Nový šéf NATO Mark Rutte v úterý na slavnostním ceremoniálu v Bruselu převzal vedení vojenské aliance od odcházejícího šéfa Jense Stoltenberga. Ve svém nástupním projevu Rutte bagatelizoval obavy z dopadu případného vítězství Donalda Trumpa v nadcházejících volbách prezidenta USA. Přislíbil, že bude i nadále podporovat Ukrajinu. Informovaly o tom agentura Reuters či server France24.
Rutte převzal funkci generálního tajemníka NATO od Jense Stoltenberga v úterý, jen několik týdnů před americkým prezidentským hlasováním. V něm se proti sobě postaví demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump, který je k NATO kritický.
Trump také odmítl říci, zda chce, aby Ukrajina vyhrála válku proti ruské invazi, uvádí agentura Reuters.
„Musíme zajistit, aby Ukrajina zvítězila jako suverénní, nezávislý a demokratický národ,“ řekl bývalý nizozemský premiér Rutte novinářům v bruselském sídle NATO.
🇺🇦👀 "Ukraine's place is in NATO. There can be no long-term security in Europe without a strong, independent Ukraine. Financial promises and Ukraine's irreversible path to membership in the Alliance. We must maintain this support in the future," — Mark Rutte pic.twitter.com/Pc64lPBAKv
— The Ukrainian Review (@UkrReview) October 1, 2024
Válka na Ukrajině vrátila NATO, které bylo založeno v roce 1949 za účelem odstrašení a obrany proti případnému útoku Sovětského svazu na západní Evropu, do centra mezinárodního dění.
Oba prezidentské kandidáty znám, zůstává v klidu Rutte
Rutte zlehčil obavy v rámci transatlantické aliance z voleb v nejsilnějším členovy NATO USA. Řekl: „Nebojím se. Oba kandidáty znám velmi dobře“.
„S Donaldem Trumpem jsem pracoval čtyři roky. Byl to on, kdo nás tlačil k vyšším výdajům (na obranu). A dosáhl toho, protože v současné době jsme skutečně na mnohem vyšší úrovni výdajů, než když nastoupil do úřadu,“ dodal Rutte.
„Kamala Harris má jako viceprezidentka fantastické výsledky. Je to velmi respektovaná vůdkyně. Takže budu moci spolupracovat s oběma.“
Stoltenberg Ruttemu věří
Jeden z nejdéle sloužících nejvyšších představitelů NATO, generální tajemník Jens Stoltenberg předal otěže bývalému nizozemskému premiérovi Marku Ruttemu v době, kdy vojenská aliance čelí některým z největších výzev ve své historii.
Oba muži spolu poprvé zasedli k jednacímu stolu NATO před 14 lety jako vedoucí představitelé Norska a Nizozemska, připomíná France24. Nyní se před bruselským sídlem aliance srdečně pozdravili a poté položili věnec padlým vojákům, obklopeni vlajkami 32 členských zemí.
„Mark má dokonalé předpoklady k tomu, aby se stal skvělým generálním tajemníkem,“ řekl viditelně dojatý Stoltenberg, když ukončil své desetileté působení ve funkci.
Hlavním náplní práce je hledání kompromisů
Představitelé NATO a diplomaté očekávají, že Rutte zachová Stoltenbergovy priority. Shromáždí podporu pro Ukrajinu, bude tlačit země NATO k vyšším výdajům na obranu a udrží angažovanost USA v evropské bezpečnosti.
Podle diplomatů a analytiků bude jeden z Rutteho klíčových úkolů náročný. Musí přesvědčit členy NATO, aby poskytli další vojáky, zbraně a výdaje na plnou realizaci nových obranných plánů.
„Musíme udělat více, pokud jde o naši kolektivní obranu a odstrašení. Musíme více investovat a odstranit nedostatky ve schopnostech a pokusit se dosáhnout všech cílů, které si zde NATO stanovilo,“ prohlásil jeho nový šéf.
Aliance přijímá rozhodnutí na základě konsensu, takže velkou část práce generálního tajemníka tvoří hledání kompromisů.