EkonomikaMaďarsko zřídí protikorupční úřad, doufá v uvolnění peněz z EU

Maďarsko zřídí protikorupční úřad, doufá v uvolnění peněz z EU

Maďarsko vytvoří protikorupční úřad a pracovní skupinu zahrnující nevládní organizace, které budou dohlížet na vynakládání prostředků z fondů Evropské unie, uvedla vláda v pondělí večer v oficiálním věstníku. Budapešť se tímto krokem snaží vyhovět Bruselu, který podmiňuje čerpání evropských peněz změnami v přístupu vlády Viktora Orbána ke korupci, migraci nebo právnímu státu, uvedla dnes agentura Reuters.

Evropská komise zatím nedala Maďarsku souhlas, aby mohlo čerpat peníze určené na pomoc ekonomikám s obnovou po pandemii covidu-19. Viní totiž Budapešť z podkopávání principů právního státu. Obává se, že unijní peníze nejsou v Maďarsku v bezpečí kvůli údajné korupci, která se může projevit tak, že o zakázky na projekty financované z unijních fondů se uchází pouze jeden uchazeč, zpravidla napojený na vládní stranu Fidezs.

Budapešť nyní oznámila, že vláda do konce tohoto měsíce předloží parlamentu návrh zákona o vytvoření nezávislého protikorupčního úřadu, a očekává, že úřad bude zřízen do 21. listopadu.

Nový orgán zasáhne, pokud maďarské úřady nepřijmou dostatečná opatření k „prevenci, vyšetření a nápravě případů podvodů, střetu zájmů, korupce nebo jiných trestných činů a zneužití“ při čerpání finančních prostředků EU, uvedla vláda.

Nezávislý maďarský poslanec Ákos Hadházy vznik protikorupční agentury označil za „vtip“, protože ji Orbán může obsadit svými lidmi. Podle agentury APA poslanec doufá, že Evropská komise maďarské vládě „neskočí“ na toto opatření učiněné „na oko“. Mnohem efektivnější by bylo, kdyby se Maďarsko připojilo k Úřadu evropského veřejného žalobce, řekl Hadházy. Úřad zahájil činnost loni v červnu a je společným nástrojem sedmadvacítky pro boj s podvody nebo se zneužíváním společných fondů. Maďarsko je jednou ze zemí, které se na jeho práci nepodílí.

Vyhláška počítá i se zřízením nové protikorupční poradní skupiny. Polovinu jejích členů budou tvořit delegáti jmenovaní vládou, druhou polovinu odborníci z nevládních organizací.

Orbán vede s Evropskou unií řadu bitev – o migraci, práva menšin či právě kvalitu právního státu, poznamenala agentura Reuters, podle níž se Orbánova vláda dostala pod zvýšený tlak, aby uzavřela s Bruselem dohodu. Maďarsku 22. srpna vypršel termín, který od Evropské komise dostalo na to, aby reagovalo na její výtky ohledně nerespektování pravidel právního státu předtím, než komise navrhne členským státům, aby rozhodly o omezení peněz určených z unijních fondů pro Budapešť.

APA připomíná, že Orbánova vláda peníze z fondu obnovy po koronavirové krizi potřebuje kvůli hrozící hospodářské krizi. Maďarsko očekává, že mu Brusel vyplatí 7,2 miliardy eur (177,3 miliardy korun).

Doporučujeme

Po zemětřesení ve Venezuele sílí kritika státního bydlení

Série zemětřesení na severním pobřeží Venezuely obrátila pozornost k veřejnému bydlení, které mělo být symbolem důstojného života pro chudší obyvatele. V La Guaiře se po otřesech zřítily výškové domy i řadové stavby pojmenované po bývalém prezidentovi Hugovi Chávezovi. Místní teď viní vládu z toho, že nechala postavit nekvalitní byty kvůli politickému zisku.

První francouzský pacient s ebolou se vyléčil, propustili ho z nemocnice

První pacient, u kterého byla na území Francie potvrzena nákaza virem ebola, se plně uzdravil a byl propuštěn z nemocnice. Oznámila to francouzská ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist.

Írán a Katar obnovily vzájemný obchod v Perském zálivu

Po několikaměsíční pauze, způsobené americko-izraelskou válkou s Íránem, obnovily Katar a Írán vzájemný námořní obchod v Perském zálivu. S odvoláním na obchodního atašé v katarském Dauhá o tom dnes informovala íránská státní média.

Ukrajina hlásí dvě oběti v Charkovské oblasti, při útoku na Krym zemřel člověk

Ruský útok zabil v Charkovské oblasti dva lidi, informovaly dnes místní úřady. Na poloostrově Krym, který okupují Rusové, v noci na dnešek zahynul při ukrajinském útoku jeden člověk, další dva byli zraněni. Podle agentury AFP to uvedla místní správa. Ukrajina mluví o ruském útoku na Sumy a Charkov, kyjevské úřady také upřesnily, že počet obětí čtvrtečního ruského útoku na Kyjev se zvýšil na 31. Dosud jich bylo 30.

Paříž a Londýn ve spolupráci s Ománem usilují o bezpečnou plavbu Hormuzským průlivem

Poté, co Írán odmítl mezinárodní námořní misi v Hormuzském průlivu, Francie a Spojené království spolupracují s Ománem na zajištění bezpečné plavby po této vodní cestě. Informovala o tom dnes agentura DPA.

V Rudém moři se dostala pod palbu nákladní loď, oznámila britská vojenská služba

V Rudém moři nedaleko jemenských břehů se dnes dostala pod palbu nákladní loď. Její posádka oznámila, že ji přibližně 30 námořních mil (55 kilometrů) od pobřeží napadli neznámí útočníci. Na svém webu o tom informovala britská vojenská námořní služba UKMTO. Agentura AP uvedla, že za útokem by mohli stát jemenští povstalci Húsíové nebo somálští piráti.

Ohňostroje zatěžují ovzduší i vodní ekosystémy

Ohňostroje nezanechávají jen kouř a světelné efekty. Po oslavách zůstávají ve vodě i ovzduší chemické látky, jemné částice a zbytky pyrotechniky, které mohou ovlivnit kvalitu životního prostředí i fungování ekosystémů.

Trump v projevu k 250. výročí nezávislosti mluvil o zlatém věku Spojených států

Americký prezident Donald Trump dnes ve svém 40minutovém projevu u příležitosti 250. výročí nezávislosti Spojených států hovořil o amerických vojenských a vesmírných úspěších, své politické agendě, o hrozbách komunismu i o tom, co označil za úsvit zlatého věku Spojených států. Projev se uskutečnil s několikahodinovým zpožděním způsobeným evakuací prostranství National Mall kvůli bouři. Po prezidentově projevu následovala velkolepá show s ohňostroji a hudebním doprovodem.

Baterie elektromobilů vydrží víc, než se čekalo. Může to změnit trh s ojetinami

Obava z drahé výměny baterie dlouho patřila k hlavním důvodům, proč se část řidičů držela od elektromobilů dál. Nová data ale ukazují, že moderní baterie stárnou pomaleji, než se původně očekávalo. Pro trh to může být zásadní zpráva, hlavně u ojetých elektroaut.

Papež Lev XIV. vyzval na Lampeduse Evropu k lepší integraci migrantů

Papež Lev XIV. během návštěvy italského ostrova Lampedusa vyzval evropské státy, aby k migraci přistupovaly komplexněji. Podle něj by Evropa měla nejen pomáhat lidem přicházejícím na kontinent, ale také podporovat rozvoj jejich domovských zemí, aby nikdo nebyl nucen odcházet.

Stablecoin Open USD získal podporu velkých firem

Do světa kryptoměn vstupuje projekt, který nemíří jen na obchodníky a technologické nadšence. Více než 140 firem včetně Visa, Mastercard, Stripe, BlackRocku, Googlu a Coinbase podpořilo vznik Open USD, nové digitální měny navázané na americký dolar. Její tvůrci ji chtějí dostat blíž k běžným internetovým platbám.

Sparta představila nové domácí dresy pro sezonu 2026/27

Sparta odhalila domácí dresy pro sezonu 2026/27 a připomněla příběh, který klub spojuje s londýnským Arsenalem už 120 let. Nová sada sází na tradiční rudou barvu, výraznější černé prvky i jednoduchý vzhled. Hlavní tváří kampaně se stal sportovní ředitel Tomáš Rosický, který ve videu připomíná historické kořeny klubových barev.

Trumpovy účty pro děti začaly fungovat

Ve Spojených státech začaly fungovat takzvané Trumpovy účty, nový federální nástroj pro spoření a investování pro děti. Program má rodičům umožnit ukládat peníze do investičních účtů, které budou spravovat velké finanční firmy z Wall Street. První vlna účtů se týká dětí narozených mezi lednem 2025 a prosincem 2028.

Ukrajinské drony zasáhly ropný terminál v Petrohradu

Ukrajina podnikla další dálkový útok na ruskou ropnou infrastrukturu. Drony zasáhly ropný terminál v Petrohradu a podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského také vojenský cíl v Kronštadtu. Kyjev tím pokračuje v kampani, která má omezit příjmy Moskvy z energetiky a přenášet tlak hlouběji na ruské území.

Zlaté rybky mohou vážně poškodit sladkovodní ekosystémy

Zlatá rybka patří mezi nejoblíbenější akvarijní chovance na světě. Jakmile se ale dostane do volné přírody, může se proměnit v invazní druh, který výrazně naruší fungování jezer a rybníků. Nový výzkum ukazuje, že její přítomnost zhoršuje kvalitu vody, omezuje původní živočichy a oslabuje domácí druhy ryb.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama