-5.6 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
Auto-MotoLauda by byl nadšený! Oranžovou střelu si vyzkouší 25 vyvolených. Na silnice...

Lauda by byl nadšený! Oranžovou střelu si vyzkouší 25 vyvolených. Na silnice ale nesmí

V tomhle voze by se legendární rakouský pilot jistě velice rád projel. Gordon Murray Automotive T.50 s Niki Lauda – tak zní název speciálního supersportu, který vzdává hold slavnému pilotovi F1. Lauda zemřel před dvěma lety, 25 vybraných řidičů na něj ale při jízdě na okruhu stoprocentně zavzpomíná.

Niki Lauda, to by fenomén. Trojnásobný mistr světa Formule 1, majitel známé letecké společnosti Lauda Air nebo inspirace pro filmový trhák s názvem Rivalové. Rakušana ale sportovní svět zná i kvůli nepříjemné nehodě z roku 1976, kdy ve Ferrari těžce havaroval a museli mu transplantovat část obličeje.

GMA T.50? To už tu jednou bylo. Přesněji řečeno před rokem, kdy Gordon Murray, bývalý konstruktér McLarenu F1, vytvořil spolu se svými kolegy nástupce silniční bestie. Už tehdy sklidilo auto fenomenální úspěch. Verze „s“ toho nabídne ale ještě o trochu víc.

Tedy v případě, že nemyslíme na bolestivý fakt. Speciál totiž na klasické silnice nesmí a majitelé ho budou moct využívat jen na oficiálních závodních okruzích. Registrační značky legálně nedostane, i přes to o něj ale bude velký zájem. Jak je to možné? Tak to prozradíme za okamžik.

„T.50 s Niki Lauda nabídne nejtěsnější spojení řidiče, auta a okruhu, takové, jaké tu ještě nikdy nebylo. Jedete po svém oblíbeném okruhu, sedíte uprostřed auta s netlumenou V12 ječící těsně za vámi – zážitek z jízdy bude opravdu speciální,“ dme se pýchou sám Murray.

„Bude neuvěřitelně rychlé a s takhle nízkou hmotností bude zatáčet jako monopost F1,” slibuje Murray. Papírově půjde o skutečné veledílo. Samotný Murray už zmínil spojení řidiče s autem a okruhem – o to se postará volant uprostřed auta.

Vůz bude o 134 kilo lehčí než předešlý model bez „eska“ a lépe na tom budou i síly. GMA jich požene celkem 711, při větších rychlostech se ale tahle hodnota zvýší na 736. 12 000 otáček za minutu a výfukový systém, který se používá při výrobě raket. Spojení s šílenou střelou tak bude patrný.

GMA bude mít lepší aerodynamiku a o stabilitu se postará i zadní ploutev. Na okruhy ideál. A tam vlastně najde své jediné uplatnění. Pokud ho majitel dotáhne na korbě na závodiště, může jet. Jinde to prostě nepůjde.

Aut vznikne celkem 25 a cena jednoho se bude pohybovat od 3,1 milionu liber. Za zhruba 93 milionů korun dostane zákazník jeden kus bez personalizace a daně. Za příplatek ale může auto vytvarovat do své vlastní podoby, a k tomu navíc obdrží i podporu od výrobců, kdyby se s autem cokoliv stalo.

Reklama

Doporučujeme

Ukrajina podle Kyjeva potřebuje pomoc, po ruském útoku nemají tisíce domů teplo

Ukrajina potřebuje naléhavou energetickou pomoc a protivzdušnou obranu, uvedl dnes ráno ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha po dalším ruském leteckém útoku, který podle ukrajinských úřadů opět na řadě míst způsobil výpadky elektřiny a narušil dodávky tepla. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klička je v metropoli po nočním útoku bez tepla 5635 výškových budov a část města ležící na východním břehu řeky Dněpr nemá dodávky vody.

Grónsko zůstane Grónskem, řekl Trumpův bývalý poradce

Donald Trump nepřiměje Grónsko ke změně vlastnictví. Sdělil to jeho bývalý vysoce postavený poradce Gary Cohn. Kongres podle něj počítá s tím, že „Grónsko zůstane Grónskem" a možnost vojenské intervence označil za „přehnanou". Lidé z Trumpova okolí přistupují k otázce Grónska opatrně.

Bulharský prezident Radev rezignoval. Chce se stát předsedou vlády

Bulharský prezident Rumen Radev oznámil, že odchází z funkce hlavy státu. Rezignaci chce formálně podat v úterý, jen dva měsíce před předčasnými parlamentními volbami, které mají zemi vyvést z dlouhé politické krize.

Tennessee vyhlásilo Den Dolly Parton k jejím 80. narozeninám

Americká zpěvačka Dolly Parton se dočkala pocty, která přesahuje běžné oslavy narozenin. Její domovský stát Tennessee jí věnoval vlastní sváteční den. Symbolické gesto připomíná nejen hudební kariéru jedné z největších ikon country, ale i její hluboký vliv na kulturu, vzdělávání a charitu.

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama