-10.1 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
ZprávyMacron ve Washingtonu kritizoval subvence amerického průmyslu

Macron ve Washingtonu kritizoval subvence amerického průmyslu

Francouzský prezident Emmanuel Macron v první den své návštěvy Spojených států promluvil k americkým zákonodárcům, přičemž vyjádřil politování nad plány Washingtonu masivně subvencovat americký průmysl, píše agentura Reuters. Podle agentury AFP Macron označil takzvaný zákon o snížení inflace (IRA) za velmi agresivní vůči evropským firmám a varoval před tříštěním Západu.

Macron v úterý večer přiletěl na svou druhou státní návštěvu Spojených států od svého nástupu do úřadu v roce 2017. Pro amerického prezidenta Joea Bidena je to v polovině mandátu první státní návštěva.

Ve středu francouzský prezident ve Washingtonu poobědoval s kongresmany, řediteli firem a vládními představiteli a varoval, že masivní subvence amerického průmyslu by mohly zlikvidovat mnoho pracovních míst v Evropě.

„Vůči našim podnikatelům je to super agresivní,“ řekl Macron na pracovním obědě. „Možná vyřešíte svůj problém, ale zvětšíte ten můj,“ řekl s odkazem na zákon o snižování inflace.

Macronova kancelář prezidentův výrok podle Reuters odmítla komentovat.

Spojené státy v rámci balíčku, který Biden po mnohaměsíčním vyjednávání v Kongresu podepsal v srpnu, plánují masivně investovat do podpory ekologických produktů. Daňových úlev a pobídek pro firmy se dočkají v Americe vyráběné elektromobily, baterie nebo součásti elektráren na obnovitelné zdroje. Evropští lídři se obávají, že to poškodí evropské firmy.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová na dotaz ohledně evropských obav uvedla, že legislativa „představuje významné příležitosti pro evropské firmy a také přínosy pro energetickou bezpečnost EU“, píše Reuters. Podle mluvčí balíček obsahuje ustanovení, která přispějí k růstu odvětví čisté energie v celosvětovém měřítku.

Biden a Macron, k nimž se připojily jejich manželky Jill a Brigitte, využili příležitost setkat se soukromě před formálními rozhovory, které jsou plánované na dnešek. Nedaleko od Bílého domu spolu ve středu navštívili italskou restauraci. S americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou francouzský prezident navštívil ústředí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Biden a Macron podle francouzských a amerických činitelů na dnešním jednání v Bílém domě plánují hovořit o íránském jaderném programu, rostoucí asertivitě Číny v indicko-tichomořském regionu i stupňujících se obavách o bezpečnost a stabilitu v africkém pásmu Sahelu. Macron se bude Bidena ptát, zda mohou USA Evropě nabídnout levnější plyn a také přístup k mnohamiliardovému americkému dotačnímu programu, napsal web Politico. Podle agentury AP bude však hlavním tématem válka na Ukrajině.

Reklama

Doporučujeme

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama