Více
  1.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu. Informuje o tom CNN a další servery.

  Třiačtyřicetiletá lékařka byla ve středu Zemským soudem v Linci potrestána pokutou „za spáchání hrubého ublížení na zdraví z nedbalosti„, uvedl pro CNN místopředseda soudu Walter Eichinger. Dvaaosmdesátiletému pacientovi amputovala pravou, zdravou nohu místo levé.

  Chiruržka, která pracovala na klinice ve Freistadtu, 18. května „před operací při plánované amputaci levého stehna nedostatečné posoudila zdravotní dokumentaci a fotodokumentaci a označila tak pravou nohu pro chirurgický zákrok,“ uvedl ve čtvrtek Eichinger. Pravé stehno pak bylo „amputováno bez jakékoli lékařské indikace,“ dodal Eichinger.

  Už v květnu vydala nemocnice prohlášení, v němž incident označila za „tragickou chybu způsobenou lidským faktorem„. „Rádi bychom také potvrdili, že uděláme vše pro to, abychom případ rozpletli, prošetřili všechny interní procesy a kriticky je analyzovali. Veškeré potřebné kroky budou okamžitě podniknuty,“ uvedla tehdy nemocnice.

  Poté, co v nemocnici chybu zjistili při rutinní kontrole obvazu, museli pacientovi amputovat i levou (tedy správnou) nohu nad kolenem.

  Řekla, že neví

  Lékařka se hájila tím, že došlo k chybě „v kontrolním řetězci na operačním sále„. Na otázku, jak se mohlo stát, že označila špatnou nohu k amputaci, odpověděla podle místních médií, že zkrátka neví. Na klinice, kde se chyba stala, už nepracuje.

  Podle Eichingera soud přiznal vdově po pacientovi, který se soudu nedožil, odškodné ve výši 5 666 dolarů z důvodů, které se zpackanou amputací nesouvisely.

  Obviněná i státní zástupce se mohou proti rozhodnutí odvolat do 6. prosince do 12 hodin. Pokud tak neučiní, bude rozsudek soudu od 7. prosince pravomocný.

  Případy jako tento jsou velmi ojedinělé, ale občas se dějí. V roce 1995 chirurg uprostřed amputace nohy diabetického pacienta zjistil, že řeže tu špatnou. Musel ale dílo dokončit.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.
  Další pomoc pro Tongu

  Další pomoc pro Tongu: Australská loď po výskytu koronaviru na palubě předala zásoby bezkontaktně

  Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně.
  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie dnes oznámila, že zadržela v Manchesteru další dva muže v souvislosti s útokem v texaské synagoze z poloviny ledna. Policie v Anglii zadržela už dříve jiné čtyři lidi, dva z nich však byli bez obvinění opět propuštěni.
  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  V Thajském zálivu do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy z ropovodu. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
  Karl Nehammer

  Rakousko ukončí lockdown pro neočkované, přibylo rekordních 34.011 nakažených

  Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.
  Reklama
  Reklama
  Reklama