ZprávyMacron brojí proti "islamistickému separatismu"

Macron brojí proti „islamistickému separatismu“

Francouzský prezident Emanuel Macron se vyslovil pro přísnější zákony proti „islamistickému separatismu“. Jím navrhovaná legislativa by také měla důsledněji chránit sekulární francouzské hodnoty. Informuje o tom BBC.

Francie má ze všech evropských zemí nejpočetnější muslimskou menšinu, jejíž velikost se odhaduje na šest milionů. Podle Macrona hrozí za současného stavu v rámci této komunity vznik „protispolečnosti“.

Za hlavní riziko označil ve svém pátečním projevu nadřazování vlastních zákonů nad zákony státu, jehož se dopouštějí radikální islamisté. Jako další příznaky „sektářství“ uvedl Macron nerespektování povinné školní docházky a využívání sportovních, kulturních a dalších komunitních aktivit jako „záminky k vyučování zásad, které se neslučují se zákony republiky“.

Navrhovaná legislativa by tak měla mimo jiné přispět k přísnějšímu dohledu nad menšinovými volnočasovými spolky. Francouzští imámové by nadále neměli nadále přijíždět ze zahraničí, financování mešit by mělo být detailněji monitorováno a omezit by se mělo domácí vzdělávání muslimských dětí.

Nová zákonná norma bude zřejmě předložena parlamentu ještě před koncem roku.

Macron zároveň přislíbil, že Francie nabídne přistěhovaleckým komunitám větší ekonomickou a společenskou mobilitu, aby situace nemohli zneužívat radikálové.

„Islám jako náboženství prožívá krizi po celém světě, není to jen případ naší země,“ dodal francouzský prezident Macron.

Sever BBC upozorňuje, že islám je stále častěji vnímán jako hrozba pro základní francouzské svobody, mimo jiné svobodu projevu. Připomíná v této souvislosti týden starý teroristický útok před bývalou kanceláří satirického magazínu Charlie Hebdo i smrt 12 lidí v roce 2015 po zveřejnění karikatur proroka Mohameda.

Francouzští muslimové teroristické útoky drtivou většinou odsoudili a Macronovy poslední kroky vnímají někteří z nich kriticky. Lidskoprávní aktivista Yasser Louati na Twitteru vyjádřil přesvědčení, že „represe muslimů bývala hrozbou, nyní se však stala slibem“.

Podle některých analytiků byl Macronův projev motivován snahou přilákat na svou stranu pravicové voliče před prezidentskými volbami v roce 2022.

Doporučujeme

Evropská komise řeší možné výpadky leteckého paliva

Evropská komise vydá tento týden pokyny pro letecké společnosti týkající se leteckého paliva, uvedla mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonen. Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii v polovině dubna uvedl, že Evropa má podle něj zásoby leteckého paliva zhruba na šest týdnů. Komise má podle mluvčí plný přehled o tom, co se děje, a situaci koordinuje s jednotlivými členskými státy.

Muž podezřelý z otrávení dětských výživ obvinění popírá

Muž, který byl o víkendu zadržený v Rakousku pro podezření z otrávení dětských výživ značky HiPP, obvinění popírá. Informují o tom dnes rakouská média. Podle zpravodajského webu oe.at je zadrženým slovenský rodák žijící v Rakousku. Podle jeho právního zástupce jde o bývalého zaměstnance německé firmy.

Británie jedná o svém připojení k unijní půjčce Ukrajině

Británie by se mohla připojit k půjčce ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč), kterou se chystá Evropská unie poskytnout Ukrajině. Britský premiér Keir Starmer dnes podle agentury AFP uvedl, že jeho vláda jedná o účasti Londýna na unijní půjčce Kyjevu, přičemž část peněz by mohla být vynaložena na pořízení britských zbraní. Ukrajina se už pátým rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.

Vědci mění plastový odpad na čisté palivo

Plastový odpad by v budoucnu nemusel končit jen na skládkách nebo v oceánech. Vědci z University of Adelaide zkoumají technologii, která ho pomocí slunečního záření dokáže přeměnit na vodík a další využitelné látky. Pokud se ji podaří převést z laboratoře do praxe, mohla by spojit řešení dvou problémů: znečištění plasty a hledání čistších zdrojů energie.

Írán: Zabránili jsme americkému torpédoborci proplout Hormuzským průlivem

Írán v pondělí uvedl, že zabránil americké válečné lodi vplout do Hormuzského průlivu. Spojené státy zároveň popřely dřívější zprávu íránské polooficiální agentury Fars, podle níž měly plavidlo zasáhnout dvě íránské rakety.

KOMENTÁŘ: Vyšší cena ropy po delší dobu může vést k recesi, mírní nadšení trhu analytik

Akciový trh ve Spojených státech i Evropě z hlediska výkonnosti za poslední měsíc už přepnul do zelených čísel a sentiment investorů vytváří dojem, že žádná krize v Íránu nikdy neproběhla. Dusno na Blízkém východě přitom trvá. Analytik Moody’s dokonce prohlásil, že svět není daleko od pádu do recese.

Rudy Giuliani skončil v nemocnici, jeho stav je kritický

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani byl hospitalizován a je v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Jeho mluvčí Ted Goodman v neděli uvedl, že jednaosmdesátiletý politik bojuje se stejnou houževnatostí, s jakou podle něj čelil výzvám po celý život. Důvod hospitalizace mluvčí neupřesnil.

Coinbase hlásí průlom u amerického zákona o kryptu

Americký kryptoměnový sektor se přiblížil k jasnějším pravidlům. Společnost Coinbase uvedla, že se podařilo dosáhnout dohody o klíčové části návrhu zákona, který má upravit fungování kryptoměn ve Spojených státech. Kompromis by mohl odblokovat další projednávání v Senátu.

Tři mrtví na výletní lodi v Atlantiku. Panuje podezření na hantavirus

Na palubě výletní lodi v Atlantiku zemřeli tři lidé a další tři onemocněli. Úřady pracují s podezřením na nákazu hantavirem. Loď patří nizozemské společnosti Oceanwide Expeditions.

V Pune mizí vážky a jiné se objevují

Dlouhodobý výzkum ukazuje proměnu populací vážek v indickém Pune i v širším regionu Západního Ghátu. Některé druhy mizí, jiné přibývají. Vědci varují, že jde o signál změn v krajině.

Rodina Samsung doplatila rekordní dědickou daň

Rodina stojící za jihokorejským Samsungem doplatila rekordní dědickou daň ve výši 12 bilionů wonů, tedy zhruba 8 miliard dolarů. Jde o největší platbu svého druhu v historii Jižní Koreje. Daň souvisí s majetkem zesnulého šéfa skupiny I Kun-hiho, který zemřel v roce 2020.

Shakira přilákala dva miliony lidí na pláž Copacabana

Shakira odehrála jeden z největších koncertů své kariéry. Na ikonickou pláž v Riu dorazily miliony lidí a večer se proměnil v oslavu hudby, emocí i latinské kultury.

Policie obvinila podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity

Policie v Austrálii zadržela muže podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity, kterou média jmenují jako Kumanjayi Little Baby. Je jím Jefferson Lewis (47).

Írán ztratil 4,8 miliard dolarů kvůli americké blokádě, odhaduje Pentagon

Írán kvůli americké blokádě v Ománském zálivu ztratil příjmy z ropy ve výši 4,8 miliard dolarů, odhaduje americké ministerstvo obrany. To vyvolalo na teheránskou vládu dosud nevídaný tlak. Informoval o tom v noci na dnešek server Axios.

Většina Američanů pokládá válku s Íránem za chybu, trápí je ekonomická situace

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu je mezi Američany stejně nepopulární jako byla válka v Iráku v době největších násilností v roce 2006 či válka ve Vietnamu na počátku 70. let. Rostoucí počet Američanů také dává najevo obavy z ekonomických dopadů konfliktu a terorismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro deník The Washington Post (WP) a web ABC News, který byl zveřejněn v pátek.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama