Více
    21 C
    Czech
    Čtvrtek, 18 srpna, 2022

    Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

    DOPORUČUJEME

    NEJČTENĚJŠÍ

    Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu. Informuje o tom CNN a další servery.

    Třiačtyřicetiletá lékařka byla ve středu Zemským soudem v Linci potrestána pokutou „za spáchání hrubého ublížení na zdraví z nedbalosti„, uvedl pro CNN místopředseda soudu Walter Eichinger. Dvaaosmdesátiletému pacientovi amputovala pravou, zdravou nohu místo levé.

    Chiruržka, která pracovala na klinice ve Freistadtu, 18. května „před operací při plánované amputaci levého stehna nedostatečné posoudila zdravotní dokumentaci a fotodokumentaci a označila tak pravou nohu pro chirurgický zákrok,“ uvedl ve čtvrtek Eichinger. Pravé stehno pak bylo „amputováno bez jakékoli lékařské indikace,“ dodal Eichinger.

    Už v květnu vydala nemocnice prohlášení, v němž incident označila za „tragickou chybu způsobenou lidským faktorem„. „Rádi bychom také potvrdili, že uděláme vše pro to, abychom případ rozpletli, prošetřili všechny interní procesy a kriticky je analyzovali. Veškeré potřebné kroky budou okamžitě podniknuty,“ uvedla tehdy nemocnice.

    Poté, co v nemocnici chybu zjistili při rutinní kontrole obvazu, museli pacientovi amputovat i levou (tedy správnou) nohu nad kolenem.

    Řekla, že neví

    Lékařka se hájila tím, že došlo k chybě „v kontrolním řetězci na operačním sále„. Na otázku, jak se mohlo stát, že označila špatnou nohu k amputaci, odpověděla podle místních médií, že zkrátka neví. Na klinice, kde se chyba stala, už nepracuje.

    Podle Eichingera soud přiznal vdově po pacientovi, který se soudu nedožil, odškodné ve výši 5 666 dolarů z důvodů, které se zpackanou amputací nesouvisely.

    Obviněná i státní zástupce se mohou proti rozhodnutí odvolat do 6. prosince do 12 hodin. Pokud tak neučiní, bude rozsudek soudu od 7. prosince pravomocný.

    Případy jako tento jsou velmi ojedinělé, ale občas se dějí. V roce 1995 chirurg uprostřed amputace nohy diabetického pacienta zjistil, že řeže tu špatnou. Musel ale dílo dokončit.

    Sledujte nás na sítích

    VYBRALI JSME PRO VÁS