Válka na UkrajiněKyjev i Moskva hlásí nové útoky nepřítele na ukrajinském i ruském území

Kyjev i Moskva hlásí nové útoky nepřítele na ukrajinském i ruském území

Ruské ostřelování dnes ve vesnici Čerkaske ve východoukrajinské Doněcké oblasti zabilo tři ženy. Oznámil to dnes podle agentury Reuters šéf oblastní správy Vadym Filaškin. Dva mrtvé a několik raněných si předtím vyžádal ruský vzdušný úder na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny, oznámila dnes ráno oblastní vojenská správa. Naopak ruské úřady informovaly, že tři civilisté byli zraněni při ukrajinském útoku na západoruskou příhraniční Belgorodskou oblast.

Šéf správy Doněcké oblasti Filaškin uvedl, že ruské síly ráno zasáhly vesnici Čerkaske kazetovou municí a zabily tři ženy ve věku 43, 45 a 53 let. Kromě toho byl zraněn jeden muž a poničeno bylo nejméně devět soukromých domů a automobilů.

Útok, který se odehrál v noci na dnešek v Sumách, si vyžádal dva mrtvé a čtyři zraněné, z toho dvě děti, uvedla správa Sumské oblasti na platformě telegram.

„Nepřítel zaútočil na město. Bohužel jsou tu dva mrtví a ranění,“ potvrdil na telegramu také sumský starosta Oleksij Drozdenko. Úřady hlásí rovněž zničené nebo poškozené domy a automobily.

„Na odstranění následků útoku pracují všechny potřebné služby. Zraněným je poskytována nezbytná lékařská pomoc,“ uvedla vojenská správa.

Později úřady upřesnily, že zraněnými dětmi jsou dvouletá dívka a osmiletý chlapec. Útok nepřežil starší manželský pár. Dům 79letého muže a jeho 77leté ženy byl při nočním útoku zničen.

Ruské vzdušné útoky jsou hlášeny také z Oděské, Charkovské a Dněpropetrovské oblasti.

Na druhé straně ukrajinsko-ruské hranice hlásí gubernátor Belgorodské oblasti na jihozápadě Ruska Vjačeslav Gladkov tři zraněné civilisty, včetně dvou dětí, při ukrajinském vzdušném útoku. Gladkov na telegramu uvedl, že zničeny byly dvě obytné budovy a dalších více než 15 objektů bylo poškozeno.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské síly v noci na dnešek nad Belgorodskou oblastí zničily dva drony vypuštěné z Ukrajiny.

Informace znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Sumská i Belgorodská oblast jsou terčem častých útoků. Obě strany přitom popírají, že by útočily na civilisty, a tvrdí, že útoky jsou zaměřeny na ničení infrastruktury důležité pro válečné aktivity nepřítele.

Ve válce, kterou rozpoutalo Rusko invazí na Ukrajinu v únoru 2022, zahynuly tisíce civilistů. Miliony Ukrajinců kromě toho byly nuceny opustit své domovy poté, co ruské jednotky jejich města a vesnice proměnily v hromady sutin.

Naposledy 30. srpna ruský útok na Sumy zabil dva lidi a dalších osm zranil. Ukrajinské jednotky 6. srpna pronikly do příhraniční ruské Kurské oblasti, která sousedí se Sumskou oblastí. Kyjev tvrdí, že tak chce vytvořit nárazníkovou zónu, která by před vzdušnými útoky z ruské strany hranice ochránila obyvatele v pohraničí.

Úřady Belgorodské oblasti hlásily 25. srpna šest mrtvých po útocích Ukrajiny na tento region.

Ukrajina od Západu požaduje další systémy protiletecké obrany a rakety, aby se mohla před ruskými útoky lépe bránit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ráno uvedl, že Rusko jen za uplynulý týden na Ukrajinu vyslalo více než 800 klouzavých bomb, téměř 300 dronů a více než 60 raket a řízených střel s plochou dráhou letu.

„Teror lze spolehlivě zastavit jen jedním způsobem: Tím, že zaútočíme na ruská vojenská letiště, jejich základny a logistiku ruského teroru,“ uvedl na síti X Zelenskyj, který tento týden v Německu a Itálii žádal, aby Západ jeho zemi přenechal dalekonosné zbraně a nechal ji jimi zasahovat cíle hluboko na ruském území.

Doporučujeme

Menšík a Nosková postoupili v Cincinnati do osmifinále

Čeští tenisté slavili na turnaji v Cincinnati dvě vítězství. Jakub Menšík přehrál Australana Rinkyho Hijikatu 6:3, 6:4 a Linda Nosková zdolala Dánku Claru Tausonovou 7:6, 6:2. Jiří Lehečka naopak podlehl Francouzi Arthuru Filsovi 1:6, 7:6, 3:6. Pozornost poutal také společný návrat Sereny a Venus Williamsových.

Na moskevský region mířilo přes 600 dronů, uvedl starosta ruské metropole

Na moskevský region útočilo v noci na dnešek 620 dronů, uvedl podle agentury AFP starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ruská protivzdušná obrana podle něj přes 180 bezpilotních prostředků v oblasti hlavního města zničila, zraněni byli tři lidé.

Kanada se snaží na poslední chvíli odvrátit americká cla

Kanada se na poslední chvíli snaží odvrátit nová americká cla, která mají vstoupit v platnost už ve středu. Vyjednavači obou zemí vedou ve Washingtonu intenzivní rozhovory, dohoda ale zatím nevznikla. Premiér Mark Carney označil jednání za velmi citlivá a odmítl zveřejňovat podrobnosti.

Hamás podle AFP potvrdil dodržování mírové dohody v Gaze, Izrael ji zatím odmítá

Teroristická organizace Hamás dnes podle agentury AFP potvrdila, že bude dodržovat mírovou dohodu v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však dohodu, která má zahájit druhou fázi plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy, odmítá, připomíná agentura. V pondělí uvedl, že hodlá pokračovat v útocích na dosavadními boji zpustošenou oblast.

Mořské želvy na Floridě překonaly rekord v počtu hnízd

Na floridských plážích letos vzniká rekordní množství hnízd mořských želv. Karety obecné se rozmnožují ve vyšších počtech než kdy dříve, ochránci přírody ale upozorňují, že jejich návrat z kritického stavu ještě není u konce. Budoucnost populací navíc může ovlivnit oslabování ochrany ohrožených druhů ve Spojených státech.

Pokus o převzetí Hugo Boss nevyšel. Frasers přesto získala téměř polovinu firmy

Britská maloobchodní skupina Frasers Group zvýšila svůj podíl v německé módní společnosti Hugo Boss téměř na 48 procent. Nabídka na úplné převzetí však nezískala dostatečnou podporu ostatních akcionářů.

Hasičí se na východě Belgie snaží obklíčit nejhorší lesní požár v dějinách země

Hasiči, kteří na východě Belgie bojují s nejhorším lesním požárem v historii země, doufají, že se jim dnes podaří zasaženou lokalitu definitivně uzavřít tak, aby se oheň nemohl dál šířit. Požár v belgickém regionu Hautes Fagnes v blízkosti německých hranic od pátku spálil přibližně 3000 hektarů přírodního parku a stále se jej nepodařilo dostat plně pod kontrolu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Americký torpédoborec zůstal v Jihočínském moři čtyři dny bez proudu

Americký raketový torpédoborec USS Benfold zůstal koncem července čtyři dny bez elektřiny v Jihočínském moři. Technická závada vyřadila nejen pohon plavidla, ale také klimatizaci, toalety, kuchyň a zásobování pitnou vodou. K incidentu došlo v době, kdy sílí obavy z tlaku na americké námořnictvo kvůli válce s Íránem a dalším globálním závazkům.

Sýrie obvinila Izrael z útoku na vojenské letiště v syrském Idlibu

Sýrie obvinila Izrael z útoku na opuštěné vojenské letiště Abú Zuhúr na severozápadě země v provincii Idlib, kde se nacházejí ozbrojené složky ministerstva obrany. Uvedl to podle agentury AFP blíže neupřesněný vojenský zdroj citovaný syrskou stanicí Al-Ichbáríja.

Ruský opoziční politik dostal 11 let vězení za kritiku války

Ruský opoziční politik Lev Shlosberg dostal trest 11 let a jeden měsíc v trestanecké kolonii. Soud ho uznal vinným z diskreditace armády a šíření údajně nepravdivých informací o válce na Ukrajině. Shlosberg vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický proces.

Při ruském útoku v Charkovské oblasti zemřelo nejméně deset lidí

Při ruském raketovém útoku v obci Pečenihy v ukrajinské Charkovské oblasti zahynulo nejméně deset lidí, uvedl náčelník oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov. Dalších osm osob bylo podle něj zraněno, poškozeno bylo deset rodinných domů. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi.

Vybombardujeme je, vyhrožuje Trump spojenci USA Ománu

Americký prezident Donald Trump odmítl prodloužit prozatímní dohodu s Íránem a prohlásil, že Teherán nepřistoupí na podmínky, které podle něj mohou ukončit válku. Zároveň pohrozil bombardováním Ománu, pokud bude podle něj překážet jednáním o obnovení dopravy v Hormuzském průlivu.

Odpovědné cestování pomáhá chránit Velký bariérový útes

Velký bariérový útes u australského Cairns patří k nejpozoruhodnějším ekosystémům planety. Turisté tu mohou plavat mezi korály, sledovat mořské želvy nebo se zapojit do výzkumu. Jejich návštěva zároveň přináší peníze na ochranu přírody. Podmínkou zůstává ohleduplné chování a správný výběr turistického programu.

Po sobotním zemětřesení je v Indonésii 68 mrtvých, v oblasti platí nouzový stav

Tisíce lidí na indonéském ostrově Flores stále čekají na pomoc, a to dva dny poté, co oblast zasáhlo zemětřesení, které zabilo nejméně 68 lidí, zranilo více než 200 dalších a poškodilo i stovky domů a dalších budov. V zasažené oblasti také platí stav nouze, napsala dnes agentura AP.

Izrael chce dál útočit v Gaze, Kushnerova jednání průlom nepřinesla

Dnešní schůzka mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyjednavačem a zetěm amerického prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem skončila dohodou, která prozatím umožní Izraeli pokračovat v cílených úderech v Pásmu Gazy. Izraelskému deníku Haarec to řekl informovaný zdroj. Podle zdroje agentury AFP Netanjahu požádal USA, aby na odzbrojení teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy dohlédl americký generál. Podle agentury Reuters tak Kushnerova dvoudenní jednání se zástupci Izraele a představiteli Hamásu patrně nepřinesla průlom v patové situaci.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama