Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Kytara Kurta Cobaina známá z videoklipu Smells Like Teen Spirit jde do aukce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ikonická modrá kytara Kurta Cobaina, na kterou hrál frontman kapely Nirvana ve videoklipu k hitu Smells Like Teen Spirit z roku 1991, jde příští měsíc do dražby. Podle odhadů by se její cena mohla vyšplhat až na 800 tisíc dolarů (téměř 18 milionů korun). Napsala o tom agentura Reuters.

  Videoklip Smells Like Teen Spirit má jen na YouTube více než 1,4 miliardy zhlédnutí. Nejen kvůli tomu je Cobainova kytara 1969 Fender Mustang Competition pravděpodobně jedním z nejslavnějších rockových kousků, uvedl výkonný ředitel Julien’s Auctions Martin Nolan.

  „Toto je jedna z nejikoničtějších kytar, jaké se kdy dostaly do aukce. Jde o modrou kytaru Fender Mustang, jednu z nejoblíbenějších kytar Kurta Cobaina všech dob,“ řekl Nolan v showroomu v Beverly Hills.

  „Kytara má originální pouzdro a také s kytarovým popruhem, takže to je… opravdu pro sběratele důležité, aby poznali originalitu, když dorazí na aukci,“ prohlásil ředitel aukčního domu. Podle jeho slov zůstala kytara od smrti frontmana Nirvany v roce 1994 v rodině.

  Cobainova elektrická kytara je v aukci Music Icons, která se bude konat v New Yorku a online od 20. do 22. května, jedním z hlavních lákadel.

  Dle Nolana aukční síň odhadla cenu, za kterou by se hudební nástroj legendy mohl vydražit, na 600 až 800 tisíc dolarů. Zároveň však poznamenal, že jde o „velmi konzervativní odhad“.

  Část výtěžku poputuje na péči o duševní zdraví

  Kurt Cobain byl americký zpěvák, kytarista, skladatel a zakladatel grungeové skupiny Nirvana. Zemřel ve věku 27 let.

  Aukční dům v tiskové zprávě informoval, že část výtěžku půjde na program Kicking The Stigma. Cílem iniciativy je zvyšování povědomí o problémech v oblasti duševního zdraví a odstranění stigmatu, které se s tímto tématem pojí.

  Do dražby jde také řada dalších položek, mezi něž patří kresba od Kurta Cobaina, který zachytil Michaela Jacksona, včetně NFT. Ta by podle očekávání Julien’s Auctions mohla vynést až 40 tisíc dolarů (zhruba 900 tisíc korun. Dražit se bude i Cobainův automobil Dodge Dart z roku 1965, jehož cenu síň odhaduje na 600 tisíc dolarů (13,5 milionu korun).

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS