V městečku Bajmak, ležícím asi 1400 kilometrů na východ od Moskvy, vypukly masové protesty. Tisíce lidí se shromáždily před budovou soudu, kde byl právě odsouzen aktivista kritizující těžbu zlata. Situace se vyhrotila do potyček s policejními těžkooděnci, při kterých došlo k několika zraněním.
Protestující se sešli na podporu muže, který byl odsouzen na čtyři roky vězení za kritiku ilegální těžby zlata. Těžba podle něj ničí půdu a způsobuje znečištění vod. Aktivista, který se účastnil všech ekologických demonstrací v republice a zasazoval se za zachování baškirského jazyka, byl stíhán poté, co si na něj stěžoval šéf autonomní republiky Radij Chabirov.
Protests have erupted in Russia's Bashkiria over the sentencing of activist Fail Alsinov to 4 years in prison for alleged incitement of ethnic hatred. Alsinov previously advocated for Bashkortostan's sovereignty, opposed gold mining, and urged Bashkirs not to fight against… pic.twitter.com/f5rNeDCwkk
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) January 17, 2024
Policie na místě použila slzný plyn a obušky. Podle webu aktualne.cz se na sociálních sítích šíří video se ženou, která prosí policisty, aby přestali bít bezvládně ležící osobu. „Svobodu!“, „Hanba!“ a „Faile, jsme s tebou!“ skandoval dav před budovou soudu.
Místní úřady ani demonstraci, ani potyčky s policií nekomentovaly. Velké protesty v Rusku jsou mimořádně vzácné kvůli riziku zatčení na shromážděních, která úřady považují za nepovolené. Za poslední dva roky byly zadrženy tisíce lidí, kteří se postavili proti válce na Ukrajině.
Doba je pro úřady citlivá, protože začíná kampaň před březnovými prezidentskými volbami, ve kterých se Vladimir Putin uchází o dalších šest let v Kremlu. O Putinově znovuzvolení se nepochybuje, ale analytici předpokládají tlak na šéfa autonomní republiky, aby udržel situaci v klidu a nepůsobil Kremlu problémy.
Odsouzený aktivista se pozastavil nad tím, že soud vynesl přísnější verdikt, než jaký žádal prokurátor. Slíbil také, že se odvolá. Jeho stoupenci věří, že jej úřady pronásledují z pomsty za to, že před lety překazil plány na těžbu z hory Kuštau, vyhlášené následně za přírodní rezervací, píší Lidovky.
Není to první odsouzený aktivista v autonomní republice. Loni v prosinci soud v Ufě poslal na pět let do vězeňského tábora Ramilu Saitovovou za to, že natočila video, ve kterém vyzývala mobilizované rezervisty, aby neválčili proti Ukrajině.