty šplhají nad 40 stupňů Celsia, každodenní fungování se mění v boj o přežití. S několika jednoduchými triky však můžete svůj domov i tělo udržet v relativní pohodě.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Březnový požár u letiště Heathrow způsobilo selhání při údržbě rozvodny

Požár, kvůli kterému bylo letos v březnu uzavřeno londýnské letiště Heathrow a na místě uvízly tisíce cestujících, způsobilo selhání společnosti National Grid při údržbě rozvodny elektřiny. Uvedla to dnes oficiální zpráva. Britský energetický regulační úřad Ofgem na základě zprávy zahájil okamžitě vyšetřování správce sítě.

Íránský prezident uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s MAAE

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), informovala íránská státní média. Rozhodnutí Teheránu pozastavit s MAAE spolupráci předcházely izraelské a americké útoky na íránské jaderné provozy.

Verstappen údajně kývl na Mercedes

Max Verstappen zřejmě souhlasil s přestupem do Mercedesu. Informace přinesla italská mutace televize Sky Sports, podle které měl čtyřnásobný mistr světa přijmout nabídku šéfa týmu Tota Wolffa. Přesto zatím není nic jisté.

Případ Diddy: Porota rozhodla o části obvinění. U toho nejzávažnějšího se zatím neshodla

Porota v případu hudebního producenta a rapera Seana „Diddyho“ Combse dospěla k verdiktu ve čtyřech z pěti bodů obžaloby. Rozhodla o dvou obviněních z obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování a dvou týkajících se přepravy osob za účelem prostituce. U nejzávažnějšího bodu, kterým je spiknutí za účelem vydírání, však zůstala rozdělená a k jednoznačnému závěru nedospěla.

Kvitová se na Wimbledonu rozloučila s kariérou

Petra Kvitová odehrála poslední wimbledonský zápas. Ve 35 letech končí kariéru, která jí vynesla dvě grandslamové trofeje, status tenisové ikony a respekt po celém světě. Symbolicky se rozloučila tam, kde zažila největší triumfy.

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Polský nejvyšší soud dnes potvrdil výsledky letošních prezidentských voleb, v nichž zvítězil konzervativní historik podporovaný opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS) Karol Nawrocki. Funkce se ujme 6. srpna. O platnosti hlasování rozhodovalo 18 soudců z komory nejvyššího soudu, vytvořené za vlády PiS. Legitimitu této komory a jejích soudců zpochybňuje současná vláda premiéra Donalda Tuska, napsala polská média.

USA zastavily dodávky klíčových zbraní na Ukrajinu, zásoby se tenčí

Americké ministerstvo obrany zastavilo po revizi zásob dodávky některých klíčových zbraní na Ukrajinu. Týká se to dělostřelecké munice, protileteckých střel a přesné munice. Kyjev od USA neobdrží ani požadované střely do systémů protivzdušné obrany Patriot. To však neznamená, že americká pomoc skončila, upozornil náměstek ministra obrany Elbridge Colby, jenž za rozhodnutím stojí.

Dalajlama oznámil, že instituce tibetského duchovního vůdce bude pokračovat

Staletí stará tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Dnes to oznámil dalajlama, který tak podle agentury AP ukončil spekulace, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Dalajlama, který žije od konce 50. let v exilu, dával v minulosti najevo, že by s jeho smrtí mohla tato funkce skončit. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena či člověk narozený mimo Tibet. Peking dnes uvedl, že výběr nového dalajlamy bude podléhat jeho souhlasu.

Trumpův „krásný“ zákon prošel Senátem, Musk kvůli tomu vyhrožoval Kongresu

Americkým Senátem podle webu Euronews a agentury AP prošel „velký, krásný zákon“ (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa v nerozhodném hlasování. Trojice republikánských senátorů se totiž nakonec obrátila proti jeho návrhu. Patovou situaci zvrátil až viceprezident J. D. Vance. Pozměněná verze se teď vrací zpět do Sněmovny reprezentantů.

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Izrael souhlasil s podmínkami nezbytnými k uzavření 60denního příměří s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy, konečný návrh předloží Katar a Egypt. V noci na dnešek to na své sociální síti Truth Social napsal americký prezident Donald Trump. Ten zároveň vyzval Hamás, aby dohodu přijal, a varoval, že pokud tak neučiní, vše bude jen horší.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás