Madagaskarská Sava produkuje většinu světové vanilky, ale její budoucnost je nejistá. Tropické bouře, nevyzpytatelné deště i změny teplot už dnes ničí úrodu. A do toho přichází snižování zahraniční pomoci a nejistý trh. Co to znamená pro farmáře – a pro každého, kdo si bez vanilky nedokáže představit dezert?
Sava na severovýchodě Madagaskaru je zelený ráj, kde mezi tropickými stromy roste jedna z nejcennějších plodin světa. Právě tady se pěstuje až 80 % přírodní vanilky. Vzniká pracně – ručním opylováním, zráním v horké vodě a sušením na slunci. Žádná umělá náhražka se její jemné chuti nevyrovná.
Jenže farmaření tady není idylka. S klimatickou krizí přicházejí nové překážky. Ranní sběr vanilky střídají tropické cyklóny a nepravidelné deště. Kvůli vysokým teplotám se mění období květu, a květy často nedozrají. „Kvůli stresu z horka kvetou příliš brzy a plody pak nejsou použitelné,“ vysvětluje odbornice Dasy Ibrahim.
Tropické cyklóny a cena vanilky
Silné větry často doslova vytrhnou vanilkové liány ze země. Půda podmáčená deštěm vede k hnilobě kořenů. Silnice se mění v bahnitou past, domy z hlíny a bambusu cyklónům neodolají. A zatímco v jižních částech ostrova sucho způsobuje hlad, severní Sava se potýká s trvalou chudobou. Pomoc přichází pomalu, nebo vůbec.
Cyklón Enawo v roce 2017 zničil téměř 30% úrody a cena vanilky se vyšplhala až na 400 000 dolarů za tunu. Následovalo období krádeží a násilí. Teď je to naopak – úroda je nadprůměrná, ale poptávka klesá. Trh je nespolehlivý a farmáři balancují mezi přežitím a bankrotem. „Musíme prodávat hned, protože doma už nic nemáme,“ říká farmářka Dricia.
Vanilla is a climate change victim. Madagascar produces nearly all (90%) of the world's natural vanilla. Cyclones enlarged by global warming devastated last year's crop, and 2024 production was down from the year before. Rising prices for real vanilla have resulted. pic.twitter.com/ILsODpWxAH
— James Hall (@hallaboutafrica) March 9, 2025
Vzácné druhy mizí
Zatímco komerční druhy vanilky mají nízkou genetickou rozmanitost, ty divoké by mohly nabídnout odolnost vůči suchu či nemocem. Jenže i ty jsou v ohrožení. Studie varují, že kvůli klimatickým změnám už brzy zmizí přirozené prostředí, kde se divoké vanilky potkávají se svými opylovači. A bez opylení se příští generace nezrodí.
Pomoc zvenčí nestačí
Zahraniční firmy a neziskovky se snaží. Německá GIZ nebo výrobce parfémů Symrise investují do místních projektů. Rum Captain Morgan s organizací WaterAid buduje studny a latríny. Ale infrastruktura je zoufale slabá – 43 % lidí v regionu nemá přístup k pitné vodě. A nedávné škrty v americké zahraniční pomoci situaci ještě zhoršily.
Hrozí konec vanilky, jak ji známe?
Podle odborníků jde o časovanou bombu. Pokud nezíská Sava odolnější plodiny, lepší infrastrukturu a stabilní trh, může se stát, že přírodní vanilka vymizí z regálů úplně. „Bez podpory farmářů a ochrany přírody mizí nejen plodina, ale i šance na udržitelnou budoucnost,“ varuje Gael Lescornec ze Sustainable Vanilla Initiative.
Vanilka, přezdívaná královna chutí, dnes potřebuje víc než jen poptávku. Potřebuje čas, investice a pozornost. Jinak její jemná vůně může z kuchyní zmizet dřív, než si stihneme všimnout.