menu

16 C
Czech
Středa 18. září 2024

Budapešť a Vratislav se připravují na příchod povodňové vlny

Maďarská metropole Budapešť a polské město Vratislav se připravují na příchod povodňové vlny. Na řadě míst lidé pomáhají stavět zábrany z pytlů s pískem, informovala dnes agentura AP.

Máme tajný evropský dluh, ale nevíme, jak ho řešit. To je past, která nás zase zaskočí a dovede k evropské fiskální unii, aniž by o tom měli voliči kdy možnost hlasovat

Sledujte nás na sítích

Praha 19. srpna 2024 (PROTEXT) – Existuje velké množství témat, která jsou extrémně důležitá, ale tak nějak se o nich nemluví. Snad všichni makroekonomové vědí o společném evropském dluhu a jeho rizicích. Nicméně v médiích se o nich moc nedočteme. Zatím se totiž nic neděje, a tak to masy nezajímá podobně jako to bylo kdysi v Řecku.

Reklama

Jsem proto velmi rád, že se před pár dny objevil skvělý článek předních představitelů Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla a Petra Musila. Ti před společným evropským dluhem varují v článku se jménem: „Společný evropský dluh? Salámová metoda k rozpočtové federalizaci EU“.

Myslím, že je třeba jimi zvolené téma dále vířit, aby se všichni včas chytli za nos.

Až jednou sečteme finanční dopady Covidu, který neměl s Covidem nic společného

Vše, jak autoři správně připomínají, vzniklo v době Covidu. Tehdy jsme nevěděli, čí jsme. Bylo zde tolik informací, že přes nános zpráv o tom, zda máme mít jen jednu roušku nebo rovnou dvě, voliči nevnímali, co dělají politici.

Reklama

Myslím si, že Evropská komise tehdy zneužila situace. Politici nevěděli, co dělat dříve. Všichni viděli, jak se evropská ekonomika potápí, ale nevěděli, co s tím.

Této slabosti právě Evropská komise využila a nabídla vládám společný dluh, kterým by šlo financovat Evropu po covidu k návratu do normálu. Znělo to lákavě. Byl to nečekaný lék.

Najednou i Angela Merkelová změkla. A ačkoli léta nabízený evropský dluh odmítala, najednou kývla. Pamatuji, jak jsem tehdy kroutil hlavou. 26. května jsem proto pro Reflex napsal článek: „Pod rouškou koronaviru evropské dluhopisy. Voliči ani netuší, že se zase zadlužili.“ Tehdy jsem psal: „Ti prozíravější chápou, že v pozadí probíhá něco, co jistá část společnosti vůbec nepostřehla. Tím „něčím“ je třeba společné evropské zadlužení. Mnoho lidí netuší, že budou ručit za dluhy, o kterých ani neslyšeli.“ Téma však brzy utichlo. Média lidem předkládala jiné věci.

Společný dluh si Francie a jih Evropy vždy přály. Najednou se šlo zadlužovat za cenu, kterou by nikdy jih Evropy na trhu nedostal a oni se mohou zadlužit více. Najednou bylo totiž dlužníkem i Německo s nejvyšším možným ratingem. Šlo tak na něm krásně úrokově parazitovat.

Problémem je, že se dluh měl původně využít k financování obnovy Evropy. Dnes se mluví o tom, že bude využit na transformaci ekonomiky na bezuhlíkovou. Prý i to je podpora ekonomiky. To mi přijde divné. Nemůžete si přece půjčit na dům a pak peníze využít na nákup auta. Nedivil bych se proto, kdyby kvůli tomu časem ještě vznikla bitva mezi věřiteli a vládami EU. Bude to možná ještě jednou dost dramatické.

Evropský dluh byl geniálním tahem všech byrokratů

Nejlepší na společném dluhu je to, že se, jak skvěle autoři připomínají, ve statistikách nikde neeviduje. Když se podíváte na data Eurostatu či jiných institucí, nikde neobjevíte kolonku společný evropský dluh, ani kolonku, že na tu a tu zemi připadá tolik a tolik miliard evropského dluhu. Zkrátka ho nikdo nevidí.

To je rozdíl od vládních dluhů. Ty vidět jsou. Jejich průšvihem je, že je u nich vidět, jak jsou mnohé země předlužené. Asi nejvíce alarmující to je u Francie. Ta má dluh vysoko nad 100 % HDP a je zároveň druhou největší ekonomikou EU. Jinými slovy, je to nesrovnatelně větší průšvih než obří dluh maličkého Řecka.

Autoři píšou, že v oficiálních dokumentech se dočteme, že unijní dluhopisy jsou zaručeny budoucími příjmy unijního rozpočtu. A jelikož je unijní rozpočet plněn zejména příspěvky jednotlivých členských států sedmadvacítky, dluhopisy budou logicky splácet členské země sedmadvacítky.

Dluh má přitom splatnost za třicet let. Tak dlouhý dluh by asi na trhu slabší ekonomiky nikdy nedostaly. Za třicet let už nebudou někteří stávající politici žít. Jinými slovy, řešení dluhu je nemusí zajímat.

Co z toho plyne?

Každý politik bude chtít podobný dluh i v budoucnu. Zadluží se, nikde se to nebude evidovat, splatnost bude po jeho smrti a on bude mít volné ruce ke všem výdajům. Jen bude třeba najít nějaký společný celoevropský zájem. Živě si umím představit, že se jako první začne mluvit o dluhu na společnou obranu. Jinými slovy, bude to předpolí pro společnou armádu, jak propaguje francouzský prezident Macron.

Hampl a Musil správně ukazují, že vlastně není jasné, jak se bude dluh splácet. Logicky se nabízejí dva způsoby. Tím prvním bude to, že státy nebudou dostávat evropské dotace a ti, kteří jsou čistými plátci, budou do Bruselu odvádět více než dnes. To ale asi všichni vnímáme jako nereálné. Umíte si představit francouzské zemědělce bez dotací? Podobné to je s myšlenkou, že dosavadní zdroje financování EU přejdou na splacení dluhu. I to je ale nereálné.

Druhou možností jsou evropské společné daně. Na rozdíl od DPH by tato daň musela být pro celou Evropu stejná. Najednou by tu tedy byly společné daně, jejíž výši řídí Brusel. To znamená to, čemu se mnozí politici léta bránili, a tedy společnou fiskální unii, tedy další krok v integraci EU do superstátu něco jako je federace.

Autoři k tomu závěrem píší, že se ke společnému eurodluhu nakonec nebude nikdo tak úplně hlásit. Protože přece nikde není uvedeno, jaká přesně část připadá na konkrétní členské státy. Když se k tomu státy nebudou hlásit, musí se hlásit superstát. Najednou tu bude fiskální unie. Volič bude postaven před hotovou věc, aniž by se ho někdo ptal. Byrokrat v Evropské komisi vyhrál.

A teď pár čísel

Autoři připomínají, že Centrum pro evropský ekonomický výzkum v Mannheimu (ZEW) se pokusilo odhadnout, jak velké dodatečné zadlužení tento nově vzniklý unijní dluh znamená pro německé veřejné finance. A jde o téměř šest procent německého HDP. Jinými slovy, německý veřejný dluh by nečinil 63,6 procenta HDP, nýbrž bezmála 70 procent HDP, pokud bychom zohlednili i německý podíl na unijním dluhu!

V případě České republiky by to podle odhadu Národní rozpočtové rady mohla být dvě až tři procenta HDP, a tak by tuzemský veřejný dluh rázem stoupl z přibližně 42 až na 45 procent HDP.

Dobře, takže víme, co vše nám hrozí. Nebylo by lepší, si vše veřejně přiznat a začít věc řešit a neudělat to jako vždy, kdy už není čas a nehledá se nejlepší, ale nejrychlejší řešení?

V roce 2020 jsem psal: „Já si ale nemyslím, že tohle je řešením. Tohle je jen chytrým maskováním předlužení. Je to jen odsouvání bankrotu jihu Evropy. Tady nemá smysl mluvit o solidaritě, ale o odpovědnosti.“

 

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny CFG a.s.

Mobil: + 420 776 888 228; E-mail: vladimir.pikora@cfg.cz

 

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR

Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 94 mil. Kč, má přes 1500 investorů a 360 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz nejlépe hodnocený dluhopisový inzertní portál v ČR.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Británie: Rodiče dětí zavražděných zdravotní sestrou obvinili nemocnici z utajování informací

Případ Lucy Letby, britské zdravotní sestry odsouzené za vraždu sedmi novorozenců a pokus o vraždu dalších sedmi, nadále šokuje veřejnost. Před vyšetřovací komisí nyní vypovídají rodiče dětí, které Letby zabila. Jejich svědectví odhalují nejenom tragédii spojenou se ztrátou dětí, ale také zásadní selhání nemocnice v komunikaci a transparentnosti.

Exploze komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, uvedl Bejrút

Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu. Podle agentur Reuters a AFP to odpoledne uvedl libanonský ministr zdravotnictví Firás Abjád. Libanonské hnutí Hizballáh potvrdilo, že zemřeli dva jeho členové a jedno dítě. Podle íránské agentury Mehr byl zraněn i íránský velvyslanec v Bejrútu Modžtaba Amání. Libanonská vláda přisuzuje věc Izraeli. Ten záležitost nekomentoval.

Budapešť a Vratislav se připravují na příchod povodňové vlny

Maďarská metropole Budapešť a polské město Vratislav se připravují na příchod povodňové vlny. Na řadě míst lidé pomáhají stavět zábrany z pytlů s pískem, informovala dnes agentura AP.

Násilník Pelicot se u soudu přiznal ke všem obviněním

Dominique Pelicot, 71letý Francouz obviněný z toho, že svou ženu po více než deset let uspával drogami a najímal desítky mužů, kteří ji zneužívali, se ve své první výpovědi od zahájení procesu 2. září přiznal ke všem obviněním.

Boeing zavede kvůli stávce úsporná opatření. Zastaví nábor a zvažuje dočasné propouštění

Amerického výrobce komerčních letadel a vojenské techniky Boeing přiměla stávka sáhnout k úsporným opatřením. Firma pozastaví nábor nových zaměstnanců, zmrazí růst mezd manažerům a vedoucím pracovníkům a zvažuje i dočasné propouštění.  

Vista a Blackstone na pokraji akvizice Smartsheet za 8 miliard dolarů

Dvě významné investiční společnosti, Vista Equity Partners a Blackstone, se blíží k dohodě o akvizici společnosti Smartsheet. Cena transakce by měla dosáhnout přibližně 8 miliard dolarů, uvedly zdroje blízké jednání. Smartsheet, který se specializuje na softwarová řešení pro správu pracovních procesů, se stává lákavým cílem na trhu, kde se očekává růst aktivit v oblasti private equity.
Reklama

DOPORUČUJEME

Živě: Setkání nad podzimními novinkami nakladatelství ARGO

Tradiční setkání nad podzimními novinkami nakladatelství Argo se uskuteční ve středu 18. září 2024.Přímý přenos bude zahájen v 10:00.Jedním z hlavních témat bude kniha...

Živě: VRT jako páteř čisté mobility

Vysokorychlostní tratě (VRT) výrazně přispějí k rozvoji dopravy u nás, její integraci a svojí udržitelností k zásadně čistší mobilitě. Budou mít až 7x nižší...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Británie: Rodiče dětí zavražděných zdravotní sestrou obvinili nemocnici z utajování informací

Případ Lucy Letby, britské zdravotní sestry odsouzené za vraždu sedmi novorozenců a pokus o vraždu dalších sedmi, nadále šokuje veřejnost. Před vyšetřovací komisí nyní vypovídají rodiče dětí, které Letby zabila. Jejich svědectví odhalují nejenom tragédii spojenou se ztrátou dětí, ale také zásadní selhání nemocnice v komunikaci a transparentnosti.

Exploze komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, uvedl Bejrút

Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu. Podle agentur Reuters a AFP to odpoledne uvedl libanonský ministr zdravotnictví Firás Abjád. Libanonské hnutí Hizballáh potvrdilo, že zemřeli dva jeho členové a jedno dítě. Podle íránské agentury Mehr byl zraněn i íránský velvyslanec v Bejrútu Modžtaba Amání. Libanonská vláda přisuzuje věc Izraeli. Ten záležitost nekomentoval.

Ochránci životního prostředí v Peru se snaží zabránit odlesňování vyplácením domorodců

Nevládní organizace Cool Earth v centrálním Peru spustila pilotní projekt zaručeného základního přijmu pro domorodce výměnou za udržitelnější život. Místním komunitám posílá peníze, aby otestovala, zda snížením chudoby odstraní podněty k odlesňování.

Budapešť a Vratislav se připravují na příchod povodňové vlny

Maďarská metropole Budapešť a polské město Vratislav se připravují na příchod povodňové vlny. Na řadě míst lidé pomáhají stavět zábrany z pytlů s pískem, informovala dnes agentura AP.

Násilník Pelicot se u soudu přiznal ke všem obviněním

Dominique Pelicot, 71letý Francouz obviněný z toho, že svou ženu po více než deset let uspával drogami a najímal desítky mužů, kteří ji zneužívali, se ve své první výpovědi od zahájení procesu 2. září přiznal ke všem obviněním.

Boeing zavede kvůli stávce úsporná opatření. Zastaví nábor a zvažuje dočasné propouštění

Amerického výrobce komerčních letadel a vojenské techniky Boeing přiměla stávka sáhnout k úsporným opatřením. Firma pozastaví nábor nových zaměstnanců, zmrazí růst mezd manažerům a vedoucím pracovníkům a zvažuje i dočasné propouštění.  

Vista a Blackstone na pokraji akvizice Smartsheet za 8 miliard dolarů

Dvě významné investiční společnosti, Vista Equity Partners a Blackstone, se blíží k dohodě o akvizici společnosti Smartsheet. Cena transakce by měla dosáhnout přibližně 8 miliard dolarů, uvedly zdroje blízké jednání. Smartsheet, který se specializuje na softwarová řešení pro správu pracovních procesů, se stává lákavým cílem na trhu, kde se očekává růst aktivit v oblasti private equity.

Po záplavách v Barmě už je 226 mrtvých, dalších 77 lidí je nezvěstných

Počet mrtvých po záplavách v Barmě se zvýšil na 226, dalších 77 lidí se pohřešuje, uvedla dnes barmská státní televize. Počet obětí se tak od víkendu zhruba zdvojnásobil. Záplavy podle televize také zničily skoro 260.000 hektarů rýžovišť a dalších plodin. Záplavy postihly také další státy v oblasti, a sice Vietnam, Laos a Thajsko. Stalo se tak poté, co region zasáhl tajfun Yagi.

Vyšetřování zkázy ponorky Titan odhalilo poslední zprávu od posádky

Slyšení americké pobřežní stráže ohledně zkázy ponorky Titan, která implodovala v červnu 2023, přináší nové informace o okolnostech tragédie. Ponorka společnosti OceanGate se vydala k vraku Titaniku, avšak během sestupu přišla o kontakt s mateřskou lodí. Všech pět lidí na palubě zemřelo. Vyšetřování nyní zkoumá, zda události předcházely chyby nebo dokonce trestná činnost.
Reklama
Reklama